Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Leśnicy pokazali, co zwabiły pierwsze promienie słońca. Wyszedł spod mułu
fot. facebook/Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe

Leśnicy pokazali, co zwabiły pierwsze promienie słońca. Wyszedł spod mułu

31 marca 2024
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Dużym zainteresowaniem internautów cieszy się nagranie prosto z leśnego bagna udostępnione przez Nadleśnictwo Garwolin. Leśnicy pokazali, kto zwabiony piękną pogodą i promieniami słońca zdecydował się wyjść ze swojej kryjówki w mule. Niektórzy nie wiedzą nawet, że ten gatunek żyje w Polsce na wolności.

Przyroda i leśne zwierzęta budzą się do życia

Pracownicy Nadleśnictwa Garwolin udostępnili na Facebooku nagranie prosto z jednego z miejscowych bagien. Budząca się do życia przyroda i piękna, słoneczna pogoda sprawiły, że nawet osobniki, które na co dzień kryją się w mętnych wodach i mule, zechciały powygrzewać się na słońcu .

Żółwie błotne , bo o nich mowa, zimę spędzają w zamarzniętych zbiornikach wodnych. Jednak wraz z nadejściem wiosny szukają okazji, by odpocząć w promieniach słonecznych. Dokładnie tak też się stało i tym razem.

"Nasz nowy dom" pod ostrzałem krytyki. Leczenie kota było tylko przykrywką
Niespodzianka tuż przed Wielkanocą. Urodziło się jagnię z dodatkową kończyną

Żółw błotny skorzystał z pięknej pogody

Nasze żółwie błotne budzą się do życia i korzystając z pierwszych ciepłych dni wygrzewają się na słońcu - podpisali nagranie leśnicy.

Doskonale widać na nim, jak spod powierzchni wody wynurza się przedstawiciel jedynego naturalnego gatunku żółwi w Polsce i z przyjemnością oddaje się relaksowi w promieniach słońca. Okazuje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na naszych terenach żyją one na wolności. Jednakże spotkanie ich w naturalnym środowisku niemal granicy z cudem.

Inwazyjne gatunki żółwi w Polsce

Warto zaznaczyć, że żółwie błotne to jedyny naturalnie występujący gatunek w Polsce . Niekiedy można natknąć się na inne, lecz dla dobra środowiska takie sytuacje należy zgłaszać odpowiednim instytucjom. Gatunek inwazyjny, który trafił na wolność przez człowieka to przede wszystkim żółw czerwonolicy.

Stanowią zagrożenie dla ekosystemu, a każdy z osobników powinien zostać schwytany i trafić do azylu . Jeden z internautów zapytał pod opublikowanym nagraniem, kogo należy poinformować o takiej sytuacji. Przedstawiciele Lasów Państwowych poinstruowali go, jak postąpić:

Azyle dla takich żółwi prowadzi Fundacja Epicrates oraz Łowca Obcych. Tam proszę szukać informacji o możliwości przekazania zwierząt.

źródło: facebook/Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe

Niezwykłe spotkanie w Dolinie Kościeliskiej. "Piękne, ale tylko na zdjęciu"
Jak rozpoznać demencję u kota? Objawy choroby to nie tylko dezorientacja
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy