Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies, który miauczy jak kot. To może być poważny sygnał dla właściciela
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 16.04.2024 12:05

Pies, który miauczy jak kot. To może być poważny sygnał dla właściciela

pies
Fot. Buzz Videos

Już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni odgłosów zwierząt. Każdy z nas doskonale wie, że koty miauczą, a psy szczekają. Co jednak w przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel zaczyna wydawać odgłosy niczym rasowy mruczek? Nie powinniśmy tego bagatelizować. To może być ważny sygnał od zwierzaka dla jego właściciela.

Czy pies potrafi miauczeć?

Psy komunikują się z nami na różne sposoby. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zwierzęta te czasami potrafią miauczeć niczym zawodowy futrzak. Mimo że wydaje nam się to dziwne i nierealne, tak właśnie jest. Czworonogi mogą wydobywać z siebie dźwięki łudząco przypominające te kocie. 

Sytuacja z psem, który miauczy jak kot, może wydawać się zabawna i wywoływać nasz śmiech, jednak niejednokrotnie to poważny sygnał dla jego właściciela. Warto zastanowić się, jaka jest tego przyczyna i co to dziwne zachowanie może oznaczać. 

Do sieci trafiło urocze nagranie, na którym piesek, miauczy jak kot. Mało kto wie, że to zachowanie może zwiastować problemy. 

Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedzieć

Dlaczego pies miauczy?

Powodów, dla których nasze czworonogi wydają kocie odgłosy, może być kilka. Oto one:

 • Po pierwsze, miauczenie to po prostu jeden ze sposobów komunikacji. Zwierzę może chcieć zwrócić na siebie uwagę, zasygnalizować coś (np. że jest głodne albo że ma ochotę wyjść na spacer). Dźwięki te mogą również wyrażać przeróżne emocje naszego pupila (tj. szczęście, samotność lub strach).
 • Po drugie, miauczenie może być przesłaną o charakterze zdrowotnym. Jeśli nasz pupil nigdy wcześniej nie wydawał takich odgłosów i pojawiły się one nagle, warto udać się do lekarza ds. weterynarii. Być może sygnalizuje nam ból lub inne dolegliwości, które odczuwa.
 • Po trzecie, miauczenie może wynikać z genetyki oraz przynależności do konkretnej rasy. Co ciekawe, większą skłonność do kocich dźwięków zaobserwowano np. u psów rasy basenji. Ponadto często jest to indywidualna predyspozycja zwierzaka do konkretnych dźwięków, jakie jest w stanie wydobyć. 
 • Po czwarte, miauczenie może być efektem próby naśladowania mruczków. Jeśli w otoczeniu Twojego pupila żyją również koty, może okazać się, że pies próbuje skomunikować się z nimi poprzez odtwarzanie dźwięków, jakie usłyszał. 
pies.jpg
Fot. Canva/Vasyl Dolmatov

Co robić, gdy pies zacznie miauczeć?

Przyczyn zjawiska miauczenia u psów może być wiele. Należy podkreślić, że jest to kwestia bardzo indywidualna, gdyż u jednych może wynikać z uwarunkowań genetycznych, u innych to sposób komunikacji, a u pozostałych mogą to być oznaki choroby. Niezwykle istotne jest, aby być czujnym na ewentualne zmiany zachowania naszego czworonożnego przyjaciela. 

Warto przedyskutować temat swoich niepokojących obserwacji z weterynarzem, w celu wyeliminowaniu potencjalnych problemów zdrowotnych. Poznanie powodów miauczenia naszego zwierzaka, może uchronić go przed chorobami lub znacznie zaowocować we wzajemnym zrozumieniu oraz relacji. 

Inne przykłady odgłosów wydawanych przez psy to:

 • szczekanie,
 • warczenie, 
 • wycie,
 • ujadanie,
 • dyszenie,
 • mruczenie,
 • popiskiwanie.
pies i kot
fot. Canva/Snapwire z Pexels