Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niezwykłe spotkanie w Dolinie Kościeliskiej. "Piękne, ale tylko na zdjęciu"
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.03.2024 16:39

Niezwykłe spotkanie w Dolinie Kościeliskiej. "Piękne, ale tylko na zdjęciu"

niedźwiedzie w Tatrach
Fot. instagram.com/ tatromaniak.pl

Planujesz wypad w góry? Lepiej dobrze to przemyśl. Wraz z początkiem wiosny na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków w Tatrach zaobserwowano niedźwiedzie. Cztery drapieżniki jak gdyby nigdy nic biegły górską ścieżką w Dolinie Kościeliskiej. Nagraniem z niebezpiecznego spotkania podzieliła się turystka. Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność. Natknięcie się na „uroczego misia” może skończyć się dla nas tragicznie. 

Bliskie spotkanie z niedźwiedziami w Tatrach

Tatry są domem wielu gatunków zwierząt, począwszy od jeleni i saren, przez borsuki i dziki, skończywszy na rysiach, żbikach i innych drapieżnikach. Większość z nich możemy spotkać gównie nocą, ale zbudzone z zimowego snu niedźwiedzie mają za nic obowiązujące zasady. Muszą jak najszybciej uzupełnić brakujące zapasy. Z tego względu coraz częściej sięgają po łatwą zdobycz, jaką jest dla nich pozostawiona przez ludzi żywność w koszach na śmieci oraz na szlakach.

Do bliskiego spotkania z rodziną niedźwiedzi doszło na często uczęszczanym górskim szlaku. Cztery osobniki były widziane przez turystów w Dolinie Kościeliskiej. Opublikowany przez podróżniczkę materiał wywołał poruszenie wśród internautów. Kobieta musiała ukrywać się między drzewami. Bliskie spotkanie z niedźwiedzią mamą i jej młodymi mogło się różnie zakończyć.

Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów Najemca się wyprowadził, a zwierzęta zostały. Aż strach pomyśleć, co przeżywały

Nagranie niedźwiedziej rodziny na szlaku. TPN apeluje o ostrożność

Wideo zamieszone przez turystkę podzieliło internautów. Jedni są zachwyceni życiem niedźwiedzi w Tatrach i uchwyceniem spotkania z przedstawicielami dzikiej natury, inni zaś mówią o wielkim szczęściu, jakie miała kobieta. Świadomość bliskości tak groźnego drapieżnika, jakim jest niedźwiedź, a tym bardziej matki z młodymi, potrafi zmrozić krew w żyłach. 

  • “Jeszcze szybciej bym spitalała niż te misie”,
     
  • “Dobrze, że biegły w przeciwnym kierunku”,
     
  • “Cudowny widok, oczywiście z daleka”,
     
  • “O masakra… normalnie będę się bał w Tatry jechać”.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność. Turyści wybierający się na górskie szlaki muszą pamiętać, że mogą spotkać na swojej drodze dzikie zwierzęta, również niedźwiedzie. Chociaż drapieżniki te rzadko zaczepiają ludzi, to w poczuciu zagrożenia, zwłaszcza z powodu lęku o młode mogą zaatakować. 

Niedźwiedzia rodzina w Dolinie Kościeliskiej. Matka zrobi wszystko, by chronić młode

Okres godowy niedźwiedzi brunatnych rozpoczyna się w maju i trwa do lipca. Samica będąca w ciąży przez całe lato i jesień magazynuje potrzebny pokarm. Młode niedźwiadki rodzą się bowiem w trakcie snu zimowego. Nic więc dziwnego, że wiosną wybudzone pierwszymi promieniami słońca osobniki tak intensywnie poszukują jedzenia. Wykarmić młode podczas zimowego snu to nie lada wyzwanie. 

Projekt bez nazwy-10.jpg
małe niedźwiadki, Fot. canva.com/ Giedrius Stakauskas

Niedźwiedzia mama opiekuje się swoim potomstwem nieprzerwanie nawet przez 3,5 roku. Młode narażone są na wiele niebezpieczeństw. Głównie zagrażają im agresywne, samotne samce. Mimo walecznej postawy matki w pierwszym roku życia co najmniej jedno młode z miotu umiera. Niedźwiedzica wiedziona instynktem w przypadku zagrożenia będzie bronić swoich dzieci aż do upadłego. Dlatego bliskie spotkania z niedźwiedzią rodziną bywają tak niebezpieczne.

W przypadku spotkania niedźwiedzia nie należy do niego podchodzić, ani próbować go przepłoszyć — może to wywołać odwrotny skutek do zamierzonego. Najlepiej powoli wycofać się, zachowując, o ile to możliwe, spokój i opanowanie.

Źródło: tatromaniak.pl