Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jakie zapachy wabią szerszenie? Tymi roślinami nieświadomie sprowadzamy je do ogrodu
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 11.06.2024 14:16

Jakie zapachy wabią szerszenie? Tymi roślinami nieświadomie sprowadzamy je do ogrodu

szerszeń
Fot. Canva/andreionedrag81

W świecie owadów szerszenie wzbudzają respekt i sieją niemały postrach za sprawą swoich gabarytów i ryzykiem użądlenia oznaczającym ból. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż jad szerszeni u osób uczulonych może wywołać reakcję alergiczną. Okazuje się, że istnieją zapachy, które mogą je szczególnie wabić, a inne odstraszać. Dowiedz się, jakimi roślinami nieświadomie sprowadzasz szerszenie do ogrodu i na balkon.

Jak rozpoznać szerszenie? Gdzie szerszenie występują najczęściej?

Nikt nie powinien mieć problemu w odróżnieniu szerszeni od os czy pszczół, gdyż te pierwsze uważane są za największe owady z rodziny osowatych. Na terenie Polski najczęściej spotykany jest gatunek europejski, mierzący 3,5 cm długości. Charakteryzuje się żółto-czarnym pancerzykiem i wyraźnie zarysowaną talią, a jego żądło potrafi osiągnąć długość nawet 4 mm. W ostatnim czasie w naszym kraju zaobserwowano także obecność przedstawicieli znacznie bardziej agresywnej odmiany azjatyckiej, których ciała mierzą do 6 cm.

Naturalnym środowiskiem szerszeni są wysokie partie drzew liściastych. Niejednokrotnie spotykane są także w okolicy naszych domów czy działek, gdzie zakładają gniazda na strychach, poddaszach lub w starym, rozkładającym się drewnie — dlatego przebywając w pobliżu takich miejsc, warto zachować szczególną ostrożność, aby nie zostać użądlonym.

szerszeń
Fot. Canva/Reiner Klohn
Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Obserwację zacznij od schodów Nie miał litości ani dla psa, ani kota. Zwierzętom zgotował piekło na ziemi

Czy szerszenie są niebezpieczne? Jakie zapachy je wabią?

Strach przed szerszeniami jest po części uzasadniony. Warto mieć świadomość, że reakcja organizmu związana z użądleniem może być różna w zależności od osoby i jeśli dana osoba nie jest uczulona na jad pszczeli, pojedyncze użądlenie szerszenia zwykle nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, choć niewątpliwie bywa bolesne. 

Sytuacja natomiast ulega diametralnej zmianie w przypadku ataku większej liczby owadów, gdyż może on doprowadzić nawet do śmierci. Osobną kwestię stanowią użądlenia w okolicach głowy, szyi, ust (np. podniebienie, wewnętrzna część policzków, język), które nawet w przypadku osoby nieuczulonej na jad mogą być bardzo niebezpieczne. 

Jak zatem ustrzec się przed szerszeniami w sezonie letnim i nie tylko? Przede wszystkim w celu powstrzymania owadów przed przedostaniem się do mieszkania, należy zabezpieczyć okna i drzwi moskitierami. Warto również wiedzieć, że niektóre rośliny, a właściwie ich zapach, szczególnie wabią do siebie szerszenie. Lepiej nie sadzić ich w ogrodzie lub na balkonie, gdyż w ten sposób możemy nieświadomie sprowadzić owady w okolice domu. Rośliny, które szczególnie przyciągają szerszenie to m.in.:

 • jabłoń, winogrono, grusza — szerszenie uwielbiają słodkie zapachy i z równie dużym entuzjazmem reagują na owoce, ciasta, przetwory i przekąski z dużą zawartością cukru. Jeśli masz w ogrodzie te rośliny, uważaj podczas zbierania opadłych na ziemię owoców, gdyż owady mogą na nich żerować.
 • brzoza, jesion, wierzb, bez — jeśli w pobliżu rośnie któreś z tych drzew, wiedz, że zapach ich żywicy jest magnesem na szerszenie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że owady kryją się w ich koronach, gdyż lubią obgryzać listki i młode pędy tychże roślin.

Dodatkowo należy wspomnieć, że poza wonnymi wabikami roślin, groźne owady przyciąga także światło i deszczówka.

szerszeń
Fot. Canva/KirsanovV

Nie usuwaj samodzielnie gniazda szerszeni. Poznaj, jakie zapachy skutecznie je odstraszają

Gniazdo szerszeni jest stosunkowo łatwe do rozpoznania, ponieważ swoim wyglądem przypomina papierową kulę. Należy pamiętać, aby w przypadku jego zlokalizowania nie działać na własną rękę i nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 20 m. Aby usunąć gniazdo, najlepiej zadzwonić po straż pożarną bądź zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.

Pocieszeniem jest fakt, iż istnieją proste sposoby mające na celu zapobiec osiedlaniu się szerszeni w naszym bliskim otoczeniu. Oto lista produktów oraz roślin, których aromatu nie znoszą szerszenie:

 • ocet;
 • cytryna;
 • bazylia;
 • czosnek;
 • palona kawa;
 • majeranek;
 • mięta;
 • lawenda;
 • bratki;
 • pelargonie;
 • tymianek;
 • eukaliptus.
gniazdo szerszeni
Fot. Canva/JLFCapture