Lokatorzy znaleźli na klatce czerwonego węża. To rzadki okaz
W jednej z warszawskich kamienic doszło do nietypowego spotkania. Na klatce schodowej zadomowił się przerażająco wyglądający wąż. Gad o czerwonym ubarwieniu ani myślał się ruszyć. Lokatorzy wezwali na miejsce policję. Zaskoczeni i uzbrojeni po uszy funkcjonariusze nie dali rady przeciwnikowi. Z pomocą przybył Eko Patrol Straży Miejskiej.
Hodowanie egzotycznych zwierząt wymaga szczególnej wiedzy
Hodowla węży w ostatnich latach mocno zyskała na popularności. Zajęcie to uczy cierpliwości i pozwala na obserwowanie z bliska naturalnych zachowań dzikich zwierząt . Jednym z gatunków wybieranych przez początkujących hodowców jest wąż zbożowy. Ważne jednak, aby przed podjęciem się opieki nad egzotycznym zwierzęciem posiąść odpowiednią wiedzę i dokonać dobrych zakupów ważnych dla zapewnienia stworzeniu dobrej przestrzeni do życia. Inaczej może dojść do jego rychłej ucieczki.
Warszawscy policjanci zostali wezwani do nietypowego zgłoszenia. Na klatce schodowej w jednej z kamienic zlokalizowanej w Śródmieściu rozgościł się budzący strach w mieszkańcach intruz. Choć funkcjonariusze byli uzbrojeni, to na nic im się zdały groźne rekwizyty. Wąż ani myślał ruszyć się z wybranego przez siebie miejsca na drzemkę. Musieli więc poprosić o pomoc swoich kolegów po fachu. Przybyły na miejsce Eko Patrol Straży Miejskiej szybko uporał się z problemem.
Groźny intruz na klatce schodowej. Strażnicy złapali czerwonego węża
Przerażeni widokiem groźnego, czerwonego węża mieszańcy nie mogli korzystać ze wspólnej przestrzeni. Egzotyczne zwierzę wybrało sobie na drzemkę chłodne schody. Nikt z lokatorów nie kojarzył, aby ktoś w budynku zajmował się hodowlą tych niezwykłych gadów . Nie mogli więc poprosić o pomoc opiekuna, aby zabrał do domu niesfornego uciekiniera.
Na szczęście funkcjonariusze z Eko Patrolu Straży Miejskiej uspokoili mieszkańców kamiennicy. Wąż nie był jadowity, a na dodatek trafił im się wyjątkowo spokojny okaz. Strażnicy za pomocą chwytaka odłowili budzącego niepokój intruza i umieścili w specjalnym pojemniku do transportu gadów. Dziki lokator został przewieziony do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO.
Wąż zbożowy leżał zwinięty w kłębek na schodach pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem. Był spokojny i niespecjalnie przejmował się naszą obecnością. To odmiana typowo hodowlana, niejadowita - udzieliła informacji inspektor Agnieszka Ciosek-Grzenda, która schytała węża.
Wąż zbożowy - charakterystyka gatunku. Nie ma dwóch takich samych osobników
Wąż zbożowy to idealny wybór dla początkujących hodowców, którzy dopiero wdrażają się w przygodę z opieką nad egzotycznymi zwierzętami. Przez niewygórowane potrzeby jest gatunkiem najczęściej trzymanym w domowych terrariach. Gady te dorastają do niewielkich rozmiarów. Zwykle jest to 130 - 150 centymetrów długości , a w niektórych wyjątkowych przypadkach mogą osiągnąć długość 180 cm. Zwykle żyją kilkanaście lat, choć dobrze hodowane i zaopiekowane mogą pozostać z opiekunem nawet przez dwadzieścia kilka lat.
Węże te zachwycają niezwykle kolorowym ubarwieniem. Najbardziej dominujące są różnorakie odcienie szarość, brązu czy czerwieni. Są wyjątkowe, ponieważ nie sposób znaleźć dwóch osobników o identycznym wzorze. Złapany przez strażników miejskich okaz jest cenioną przez hodowców odmianą “bloodred”, która charakteryzuje się m.in. krwisto — czerwoną barwą. Przez co właściciel uciekiniera zapewne ubolewa nad swoją stratą.