Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rośliny, które przyciągają kleszcze. Każdy ogrodnik ci to powie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 01.03.2024 10:15

Rośliny, które przyciągają kleszcze. Każdy ogrodnik ci to powie

kleszcze w ogrodzie
pexels/ErikKarits

Przez ocieplający się klimat sezon na kleszcze obecnie trwa cały rok. Jednak aktywność tych pajęczaków znacząco wzrasta w okresie wiosny i lata. Te maleńkie szkodniki, trudne do zauważenia polują na ludzi i zwierzęta, ukrywając się pośród gęstych roślin. Część z nich nieświadomie uprawiamy we własnych ogródkach. Sprawdź, których najlepiej nie sadzić tej wiosny.

Kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt

Kleszcze to pajęczaki, które należą do podgromady roztoczy. Pasożyty te żerują na kręgowcach. Rozpoznają ofiarę dzięki zapachowi potu, wyczuwają też dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez nią powietrzu oraz zmianę temperatury ciała przyszłego żywiciela. W trakcie żerowania mogą przenosić choroby odkleszczowe, które bywa, że stanowią nawet zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko zwierząt, ale i ludzi.

Są niewielkich rozmiarów, dlatego w wielu przypadkach trudno zauważyć wbitego w skórę kleszcza, dopóki nie osiągnie on rozmiaru porównywalnego do ziarnka grochu. Najczęściej chronimy się przed nimi, stosując specjalne środki, gdy wybieramy się na leśną przechadzkę, ale okazuje się, że te pasożyty mogą również czaić się w naszych przydomowych ogródkach.

Obroża z dzwoneczkiem dla kota? Uważaj, tym prezentem możesz go skrzywdzić Młody żubr zastrzelony na północy Polski. "Żył z tą kulą od tygodnia do 10 dni"

W jakich roślinach żerują kleszcze?

Wbrew popularnemu przekonaniu, kleszcze nie spadają na ludzi z drzew. Pasożyty te bytują w trawie, krzewach i niskich zaroślach. Mają bardzo słabe odnóża, dlatego wspinają się jedynie na wysokość ok. 70 cm. To jednak wystarcza im aby przejść z rośliny na potencjalnego żywiciela. Przyczepiają się do sierści lub ubrania, po czym szukają na jego ciele miejsca, gdzie jest wilgotno i ciepło, a dopiero potem wbijają się w skórę, by pobierać krew. 

pexels-erik-karits-18554278-2.jpg
kleszcz, źródło: pexels/ErikKarits

Dlatego kleszcze najczęściej napotkamy na gałązkach roślin, w liściach niskich krzewów i źdźbłach rozmaitych, zielonych traw – wszędzie tam, gdzie jest delikatnie wilgotno i nieco chłodniej. Kleszcze w naszym ogrodzie idealnie zadomowią się więc w paprociach, liściastych żywopłotach, czarnym bzie, jeżynach, berberysach, a nawet w barwinku pospolitym. Ich ulubionym miejscem do żerowania będzie również bluszcz pospolity, który daje dużo cienia. Pasożyty te bowiem nie lubią słońca.

pexels-eriks-abzinovs-3117228-2.jpg
bluszcz, źródło: pexels/EriksAbzinovs

Kiedy pojawiają się kleszcze?

Na kleszcze można się natknąć nie tylko w przydomowych ogródkach, ale nawet w dużych miastach. Pasożyty te upodobały sobie również miejskie parki, laski, a nawet osiedlowe skwerki. Ich duża liczebność oraz wydłużenie sezonu żerowania to jeden z efektów ocieplenia klimatu, który objawia się u nas wyższymi temperaturami.

Dawniej aktywności tych pasożytów można było się spodziewać w danych miesiącach. Kleszcze żerowały głównie wiosną i jesienią. Teraz jednak sezon na nie trwa cały rok. To ważna informacja nie tylko dla ogrodników, ale i również dla posiadaczy czworonogów. Warto o tym pamiętać i zacząć chronić swoje zwierzęta nie tylko w danych miesiącach, ale niemal przez cały rok. 

 ricadellaro.jpg
pies na łące, źródło: pixabay: Ricadellaro

 

Źródło: deccoria.pl