Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Po czym poznać, że Twój pies ufa Ci bezwarunkowo? Te znaki nie kłamią, zwróć na nie uwagę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 15.09.2023 07:15

Po czym poznać, że Twój pies ufa Ci bezwarunkowo? Te znaki nie kłamią, zwróć na nie uwagę

Pies
Pies, źródło: pexels.com @Dominika Roseclay

Posiadanie psa wiąże się z wieloma wyzwaniami. Zapewnienie swojemu pupilowi codziennych spacerów, zabawy, dobrego jedzenia i wygodnego legowiska nie zawsze wystarcza, aby czworonóg czuł się komfortowo. Mnóstwo właścicieli psów nie potrafi czytać sygnałów, jakie ich pupil wysyła każdego dnia za pomocą mowy swojego ciała. Zrozumienie psiej mowy ułatwi rozwiązywanie codziennych problemów oraz wzmocni relację pies-człowiek. Dlatego warto wiedzieć, kiedy Twój czworonóg chce pokazać Ci, że czuje się bezpieczny i spokojny. 

Wiele ludzi nie rozumie zachowania swojego psa

Wiele psich zwyczajów, z ludzkiej perspektywy jest zupełnie pozbawiona sensu lub wręcz obrzydliwa. Niektórzy właściciele regularnie zastanawiają się, dlaczego ich czworonóg lubi zjadać odchody lub tarzać się w padlinie. Inni z kolei borykają się z problemem wiecznych ucieczek i nie rozumieją, dlaczego ich pupil nie reaguje na przywołanie. 

Okazuje się, że ludzie często nie dostrzegają też miłych gestów wysyłanych przez psy. Zwierzaki na swój sposób okazują przywiązanie i miłość. Dlatego warto dowiedzieć się, kiedy Twój pupil próbuje powiedzieć Ci, że Ci ufa. Dzięki temu przekonasz się, w jakich sytuacjach czuje się najbardziej komfortowo i co jest dla niego ważną częścią codzienności. 

pexels-laura-stanley-3090875.jpg
Źródło: pexels.com @Lauta Stanley
Oprawca nie poprzestał na jednym strzale. Kotka ma ciało podziurawione jak sito, ale nie wszystko stracone

Tak zdobędziesz zaufanie swojego psa

Na wstępie warto podkreślić, że psy lubią wiedzieć, co ich czeka. Dlatego najłatwiej jest zbudować zaufanie psa, dzięki wprowadzaniu w życie wielu powtarzających się elementów. Szczególnie ważne jest przestrzeganie stałych pór karmienia oraz spacerów. Dzięki temu Twój czworonóg będzie zdecydowanie bardziej zrelaksowany i szczęśliwy. Jednocześnie, psy potrafią być bardzo elastyczne. Rutynę swojego pupila możesz dostosować do swoich obowiązków zawodowych. Dzięki temu obie strony będą mogły cieszyć się komfortowym i spokojnym życiem, które będzie doskonałą podstawą do zbudowania trwałej więzi opartej na zaufaniu. 

Ponadto budowanie więzi powinno opierać się przede wszystkim na wspólnym spędzaniu czasu. Co więcej, warto zadbać, aby w trakcie wspólnych aktywności pies miał czas na wybieganie się oraz na odpoczynek. Zarówno zabawy jak i drzemki z opiekunem, są ważnym filarem psiego zaufania.

Każdy właściciel psa powinien być też świadomy tego, że zwierzęta potrafią bardzo dobrze odczytywać ludzkie emocje. Dlatego w razie zdenerwowania, frustracji czy złości warto pamiętać o tym, że Twój pupil może myśleć, że trudne emocje są skierowane w jego kierunku. Ekspresyjne wyrażanie swojej złości w obecności psa może doprowadzić do podburzenia wcześniej zbudowanego zaufania. 

pexels-maria-rosenberg-2171583.jpg
Źródło: pexels.com @Maria Rosenerg

Tak Twój pupil pokazuje Ci, że Ci ufa

Psy często okazują swojemu opiekunowi zachowanie w sposób, którego wiele osób nie dostrzega. Oto najbardziej popularne psie sposoby na powiedzenie człowiekowi “ufam ci”:

  • Chce spać blisko Ciebie - psy podczas snu są zupełnie bezbronne. Dlatego na drzemkę szukają miejsca, w którym będą czuć się bezpiecznie. To jeden z odruchów, który jest zapisany w ich genach. Jeżeli Twój pupil często zasypia przy Tobie to znak, że Ci ufa. 
  • Znosi rzeczy pachnące Tobą do swojego legowiska - wiele właścicieli psów denerwuje się na swoje pupile, kiedy znajduje w ich legowisku swoje skarpetki, koszulki, a nawet bieliznę. Jednak warto spojrzeć na ten zwyczaj z innej perspektywy. Czworonogi robią to, ponieważ chcą być bliżej nas. Dla psa przedmioty, które pachną jego ukochaną osobą, są specyficzną formą okazania przywiązania i zaufania do danej osoby.
  • Domaga się dotyku - większość psów wychodzi z inicjatywą pieszczot jedynie do tych osób, przy których czują się bezpiecznie. Warto pamiętać, że dla zwierząt przytulanie jest formą okazania bezgranicznego zaufania. Tak blisko mogą znaleźć się tylko ci, którzy zajmują wyjątkowe miejsce w psim serduszku.
pexels-julissa-helmuth-3196887.jpg
Źródło: pexels.com @Julissa Helmuth

Źródło: pupilkarma.pl, psy.pl