Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź do niego, to ważny komunikat
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 16.06.2024 07:00

Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź do niego, to ważny komunikat

pies
Fot. Facebook/Spacerowe Łapy

Czy podczas spaceru zdarzyło ci się zauważyć, że niektóre psy mają przyczepione do obroży żółte wstążki? To nie widzimisię właściciela, a ważny znak ostrzegawczy. Widoczne z daleka oznaczenie nakazuje zachować ostrożność. Takie psy wymagają specjalnego podejścia.

Głaskać czy nie głaskać? Ludzie często dotykają obce psy bez pytania o zgodę

Nie ulega wątpliwości, że każdy pies jest inny, a przez to może mieć różne podejście do spotykanych ludzi oraz zwierząt. Niektóre czworonogi uwielbiają być głaskane i pieszczone zarówno przez swoich najbliższych, jak i nieznajomych, z kolei dla innych kontakt z nowo napotkaną osobą jest stresujący bądź zwyczajnie denerwujący. Niestety opiekunowie podczas spaceru z pupilami często borykają się z problemem, jakim jest wyciąganie rąk w kierunku zwierzęcia przez mijających ich przechodniów. Często dorośli na widok uroczego pieska bez zastanowienia próbują go pogłaskać, nierzadko zachęcając do tego będące pod ich opieką dzieci.

Oczywiście za sceptyczną postawą psich opiekunów nie kryje się fanaberia — nawet niewinny gest może prowadzić do tragedii. Ludzie zapominają, że nie każdy czworonóg czuje się komfortowo w otoczeniu obcych osób, a przede wszystkim, że o pozwolenie na pogłaskanie zwierzaka wypadałoby zapytać właściciela. 

Tego typu sytuacje zapoczątkowały społeczną inicjatywę, która przejawia się w postaci żółtej wstążki przyczepionej do obroży lub smyczy. Jeśli myślałeś, że to najnowszy krzyk mody, byłeś w błędzie, a ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Takiego oznaczenia nie należy ignorować.

Są w całym kraju, wyglądają jak węże. Jaki jest pożytek z padalca w ogrodzie? Niewidome koty czekały w schronisku na adopcję. Nie do wiary, jak potoczył się ich los

Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź do niego, to ważny komunikat

“The Yellow Dog Project” to międzynarodowa kampania, zainicjowana kilkanaście lat temu przez właścicieli czworonogów o szczególnych wymaganiach, która ma za zadanie ochronić pupile przez nadmiernym kontaktem z obcymi ludźmi czy zwierzętami oraz zapobiegać narażeniu zwierzaka na stres z tym związany. Mimo że na świecie akcja zyskała dużą popularność, to w Polsce wciąż nie każdy o niej wie. 

Żółta wstążka u psa informuje, że nie wolno go dotykać bez wyraźnego przyzwolenia właściciela, a inne czworonogi powinny zachowywać od niego bezpieczną odległość. Zakaz głaskania, sygnalizowany za pomocą żółtej wstążeczki przy obroży bądź smyczy, może mieć różne przyczyny. 

Przyczyny umieszczania psu żółtej wstążki. Jakie znaczenie mają inne kolory?

Czasami oznaczenie stosowane jest u psów lękliwych lub uratowanych z tragicznych warunków, które źle znoszą kontakt z przypadkowo napotkanymi osobami. Z pozoru niewinne interakcje mogą wywołać u nich silny lęk. Innym razem może być formą ostrzeżenia o potencjalnych agresywnych postawach pupila wobec obcych. Niewykluczone, że pod postacią żółtego kawałku materiału kryje się też prośba właściciela o niezakłócanie spokoju czworonoga, który jest chory bądź przebywa okres rekonwalescencji.

Twórcy inicjatywy “The Yellow Dog Project” w ślad za sukcesem żółtej wstążki, postanowili wprowadzić kolejne oznaczenia. Oto znaczenie poszczególnych kolorów wstęg:

  • zielony — pies przyjazny, lubi kontakt ze wszystkimi;
  • biały — pies jest niewidomy bądź głuchy;
  • czerwony — pies może przejawiać agresywne zachowania;
  • niebieski — pies jest w trakcie wykonywania obowiązków.
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?