Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Co znajduje się w środku grzechotki grzechotnika? Odpowiedź was zaskoczy
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 11.04.2024 16:19

Co znajduje się w środku grzechotki grzechotnika? Odpowiedź was zaskoczy

grzechotnik
Fot. Canva/johnaudrey

Charakterystyczny dźwięk grzechotki grzechotnika zwiastuje kłopoty. Nawet u osób, które nie boją się wężów, potrafi on wywołać uczucie dyskomfortu, ponieważ nieodzownie kojarzy się z groźnym gadem. Z drugiej strony sposób działania grzechotki grzechotnika frapuje sporą część społeczeństwa. Co znajduje się w środku? 

Jaką funkcję pełni grzechotka grzechotnika?

Grzechotniki to bez wątpienia jedne z najbardziej fascynujących gatunków węży. Choć w Europie na próżno szukać ich w naturze, możemy obserwować ich ciekawą budowę w ZOO. Te groźne gady wykorzystują grzechotki, które są umiejscowione na końcu ogona, by odstraszyć potencjalne zagrożenie. Potrafią wyczuć drapieżnika już z oddali i za pomocą grzechotki dać znać, że lepiej nie podchodzić bliżej. Gdy przeciwnik zignoruje ostrzeżenie, grzechotnik wydaje charakterystyczne odgłosy coraz szybciej i donośniej. W ostateczności, gdy dojdzie do konfrontacji, nie zawaha się użyć kłów, w których znajduje się cenny jad.

Grzechotniki wolą jednak unikać bezpośredniego starcia, aby nie marnować jadu. To właśnie dlatego natura wyposażyła je w charakterystyczną grzechotkę, od której wzięła się ich nazwa. Wiele osób słysząc dźwięk, jaki wydaje, zastanawiało się, na jakiej zasadzie ona działa. Odpowiedź okazała się bardziej zaskakująca, niż można to sobie wyobrazić. Pewien mężczyzna postanowił rozciąć grzechotkę, by dowiedzieć się, co znajduje się w środku. 

Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Co jest w środku grzechotki grzechotnika?

Założyciel kanału “What's Inside?” na YouTubie zajmuje się rozwiązywaniem najbardziej frapujących zagadnień dotyczących działania różnych przedmiotów. Tym razem mężczyzna postanowił wziąć na celownik grzechotkę grzechotnika. By przekonać się, na jakiej zasadzie ona funkcjonuje, postanowił zajrzeć do środka. To, co tam znalazł, zszokowało internautów. Wiele osób było błędnie przekonanych o tym, iż w środku znajdują się kuleczki czy groszki, które wydają charakterystyczny dźwięk. 

Mężczyzna z kanału “What's Inside” kupił przez internet grzechotkę martwego węża, który pochodził z Teksasu. Postanowił rozciąć ją nożem na pół, by na własne oczy przekonać się, co znajduje się w środku. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że nic tam nie ma! Grzechotka była całkowicie pusta. Jak więc to możliwe, że wydaje dźwięk?

Jak działa grzechotka grzechotnika?

Grzechotniki używają swojej grzechotki, by odstraszać potencjalne niebezpieczeństwo. Przy jej pomocy wydają charakterystyczny dźwięk, jednak jak to się dzieje, skoro w środku jest ona pusta? Okazuje się, że składa się ona z wyschniętych łusek skóry węża, które znajdują się na końcu ogona. Gdy grzechotnik gubi skórę, grzechotka powiększa się o kolejny segment. W sumie może składa się ona z około 10 części. Każda z nich ociera się o siebie nawzajem, wytwarzając donośny, charakterystyczny dźwięk, gdy wąż zaczyna się denerwować. 

Co ciekawe, grzechotnik może potrząsać końcówką swojego ogona do nawet 50 razy na sekundę. Może ona również odpaść — jednak gdy tak się stanie, wąż, podobnie jak młode osobniki, wykształci nową grzechotkę.

wąż
Fot. Canva/daniel-e-riecks-images