Pies śpi w ten sposób? Pozycja podczas snu mówi wiele o jego samopoczuciu, każda oznacza coś innego
Spoglądasz na swojego psa i zastanawiasz się, czy śpi, czy może tylko udaje. Wydaje Ci się wręcz niemożliwe, że jest w stanie odpocząć zwinięty w taki sposób. Pozycje, jakie pies przyjmuje w trakcie snu, bywają dziwaczne. Co ciekawe, mówią wiele na temat tego, jak pupil czuje się w naszym towarzystwie. Twój pies śpi na brzuchu, na boku czy może na plecach? Dowiedz się, co oznacza każda z tych pozycji.
Pozycja psa w trakcie snu zdradza wiele na temat jego samopoczucia
W jakiej pozycji powinien spać pies? Nie ma jednego konkretnego ułożenia, w jakim musi spać zwierzę, natomiast niektóre sposoby mogą wpłynąć na głębokość snu . Pozycje, z których łatwo się wybudzić, nie nadają się do długiego odpoczynku, jednak pupil może wybrać je do krótkiej drzemki. Na boku, na plecach, na brzuchu czy skulony w kłębek – zwierzę samo wybiera opcję, która najbardziej mu pasuje.
Sposób, w jaki pies układa się do snu, mówi wiele o jego samopoczuciu i tym, czy czuje się bezpiecznie w danym otoczeniu . Jedno spojrzenie na legowisko wystarczy, żeby ocenić, co o naszym towarzystwie sądzi pupil. Ułożenie zwierzęcia zdradza wiele. Trzeba tylko nauczyć się odczytywać sygnały, które wysyłają nam psy .
Czy Twój pies śpi w ten sposób? To znaczy, że Ci bezgranicznie ufa
1. Pies śpi na plecach
Spanie na grzbiecie nie jest częstym zjawiskiem u zwierząt. Wiąże się to z faktem, że jest to pozycja, w której są najbardziej narażone na atak. Leżąc na grzbiecie, zwierzę odsłania brzuch , w którym znajdują się najważniejsze organy . Jeśli Twój pupil śpi na plecach, oznacza to, że musi naprawdę Ci ufać . Środowisko, w którym pies kładzie się na grzbiecie, musi uznawać za całkowicie bezpieczne.
2. Pies śpi na boku
Ułożenie psa na boku pozwala mu wejść w sen głęboki . Zwierzę nie reaguje na bodźce pochodzące z otoczenia i skupia się na regeneracji. Oznacza to, że pies nie spodziewa się zagrożenia. Pozycja na boku jest więc kolejnym znakiem, że zwierzę czuje się w bezpiecznie . Regeneracja psa przy takim ułożeniu jest największa.
Pozycje podczas snu psa, które zdradzają, że pies się czegoś boi
3. Pies śpi na brzuchu
W tej pozycji brzuch zwierzęcia przylega do podłoża, a jego narządy wewnętrzne są zakryte i bezpieczne . Ze względu na wyciągnięte i rozprostowane kończyny, pies w takim ułożeniu raczej nie zapadnie w sen głęboki. Jest to natomiast dobra pozycja do uważnej drzemki , z której łatwo może się wybudzić, żeby zareagować na to, co dzieje się w otoczeniu. Spanie na brzuchu jest pozycją dość neutralną , która spełnia swoją rolę. Zwierzę nie jest w pełni zrelaksowane i być może boi się zapaść w sen głęboki w otoczeniu, w którym nie czuje się bezpieczne. Być może po prostu nie jest zmęczone, a drzemkę ucina sobie z nudów lub żeby się uspokoić.
4. Pies śpi skulony
To pozycja, w której łapy i ogon są bardzo blisko ciała. Tak jak w przypadku pozycji na brzuchu, narządy wewnętrzne są zakryte. Ułożenie umożliwia zwierzęciu natychmiastową reakcję i obronę . Pies zwija się w kłębek, kiedy się czegoś boi lub po prostu kiedy chce zadbać o odpowiednią temperaturę ciała. To pozycja typowa dla wilków i bezdomnych psów , które muszą być czujne i gotowe na walkę z zagrożeniem.
5. Waruj
Kiedy pies układa się w tej pozycji, nie jest chętny do snu głębokiego. Może łączyć w ten sposób płytką drzemkę i lekki odpoczynek z gotowością do obrony. Mięśnie są spięte, co uniemożliwia sen. Są jednak gotowe, żeby szybko wstać i zareagować na podejrzany dźwięk, który wyrwie psa z drzemki. To pozycja, która sugeruje, że pupil czuje się zagrożony . Nie musi to oznaczać nic złego, szczególnie w przypadku psów obronnych, które spełniają w ten sposób swój “obowiązek”.
Źródło: bully.pl, pupilkarma.pl