Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Lis wpakował się w tarapaty. Mógł tylko liczyć na pomoc człowieka, był "wystraszony i zdezorientowany"
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 28.05.2023 16:09

Lis wpakował się w tarapaty. Mógł tylko liczyć na pomoc człowieka, był "wystraszony i zdezorientowany"

lis
Straż Miejska w Gdańsku

Pomoc dzikim zwierzętom w tarapatach jest niezwykle ważna, jednak trzeba zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. O nietypowym zdarzeniu z lisem w roli głównej poinformowano Straż Miejska w Gdańsku.

Zwierzę znalazło się w niekomfortowej sytuacji przypadkowo, mogło jedynie liczyć na pomoc człowieka. Na szczęście jego los nie pozostał obojętny ludziom o dobrym sercu. O problemach dzikiego stworzenia powiadomiono odpowiednie służby.

Lis zawisł na płocie

Kilka dni temu informowaliśmy o nietypowej interwencji w Sopocie. Tym razem lisek wpadł w tarapaty w Gdańsku. O sytuacji poinformowała Straż Miejska za pośrednictwem konta na Facebooku. 

W środę na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o mieszkańcu lasu w potrzasku. Lis zaklinował się w płocie. Prawdopodobnie przyczyną było zakleszczenie się między sztachetami podczas próby przeskoczenia ogrodzenia. 

Na miejsce przybyły funkcjonariuszki z Referatu Ekologicznego, którym na szczęście udało się uwolnić zwierzę. Lis nie miał widocznych ran, dlatego strażniczki przetransportowały je w bezpieczne miejsce, a następnie wypuściły na wolność.

- Było wystraszone i zdezorientowane - relacjonuje Straż Miejska w Gdańsku

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Co warto wiedzieć o lisach?

Lisy mają świetny węch i słuch, a także doskonale skaczą, co przydaje się zwłaszcza podczas polowań. Podobnie do kotów, mają ostre pazury, które potrafią się chować.

Zwierzęta te są wszystkożerne. W dziczy gustują w robakach, małych zwierzętach i owocach leśnych. Umiejętności polowania nie przydają się im jednak w mieście, gdzie pożywienia mają pod dostatkiem, szczególnie w śmietnikach.

Często ludzie w dobrej wierze chcą podzielić się jedzeniem z dzikimi zwierzętami. Jest to jednak błąd i w ten sposób można zdecydowanie bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Lisy w mieście

Choć warto pomagać dzikim zwierzętom, lisie wizyty nie zawsze są przyjemne. Gdy poczują zagrożenie - mogą zaatakować. 

Ze względu na wyrzucanie resztek jedzenia, lisy są zwabiane na osiedla, często nawet w centrum miasta. Zwierzęta przyzwyczajają się do łatwego zdobywanie pożywienia, a także życia w obecności ludzi i innych zwierząt. O niedokarmianie dzikich zwierząt w miastach apelują nie tylko mieszkańcy, ale także służby miejskie odławiające zwierzynę. 

Jeśli widzisz w mieście lisa - zadzwoń na numer straży miejskiej, czyli 986.

Źródło: Facebook, trojmiasto.pl

Tagi: Lis Polska
7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej