Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Przerażająca ryba znaleziona na plaży. Nazywają ją diabłem morskim
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 26.05.2024 07:00

Przerażająca ryba znaleziona na plaży. Nazywają ją diabłem morskim

ryba
Fot. Facebook/ Seaside Aquarium

Głębia oceanu skrywa masę tajemnic. Z całej kuli ziemskiej właśnie to środowisko jest jak dotąd najbardziej nieodstępne i najsłabiej poznane przez ludzkość. Wygląd niektórych morskich gatunków zwierząt może przyprawiać o gęsią skórkę. Plażowicze z Oregonu zauważyli na brzegu oceanu wyrzucony przez fale przerażający rybi okaz zwany diabłem morskim.

Fale oceanu wyrzuciły na brzeg przerażającą rybę

Do jakże niezwykłego, ale i mrożącego krew w żyłach wydarzenia doszło u wybrzeża Pacyfiku, na jednej z plaż w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Przypadkowi plażowicze w pobliżu Cannon Beach w stanie Oregon zauważyli, że na piasku leży coś dziwnego. Gdy podeszli bliżej ich oczom ukazał się iście upiorny okaz.

Czarno ubarwiona ryba o przerażającym wyglądzie została wyrzucona przez fale na brzeg. W momencie odkrycia była już martwa. To Himantolophus sagamius — jeden z drapieżnych gatunków żabnic, należący do rodziny maszkarowatych. Z uwagi na swój okrągły kształt ryba nazywana jest “pacific football fish”. Swój abstrakcyjny wygląd zawdzięcza także charakterystycznemu pręcikowi na czubku głowy, który może przypominać antenę.

ryba
Fot. Facebook/ Seaside Aquarium
Nowy mieszkaniec Warszawskiego ZOO. Przypomina ryjówkę, ale bliżej mu do słonia "Poza widokiem, na skraju lasu". Maja Ostaszewska staje w obronie zwierząt futerkowych

Znaleziona ryba niezwykle rzadkim okazem

O niecodziennym odkryciu poinformowali za pomocą jednego z portali społecznościowych zarządcy Seaside Aquarium z Oregonu. Himantolophus sagamius jest niezwykle rzadko spotykanym okazem, gdyż żyje w odległych głębinach oceanu sięgających nawet 1000 merów głębokości. Zwierzę najczęściej widywane jest, dopiero gdy zostanie wyrzucone na brzeg, jak miało to miejsce teraz oraz dawniej, o czym informowaliśmy tutaj.

W rzeczywistości na całym świecie zarejestrowano tylko 31 okazów. Chociaż kilka ryb futbolowych odnotowano w Nowej Zelandii, Japonii, Rosji, na Hawajach, Ekwadorze, Chile i Kalifornii, według naszej wiedzy jest to pierwszy przypadek zaobserwowany na wybrzeżu Oregonu — poinformowali autorzy wpisu.

ryba
Fot. Facebook/ Seaside Aquarium

Diabeł morski wciąż pozostaje zagadką

Gatunek ten wciąż pozostaje sporą zagadką dla badających głębię wód naukowców. Według informacji podanych przez Seaside Aquarium z Oregonu ryba zwana diabłem morskim wabi swoje ofiary za pomocą wiązek światła:

Podobnie jak inne ryby wędkarskie, do zwabienia ofiary wykorzystują światło świecące z fosforyzującej żarówki umieszczonej na czole. Pożywienie na głębokościach, które przeglądają ci goście, może być bardzo skąpe, więc futbolowe ryby nie są wybredne. Jedzą wszystko, co mieści się w ich ustach. Tylko samice aktywnie polują, samce przypominają raczej pasożyty. Samce, które są 10 razy mniejsze od samic, znajdują samicę, z którą mogą się połączyć. 

Proces rozmnażania u Football fish przebiega w dość drastyczny sposób, gdyż samce tracą wzrok i żerują na samicach, czerpiąc od nich składniki odżywcze.

Tracą oczy i narządy wewnętrzne, czerpiąc wszystkie składniki odżywcze od swoich partnerek. W zamian zapewniają kobietom stałe źródło nasienia. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób samce znajdują samice w ciemnościach - napisało Seaside Aquarium.