Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedzieć
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 02.04.2024 09:19

Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedzieć

kot
fot. Canva/Nils Jacobi

O ile psy zwykle przybiegają do właściciela po usłyszeniu swojego imienia, to z kotami bywa różnie. Właściciele pupili niekiedy poświęcają wiele czasu, by wybrać idealną ksywkę dla swojego mruczka z nadzieją, że zwierzę będzie na nie reagować. Jakie imię wybrać i co zrobić, żeby kot rzeczywiście zwracał na nas uwagę, gdy go zawołamy? Początkującym opiekunom zwierzaków przyda się mała podpowiedź.

Wybór imienia dla kota to poważna sprawa. Jak podjąć dobrą decyzję?

Wielu właścicieli zwierząt przykłada ogromną uwagę do wyboru imienia dla swojego zwierzęcia. Czasem ma ono wymiar symboliczny lub upamiętnia ważnego dla nas pupila. Imiona takie jak Mruczek czy Tofik są w Polsce niezwykle popularne, jednak czy odpowiednie, aby kot je zapamiętał?

Jeśli zależy nam, aby nasze zwierzę reagowało na swoje imię, warto przemyśleć wybór i wykazać się konsekwencją już w pierwszych dniach pobytu zwierzaka w nowym domu. Podstawową zasadą jest wybranie krótkiego i dźwięcznego imienia, aby kot mógł je zapamiętać. 

Oczywiście przy wpisywaniu imienia podopiecznego do książeczki zdrowia możemy wykazać się nieco większą kreatywnością. Nikt nie zabroni nam nazwać kota Rademenes, jednak należy mieć świadomość, że rzeczywistość i tak zweryfikuje nietrafiony pomysł na imię dla pupila. W końcu rzadko który mruczek spamięta tak skomplikowane słowo, a tym bardziej przybiegnie w te pędy do swojego opiekuna po jego usłyszeniu.

Leśnicy pokazali, co zwabiły pierwsze promienie słońca. Wyszedł spod mułu Weterynarz przestrzega: w ten sposób krzywdzisz swojego psa! Wygląd to nie wszystko

Co zrobić, by kot reagował na swoje imię? Im wcześniej zaczniemy go wołać, tym lepiej

Idealne imię dla kota nie powinno być za długie. Poleca się, by składało się z jednej lub maksymalnie z dwóch sylab. Właściciele dorosłych kotów, chcących nauczyć reagować swoje zwierzę na imię, mają o wiele trudniejsze zadanie. Jeśli przez lata powtarzania imienia pupil wciąż nie zwraca na nie uwagi, proces nauki może okazać się bardzo pracochłonny i wymagać ogromnej cierpliwości. 

Sprawa jest o wiele łatwiejsza, kiedy właściciele uczą kota swojego imienia od małego. Wówczas szansa, że je zapamięta i będzie na nie reagować, jest o wiele większa. Kluczem do sukcesu jest sprawienie, by kot kojarzył swoje imię z czymś przyjemnym. Lepiej więc unikać wypowiadania go w złości, głośnym i nieprzyjemnym tonem. 

kot
kot, fot. Canva/Nana Cola z Pexels

Pomocne w uczeniu kota mogą okazać się przysmaki, które będzie mógł zjeść dopiero po zareagowaniu na swoje imię. Powtarzanie go połączone z wręczaniem jedzenia to skuteczny sposób, jednak wymaga cierpliwości i dużej powtarzalność. Nie łudźmy się, że 15 minut wspólnej zabawy przyniesie oczekiwane efekty.

Nauka imienia może być świetną zabawą z kotem

Skoro wiemy, że imię powinno być proste, dźwięczne, krótkie i przede wszystkim kojarzyć się z czymś pozytywnym, warto do nauki wykorzystać ulubione zabawki pupila. Wręczanie kotu zabawki wraz z powtarzaniem jego imienia to skuteczny sposób, by zaczął na nie reagować. 

Warto również przemieszczać się wraz z zabawką i zachęcić kota, by podążał za nią, nie zapominając jednocześnie o powtarzaniu imienia. Podczas treningu należy zrezygnować z gwałtownych ruchów, aby nie przestraszyć zwierzęcia. Koty świetnie odczytują sygnały przekazywane przez ludzi, dlatego warto postawić na ostrożność i spokój. 

Nauczenie kota reagowania na swoje imię nie jest łatwe, dlatego powtarzalność i regularność są kluczowe. Podobnie jak nasza postawa, zachowanie i ton głosu. Warto zadbać również o to, by kot w pełni skupił się na zadaniu i możliwie nie rozpraszał, dlatego naukę warto odbywać w pojedynkę.

kot
kot, fot. Canva/ChrisAt