Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > "Milionerzy": Które stworzenie ma około milimetra? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 03.08.2022 11:08

"Milionerzy": Które stworzenie ma około milimetra? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Milionerzy
fot. kadr z teleturnieju "Milionerzy"

"Milionerzy" niezmiennie od lat budzą zainteresowanie zarówno ze strony widzów, jak i uczestników. Osoby decydujące się na udział w teleturnieju muszą wykazać się wiedzą z wielu dziedzin, aby wygrać pokaźną sumę pieniędzy. Jak udowodniło pytanie w jednym z odcinków, kluczowa może okazać się również wiedza z zakresu przyrody i zwierząt.

W jednym z odcinków teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie, które może zaskoczyć wielu telewidzów. Mowa bowiem o zwierzęciu, które charakteryzuje się niemal mikroskopijnymi wymiarami. Jak z odpowiedzią na pytanie poradził sobie uczestnik?

Uczestnik teleturnieju "Milionerzy" stanął przed ciężkim wyborem

"Milionerzy" to jeden z najchętniej oglądanych teleturniejów. Emitowany jest od ponad dwóch dekad i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Widzowie ochoczo odpowiadają na zadawane przez Huberta Urbańskiego pytania, natomiast sami gracze walczą o duże pieniądze. Przypomnijmy, że nagrodą główną jest milion złotych. Okrągła suma pieniędzy trafi do osoby, która poprawnie odpowie na 12 pytań.

W sezonie wakacyjnym emitowane są powtórki odcinków. Jeden z nich ponownie pojawił się na antenie i wywołał spore zaciekawienie. Konkretnie mowa o pytaniu, skupiającym się na milimetrowym stworzeniu. Uczestnik stanął przed nie lada wyzwaniem. Otrzymał pytanie o treści:

Które stworzenie ma około milimetra? — zapytał prowadzący, Hubert Urbański.

Następnie na ekranie wyświetliły się następujące odpowiedzi:

— A - kura — B - ptaszyniec kurzy — C - jaskółka — D - ptaszor jaskółczy.

Skonsternowany uczestnik już na początku odrzucił odpowiedź A i C, jednak przyznał, że nie wie, jak wyglądają pozostałe stworzenia. Przez długi czas zastanawiał się nad skorzystaniem z koła ratunkowego, po czym ostatecznie zdecydował się zaznaczyć odpowiedź B - ptaszyniec kurzy.

Jak brzmi poprawna odpowiedź?

Po emocjonującej chwili prowadzący teleturniej "Milionerzy" wyjaśnił, że ptaszyniec kurzy to gatunek roztocza, który żywi się krwią. Ma owalne ciało o wielkości około 0,75 mm. Po wypiciu krwi staje się większy, pękaty i wówczas może mierzyć około 1 mm, a więc wybrana przez uczestnika odpowiedź B jest prawidłowa.

Ptaszyniec kurzy pod osłoną nocy atakuje śpiące ptaki. Co więcej, może również odżywiać się krwią innych ssaków, w tym również ludzi. Mimo to najbardziej potrzebuje krwi ptasiej, ponieważ dzięki niej może się rozmnażać. Po najedzeniu ukrywa się w ciemnych szczelinach, gdzie składa jaja. Z kolei ptaszor jaskółczy to ryba. Swoim wyglądem przypomina jaskółkę, stąd ta nazwa.

Opisany fragment odcinka "Milionerów" możecie obejrzeć poniżej:

Zobacz zdjęcia:

Ptaszyniec kurzy
Ptaszyniec kurzy, fot. Luis Fernández García, 2007-03-16, CC BY-SA 2.5 es, Wikimedia
Ptaszor jaskółczy
Ptaszor jaskółczy, fot. Kolisberg, CC BY-SA 2.5 CH , via Wikimedia Commons

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło; Milionerzy