Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Pędraki w ogrodzie. Jak pozbyć się larw chrząszczy?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.05.2024 16:32

Pędraki w ogrodzie. Jak pozbyć się larw chrząszczy?

pędraki
fot. Canva/Sataporn Kumsuka

Pędraki bywają ogromną zmorą ogrodników i działkowców. Larwy żyjące w glebie żywią się m.in. korzeniami, przez co niszczą nie tylko uprawy, ale również sprawiają, że na trawnikach pojawiają się brunatne plamy. To z kolei przyciąga inne szkodniki, którym ułatwiany jest dostęp do pożywienia. Jak w bezpieczny sposób poradzić sobie z larwami chrząszczy?

Czym są pędraki w i jaki sposób niszczą uprawy?

Pędraki to potoczna nazwa larw chrząszczy, a w przypadku naszej strefy klimatycznej są to najczęściej larwy chrabąszczy majowych. W Polsce spotkać możemy również larwy chrabąszcza kasztanowca czy guniaka czerwczyka. Ich wielkość potrafi sięgać nawet 3 cm, dlatego nietrudno je zauważyć. Szczególnie że mają one jasny kolor i odznaczają się na tle ciemnej gleby. 

Larwy chrząszczy są prawdziwym utrapieniem ogrodników i działkowców, bowiem ich działania negatywnie wpływają na uprawy. Pędraki żywią się korzeniami roślin i traw, a z kolei uszkodzone rośliny nie są w pełni zdolne do pobierania wody i wartości odżywczych, zapewniających im wzrost. W niektórych przypadkach larwy mogą odżywiać się również częściami roślin, przez co zostają trwale uszkodzone. To z kolei może prowadzić do obumierania lub gnicia, a ponadto osłabione rośliny stają się bardziej podatne na działanie innych szkodników lub chorób.

pędraki
fot. Canva/vvoevale
Majówka weszła za mocno? Widok wielbłąda przy drodze zaskoczył kierowców Zabawka z Action dla kota idealna na ciepłe dni. Nie tylko bawi, ale i chłodzi

Pędraki w trawniku

Pędraki sieją spustoszenie również na trawnikach, sprawiając, że pojawiają się na nich brązowe plamy wysuszonej trawy. Czasem zauważyć można obszary samej ziemi, na której nie rośnie trawa. Problem ten nie dotyczy jedynie estetyki, ale sprawia, że staje się zachętą, chociażby dla ptaków, żywiących się robakami. Puste obszary bez trawy z gołą ziemią są dla nich idealnym miejscem do poszukiwania pożywienia. 

Pierwszą oznaką graniczącą z pewnością, że zagościły u nas pędraki, jest obecność i aktywność wron na naszym trawniku. Znajdujące się w glebie pędraki, zwłaszcza te w ostatniej fazie dojrzewania, podgryzają korzenie trawy, powodując jej wysychanie - przekazał serwisowi wiescirolnicze.pl Marcin Żurek, jarociński ekspert ogrodniczy. 

pędraki
fot. Canva/vvoevale

Jak pozbyć się pędraków?

W walce z pędrakami najważniejsza jest profilaktyka i regularne działania stosowane, zanim zobaczymy je w swoim ogrodzie. W przypadku trawników warto bardzo dokładnie zgrabić i usunąć skoszoną trawę, aby nie stanowiła pożywienia dla larw. W okresie od maja do lipca poleca się rozłożyć na trawnikach siatkę o bardzo małych oczkach, aby uniemożliwić larwom składanie jaj. Ponadto, kiedy tylko zobaczymy pędraki, należy je usunąć. W miejscach ubytku traw warto rozłożyć wyschnięte źdźbła wymieszane z podłożem i nasionami trawy, by przyspieszyć ich wzrost i uchronić trawnik przed żerującymi ptakami.

Skuteczną metodą na wywabianie larw z ziemi jest rozłożenie ciemnej folii za dnia. Taki zabieg zmusi je do wyjścia na zewnątrz, dzięki czemu będziemy mogli je zebrać i usunąć. Ponadto pędraki nie tolerują posadzonej cebuli, gorczycy lub nawozu z gryki. Jeśli larwy na dobre zadomowiły się w ogrodzie, konieczny może okazać się oprysk. Warto wówczas postać na możliwie ekologiczny i bezpieczny preparat, który nie wyrządzi krzywdy innym zwierzętom. 

Najlepiej jest to robić, gdy gleba jest wilgotna, ponieważ wtedy środek dostanie się na odpowiednią głębokość do ziemi. Zabieg wykonujemy dwa razy w roku: w kwietniu i we wrześniu przez okres 3-4 lat, a dlatego tak długo, ponieważ środek ten działa przede wszystkim na osobniki w ostatnim stadium dojrzewania - wyjaśnia Marcin Żurek. 

Należy pamiętać, by po wykonaniu oprysku odczekać 24 godziny, a najlepiej 48 godzin i nie zbliżać się do terenów potraktowanych preparatem. 

pędraki
fot. Canva/photobyphotoboy