Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Latające robaki w domu. Czym są szubaki i jak się ich pozbyć?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 23.06.2024 07:00

Latające robaki w domu. Czym są szubaki i jak się ich pozbyć?

szubak
fot. Canva/Tomasz Klejdysz

Jeśli zauważyłeś w swoim domu lub mieszkaniu latające robaki z charakterystycznym pancerzem, istnieje duża szansa, że są to szubaki. Pochodzące z Afryki chrząszcze na dobre zadomowiły się w Polsce i chętnie grasują w szafach z ubraniami i w kuchni. Jak je rozpoznać i czy są niebezpieczne? Jak się ich pozbyć? 

Czym są szubaki i jak dotarły do Polski?

Szubak to chrząszcz z rodziny skórnikowatych, a po raz pierwszy został zaobserwowany w Polsce w 2000 roku, a więc stosunkowo niedawno. W związku z tak krótkim występowaniem wielu nie ma pojęcia, czym są i czy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi oraz innych zwierząt. Okazuje się, że owady te przywędrowały do Polski z Afryki i jedną z rozważanych przyczyn są zmiany klimatu. Szubaki żyją bowiem w ciepłych miejscach i preferują temperatury wyższe niż 24 stopni Celsujusza. 

W Polsce żyje około 40 gatunków szubaków. Dorosłe osobniki mają krępą budowę ciała, małą głowę wciągniętą pod tułów, trzy pary odnóży oraz parę czółek. Mają około 2,5 mm do 4 mm długości, a jedynie dorosłe osobniki potrafią latać. Samice zaś są nieco większe od samców. Charakterystyczną cechą jest ich brunatny pancerz. Larwy szubaków są brązowe, mierzą około 1 cm długości, a na ich ciele widać wyraźne segmenty. Na odwłokach znajduje się niewielki pęk włosów.

larwy szubaków
fot. Canva/Tomasz Klejdysz
Alarm w wakacyjnym raju Polaków. Rekin pojawił się przy brzegu wyspy Gorszej niespodzianki od dziewczyny nie mógł dostać. Po tym musiał się z nią rozstać

Szubaki - gdzie ich szukać i czy są niebezpieczne?

Owady z rodziny skórnikowatych odżywiają się głównie pokarmem pochodzenia zwierzęcego, dlatego możemy je zauważyć nawet w szafie, jeśli trzymamy tam skórzane kurtki czy jedwabne sukienki. Potrafią pozostawiać po sobie dziury w ubraniach i galanterii, dlatego często są mylone z molami.

Oprócz miejsc z odzieżą i torebkami szubaki lubią zadomawiać się na dywanach, a także w kuchni, szczególnie w takich produktach jak mąka, przyprawy, herbata czy sucha karma dla zwierząt. Są one zagrożeniem dla ludzi, ponieważ w pożywieniu składają jaja, rozmnażają się, a także wypróżniają. Jeśli więc znajdziemy szubaki w jedzeniu, bezzwłocznie należy pozbyć się całego opakowania

Projekt bez nazwy (63).png
fot. Canva/Tomasz Klejdysz

Sposoby na szubaki

Nieinwazyjnym sposobem na pozbycie się szubaków z mieszkania jest przede wszystkim bardzo dokładnie przeszukanie go. Owady te potrafią dostać się do mieszkania nie tylko drzwiami i oknami, ale również odpływami, rurami i wywietrznikami. Warto zajrzeć w te miejsca i sprawdzić, czy nie znajduje się tam ich gniazdo. Poleca się także regularnie i bardzo dokładnie odkurzać i czyścić podłogę wraz ze wszystkimi zakamarkami. 

Kluczowe jest regularne przeglądanie i sprzątanie szafy, w której trzymamy ubrania, galanterię, buty i inne dodatki wykonane z odzwierzęcych materiałów. Nie można zapomnieć także o przejrzeniu kuchni i pozbyciu się wszystkich produktów, w których zadomowiły się szubaki. 

Jeśli powyższe sposoby nie pomogły, a w domu wciąż żyją szubaki, warto rozważyć dezynsekcję wykonaną przez profesjonalne firmy, zajmujące się usuwaniem szkodników i pasożytów. Istnieje prawdopodobieństwo, że taki proces trzeba będzie powtórzyć dwukrotnie - najpierw, by przerwać populację, a kolejno, by pozbyć się nowo wyklutych owadów. 

szubak
fot. Canva/Tomasz Klejdysz
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?