Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > W ten sposób pies informuje, że czuje się zaniedbany. Każdy opiekun musi znać te sygnały
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 12.09.2023 16:02

W ten sposób pies informuje, że czuje się zaniedbany. Każdy opiekun musi znać te sygnały

Skąd wiedzieć, że pies potrzebuje uwagi?
Skąd wiedzieć, że pies potrzebuje uwagi?, fot. unsplash/Erin Testone

Czy Twój pies często zachowuje się dziwnie i irytująco, próbując przyciągnąć Twoją uwagę? Czy demolowanie mebli, szaleńcze skakanie lub uciążliwe szczekanie to codzienność w Twoim domu? Jeśli tak, to możesz być pewien, że Twój ukochany zwierzak próbuje przekazać Ci pewne ważne informacje! Oczywiście, istnieją różne przyczyny takiego zachowania, ale w tym artykule dowiesz się, jakie tajemnicze sygnały pies wysyła, kiedy domaga się więcej uwagi.

Jak zrozumieć sygnały, które wysyła pies?

Niekiedy komunikacja między ludźmi a ich zwierzętami domowymi przypomina tajemniczy kod, który trudno odczytać. Wielu właścicieli psów staje przed wyzwaniem, próbując zrozumieć, co tak naprawdę chce im przekazać ich wierny przyjaciel. Jednak to, co wydaje się trudnym do rozszyfrowania zachowaniem, może być kluczem do zrozumienia potrzeb i emocji naszego czworonożnego towarzysza. Warto więc zgłębić te tajemnice i nauczyć się, jak właściwie odpowiadać na sygnały, jakie nasz pies do nas wysyła.

Zachowania psów mogą czasem nas zaskakiwać. Co tak naprawdę chcą nam przekazać nasi futrzaści przyjaciele, kiedy zdają się być zaniepokojeni i niezadowoleni? Przyjrzyjmy się dwóm ważnym sygnałom, jakie psy wysyłają, gdy pragną naszej uwagi i wsparcia. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się niewłaściwym zachowaniem, może być dla nich sposobem na wyrażenie swoich emocji. Dowiedzmy się, co kryje się za nagromadzoną energią, frustracją oraz pragnieniem naszej uwagi i jak możemy zrozumieć te sygnały.

pies potrzebuje uwagi.jpg
Odczytanie sygnałów, jakie wysyłają psy, bywa skomplikowane, fot. unsplash/Brad Halcrow
Wzruszający finał historii kota Gacka ze Szczecina! Żył na ulicy, teraz "ma o wiele poważniejsze zadanie"

Twój pies czuje się zaniedbany? Zwróć uwagę na te sygnały

W relacji z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi często kryje się wiele tajemnic. Psy potrafią przekazywać swoje potrzeby i emocje, jednak robią to w sposób nie zawsze jednoznaczny. Przyjrzyjmy się dwóm kluczowym sygnałom, jakie psy wysyłają, gdy pragną naszej uwagi. Przekonasz się, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nietypowym zachowaniem, może mieć głębszy sens.

1. Nagromadzona energia i frustracja

Psie zachowanie, które wydaje się niewłaściwe, może być wynikiem nagromadzonej frustracji i energii. Twój pies potrzebuje odpowiedniego wyładowania, a jeśli go nie dostaje, może znaleźć inny sposób na wyrażenie swojego niepokoju. To może oznaczać, że posunie się do takich działań jak ciągnięcie na smyczy, niszczenie mebli, a nawet agresywne zachowanie.

pies potrzebuje uwagi (2).jpg
Pies czasem potrzebuje wyładować nagromadzoną energię, nie zawsze w grzeczny sposób, fot. unsplash/Darinka Kievskaya

2. Szukanie uwagi

Psy są społecznymi istotami, które potrzebują naszej uwagi i miłości. Jeśli Twój pies czuje się zaniedbany, może próbować przyciągnąć uwagę za wszelką cenę. Nie daj mu jednak znać, że irytujące zachowanie jest sposobem na zyskanie Twojego czasu.

W jaki sposób psy chcą zwrócić na siebie uwagę? Mogą się posunąć do głośnego szczekania czy drapania, ale czasem są to tak niewinne zachowania jak przynoszenie nam zabawek czy głośne wzdychanie. Żebyśmy na pewno ich nie przeoczyli, mogą np. położyć się w przejściu, by każdy, kto go minie, zwrócił na niego uwagę. Nasi czworonożni przyjaciele wiedzą, że trudno jest ich w takim przypadku zignorować. Efekt? Dostają to, czego chcą.

pies potrzebuje uwagi (1).jpg
Pies często kładzie się na widoku, żeby zwrócić na siebie uwagę domowników, fot. unsplash/Roman Marchenko

Jak reagować, kiedy pies domaga się uwagi? Nie musisz reagować natychmiast

Jeśli zauważysz, że Twój pies zachowuje się w opisany sposób, oznacza to, że desperacko potrzebuje uwagi. Jak właściciel powinien się w takiej chwili zachować? Oto kilka sposobów, jak możesz odpowiednio zareagować:

1. Czekaj na spokojne zachowanie: Jeśli pies jest nadmiernie pobudzony, poczekaj, aż uspokoi się. Może to oznaczać, że położy się na posłaniu, zainteresuje się zabawką lub przestanie szczekać. Wtedy podejdź do niego i poświęć mu uwagę.

2. Wspólne chwile: Proponuj swojemu psu wspólne chwile, gdy jest spokojny. To może być leżenie na kanapie podczas oglądania filmu lub przytulanie się do Ciebie podczas pracy. To daje mu uczucie bliskości i uwagi.

3. Zajęcia bez Twojego udziału: Naucz psa samodzielności poprzez zabawy, które nie wymagają Twojej ciągłej obecności. Interaktywne zabawki, kongi wypełnione karmą lub twarde gryzaki naturalne mogą pomóc w odzwyczajeniu od zachowań wymagających ciągłej uwagi.

4. Rozładowanie energii: Jeśli Twój pies ma nadmiar energii, zapewnij mu aktywność fizyczną i umysłową. Długie spacery, zabawy węchowe, powtórka komend czy nawet szkolenia mogą pomóc w wyładowaniu nadmiaru energii.

Unikaj typowego "wybiegania" psa za piłką, ponieważ tego typu aktywności często jedynie pobudzają psa i podnoszą poziom hormonów stresu.

Podsumowując, Twój pies może wysyłać sygnały, kiedy domaga się więcej uwagi. Ważne jest, abyś zrozumiał je i odpowiednio zareagował, aby zapewnić mu odpowiednią ilość uwagi i miłości. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc dostosuj swoje działania do jego potrzeb i osobowości. Wspólne chwile z psem mogą przynieść wiele radości i wzmacniają więź między wami!

Źródło: psy.pl