Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak zaprosić ptaki do ogrodu? Te sposoby zachęcą je do odwiedzin
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 19.04.2024 13:02

Jak zaprosić ptaki do ogrodu? Te sposoby zachęcą je do odwiedzin

ptaki w ogrodzie
Fot. canva.com/ Bassem Zein

Choć idealnie równy i przystrzyżony trawnik cieszy niemal każdego ogrodnika, to nic nam po nim jeśli w naszym ogrodzie będzie panowała kompletna cisza. Śpiew ptaków dostarcza bowiem wiele radości i działa kojąco na umysł. Warto więc zastosować parę sztuczek, dzięki którym skrzydlaci przyjaciele chętniej pojawią się na naszym terenie. Przysłużymy się nie tylko świecie przyrody, ale i również wzbudzimy zachwyt i zazdrość u innych właścicieli ogródków. 

Wymarzony ogród to nie tylko rośliny

Ogród, choć jest wspaniałym miejscem stworzonym do odpoczynku, wymaga od nas wiele pracy. Walka o idealnie równy trawnik przyprawia nas czasem o senne koszmary, a pojawiające się znikąd chwasty potrafią wywołać wiele skrajnych emocji. Jednak czy wykonujemy prace powoli, czy też od razu dokonujemy spektakularnej metamorfozy, nasz zielony zakątek należy tylko do nas i dzięki otaczającej nas w nim naturze jest miejscem, gdzie możemy odpocząć.

Nasz ogródek ma wielu sprzymierzeńców wśród dzikich zwierząt. Bez nich nasza działka byłaby jedynie zielonym, pustym placem. Dzięki pracowitym pszczołom mamy pyszne owoce, warzywa i piękne kwiaty. Krety, choć są przez nas mniej lubiane z powodu zostawianych po sobie śladów w postaci kopców, pozbywają się z ziemi wielu szkodników, które tylko czyhają na nasze rośliny. Nie możemy zapomnieć również o ptakach. Oprócz waloru dźwiękowego, jakim jest ptasi śpiew, zwierzęta te są niezwykle pożyteczne i mogą pomóc pozbyć się natrętów, którzy powodują, że nie możemy cieszyć się błogim odpoczynkiem po skończonych pracach w ogrodzie.

Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty Potężny pożar w zoo. Zginęło ponad 200 zwierząt, niewiele udało się uratować

Jak zaprosić ptaki do ogrodu?

Im bardziej nasz ogród będzie przypominał naturalne środowisko, tym więcej pojawi się u nas ptaków. Zwierzęta te potrzebują krzewów i zagajników, aby czuć się bezpiecznie. Idealnie przystrzyżony trawnik i brak innych roślin nie przyciągnie ich na nasz teren. Jeżeli chcemy, aby stworzenia te zagościły u nas na dobre, warto posadzić parę krzewów, które uwielbiają ptasi ogrodnicy. Należą do nich berberysy, dzika różna, ligustr, świdośliwa czy rokitnik. Rośliny te zapewniają im nie tylko schronienie, ale również wydają owoce, które są dobrym uzupełnieniem ich diety. 

jak zaprosić ptaki do ogrodu
Ptaki w ogrodzie, Fot. canva.com/daniyal ghanavati

Choć ptaki najczęściej żywią się owadami, bezkręgowcami, a nawet małymi gryzoniami, warto przygotować dla nich karmnik, w którym oprócz ziarna znajdzie się również pojemnik z wodą, którą będziemy na bieżąco uzupełniać. Należy ulokować go w zacisznym miejscu, tak aby zwierzęta w spokoju mogły posilać się zostawionym przez nas pokarmem. Odpowiednie mieszanki możemy zakupić już w prawie każdym supermarkecie. Dzięki temu w naszym ogrodzie pojawi się wielu skrzydlatych sprzymierzeńców, którzy chętnie poczęstują się ziarnem, a popołudniową porą zadbają o to, aby komary i muszki nie przeszkadzały nam w odpoczynku. 

Kluczowa jest również pora roku, w której zdecydujemy się umieścić na naszym drzewie schronienie dla ptaków. Jak wskazał ornitolog dr Marian Stój w rozmowie z PAP:

Najlepiej w lutym, bo wiele gatunków ptaków zaczyna lęgi już w marcu.

karmnik w ogrodzie
karmnik dla ptaków, Fot. canva.com/William Spinney

Ptasie rodziny w naszym ogrodzie

Oprócz pożywienia, stałego dostępu do wody oraz schronienia ptasi lokatorzy potrzebują również miejsca do założenia rodziny i złożenia jaj. Część ptaków występujących w naszych ogrodach buduje gniazda wśród gałęzi lub krzewów. Jest jednak pewna grupa, która bezpiecznej czuje się w różnego rodzaju szczelinach czy dziuplach. To właśnie dla nich warto zamontować w ogrodzie specjalne budki lęgowe. 

budka lęgowa
Fot. canva.com/Paul Schraven

Takie schronienie pomaga ptakom bezpiecznie wychować potomstwo. Chroni je przed deszczem, wiatrem, chłodem i drapieżnikami. Pamiętajmy, aby wnętrze budki było wykonane z nieheblowanej deski. Jej chropowatość znacząco ułatwi młodym, gdy będą już gotowe, wydostanie się z gniazda. Czasami przy otworze wlotowym montowany jest patyczek. Nie jest on mieszkańcom schronienia potrzebny, a może stanowić dla nich zagrożenie. Dzięki niemu drapieżniki np. takie jak sroka mogą na nim przysiąść i próbować dziobem zaatakować pisklęta. Warto również wspomnieć o wysokości, na której zdecydujemy się umieścić schronienie dla ptaków.

Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor i kaczek wieszamy dość nisko - ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów. Najlepszym materiałem budowlanym są deski drzew iglastych - wyjaśnił dr Stój dla PAP.

Wieszając budkę lęgową w naszym ogrodzie w spokojnym miejscu, możemy mieć pewność, że zostanie ona zasiedlona, a my zyskamy sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami, które zazwyczaj przeszkadzają nam w korzystaniu z naszego zielonego, spokojnego zakątka. A dodatkowo będziemy mogli oglądać z bliska wspaniały świat natury.