Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Intruz napadł na gniazdo Królewicza. Kamery uchwyciły starcie na śmierć i życie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 04.04.2024 10:21

Intruz napadł na gniazdo Królewicza. Kamery uchwyciły starcie na śmierć i życie

bocian czarny
Fot. youtube.com/ Komitet Ochrony Orłów Eagle Conservation Committee

Gniazdo bocianów zlokalizowane na terenie Puszczy Noteckiej dzięki Komitetowi Ochrony Orłów przez fotopułapkę podgląda cała Polska. W ostatnim czasie widzowie mieli szansę obserwować zaciętą walkę pomiędzy przedstawicielami dwóch gatunków ptaków. Wysiadujący jaja bocian czarny został zaatakowany przez groźnego drapieżnika. Myszołów chciał dopaść cenną zawartość gniazda. Dzielny bociani tata nie dał za wygraną. 

Przylot bocianów zwiastuje wiosnę

Bociany są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obecnych w polskim krajobrazie. Pojawienie się tych ptaków na początku marca przynosi ulgę i nadzieję na ocieplenie, lecz niestety z każdym rokiem liczba bocianów w naszym kraju maleje. 

Projekt bez nazwy-24.jpg
bocianie gniazdo, Fot.canva.com/ Stanislav Beloglazov 

Dzięki zamontowanym kamerom w ptasich gniazdach możemy z zapartym tchem śledzić codzienność tych niezwykłych stworzeń. W Puszczy Noteckiej osiedlił się rzadko spotykany gość — bocian czarny. Nazwany przez obserwatorów Królewiczem nie musiał długo czekać na przybycie samicy do pięknie zbudowanego przez siebie gniazda. 

Samica imieniem Skierka zostawiła dla niego innego kawalera i przebyła aż 35 kilometrów, aby się z nim związać. Królewicz szybko udowodnił, że wart był poświęcenia. Pewnego ranka podstępny drapieżnik chciał wykraść z gniazda cenne ptasie jajka. Ptasi ojciec nie pozwolił mu na to.

Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedzieć

Atak na bocianie gniazdo. Odważny ptak nie dał się drapieżnikowi

Podczas nieobecności Skierki w gnieździe Królewicz spokojnie czyścił swoje pióra, kiedy nagle zza jego pleców nadleciał drapieżnik. Myszołów, bo o nim mowa, próbował przepędzić bociana przy pomocy dzioba oraz swoich ostrych szponów. Wszak w gnieździe znajdowała się cenna zdobycz dla polującego mięsożercy — jaja, z których niebawem wyklują się pisklęta.

Na szczęście odważny Królewicz nie dał się przegonić. Nastroszył swoje pióra i zaczął wydawać bardzo charakterystyczne dźwięki mające odstraszyć przeciwnika. Klekot dziobem i głośne sapanie sprawiły, że bocian czarny wydał się znacznie większym i groźniejszym przeciwnikiem, niż początkowo zakładał to myszołów. Dzięki odwadze Królewicza drapieżca musiał obejść się smakiem. 

W Polsce z każdym rokiem ubywa bocianów

Przylatując z ciepłych krajów, bociany wybierają na swoje domy podwórka ludzi, dla których powrót tych ptaków jest ważnym wydarzeniem. Dla wielu mieszkańców wsi bocianie gniazdo jest symbolem szczęścia, a według rodzinnych tradycji chroni dom przed pożarem. Dla niemal wszystkich, niezależnie od regionu, ptaki te są zwiastunem nachodzącej wiosny. Niestety niebawem z powodu szybko postępujących zmian klimatu rola bocianów może ulec zmianie. 

Z pierwotnie czterech wyraźnie odznaczających się od siebie pór roku obecnie pozostała jedynie połowa. Bardzo ciepłą i suchą oraz chłodną i wilgotną. Pojawiające się z początkiem marca bociany często przylatują, kiedy pąki na drzewach dawno już rozkwitły, a my schowaliśmy do szaf zimowe kurtki. 

Działalność człowieka również ma tutaj istotne znaczenie. Zwierzęta te z każdym rokiem napotykają kolejne trudności i choć staramy się je chronić, to wiele z nich ulega poważnym wypadkom np. w wyniku niefortunnego zetknięcia ze słupem elektrycznym. Przez cieplejszy klimat ubywa im znacząco podmokłych miejsc do żerowania, a proces przekształcenia terenów, które niegdyś służyły im za siedliska, nie pozostawia ptakom potrzebnych pasów zieleni, na których mogłyby polować. Wszystkie te czynniki powodują, że w Polsce ubywa bocianów. Obserwacje wykazały, że ich liczebność na przełomie ostatnich lat spadła o kilka tysięcy par.

Projekt bez nazwy-23.jpg
bociany na polu, Fot. canva.com/ Alexas_Fotos

Pomaganie pojedynczym, rannym osobnikom jest bardzo ważne. Jednak aby uratować populacje bocianów w naszym kraju, potrzebne są działania na większą skalę. Najważniejszy jest zwrot ku bardziej tradycyjnemu rolnictwu, ponieważ los żerowisk zależy przede wszystkim od działania pojedynczych gospodarstw rolnych.

 

Źródło: youtube.com/ Komitet Ochrony Orłów Eagle Conservation Committee, tech.wp.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?