Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Przepis na przysmak dla kota. Zrób go sam w kilka minut
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 07.07.2024 06:00

Przepis na przysmak dla kota. Zrób go sam w kilka minut

przysmaki dla kota
fot. canva/ SapVi

Czy Twój kot to mały łakomczuch, który zrobi wszystko dla przekąski podanej między posiłkami? Zamiast sięgać bomby kaloryczne ze sklepu zoologicznego, zrób zdrowy przysmak w domu. Wystarczy kilka minut i odrobina kreatywności, aby mruczek miał smaczne i pożywne smaczki, które pokocha od pierwszego gryza. Sprawdź, jak prosto i szybko możesz uszczęśliwić swojego futrzastego przyjaciela!

Jak karmić kota?

Koty uwielbiają jeść, a ich słabość do smakołyków jest dobrze znana każdemu opiekunowi. Jednak nadmierne spożywanie przekąsek, zwłaszcza tych kalorycznych, może prowadzić do problemów z nadwagą i zdrowiem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co podajemy mruczkom między głównymi posiłkami, ponieważ ich metabolizm i budowa przewodu pokarmowego są dostosowane do częstego pobierania pokarmu, ale w małych porcjach.

Koty nie magazynują jedzenia w żołądku, lecz trawią wszystko od razu. Dlatego karmienie ich raz czy dwa razy dziennie dużymi porcjami może sprawić, że będą jednocześnie przejedzone i głodne w krótkim czasie po posiłku. Optymalnym rozwiązaniem jest zmniejszenie porcji i zwiększenie częstotliwości. Pomocne mogą być również zdrowe przysmaki, które mruczek może znaleźć podczas zabawy. Ukrywanie łakoci w różnych miejscach domu nie tylko dostarcza zwierzęciu pożywienia, ale także stymuluje jego naturalne instynkty łowieckie, zapewniając mu dodatkową radość i rozrywkę. Jeden z takich smaczków możemy zrobić samodzielnie. Przepis jest naprawdę prosty i nie zajmuje wiele czasu.

W końcu się doigrali. Lew morski pogonił plażowiczów, wszystko uchwyciła kamera Przyszli do weterynarza z 7-tygodniowym psem po jedno. Nie mógł postąpić inaczej

Przepis na domowy przysmak dla kota

Zdrowe przysmaki mogą uzupełniać kocie zapotrzebowanie na witaminy i aminokwasy, których zwierzęta nie są w stanie samodzielnie produkować. Przekąski mogą być również znakomitym motywatorem do zabawy i wykonywania sztuczek, co pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Nagrody w postaci smaczków pomagają wzmacniać dobre nawyki i budować pozytywne zachowania

przysmaki dla kota
fot. canva/ Nils Jacobi

Niestety sklepowe półki uginają się od kocich smakołyków, ale wiele z nich to kaloryczne bomby bez wartości odżywczych. Lepszym rozwiązaniem są domowe przysmaki, które możemy przygotować sami, dbając o ich skład i jakość. Żaden kot nie pogardzi kawałkiem świeżego mięsa, w którym możemy ukryć witaminy pochodzące z warzyw lub ziół, takich jak pietruszka, mięta, koperek, melisa czy bazylia. Ważne jest, aby mięso było wysokiej jakości i dostarczało niezbędnych składników odżywczych. Wystarczy poświęcić na to kilka minut. Uformuj kuleczkę z mielonego mięsa lub ugotowanego kurczaka i włóż w nią świeży listek jednego z ziół, lub warzyw. Jeśli Twój pupil lubi ryby, dobrze sprawdzi się w tej roli tuńczyk z puszki. Dzięki temu sprytnie przemycisz drogocenne składniki.

Nie doprowadź do kociej nadwagi

Częstowanie smakołykami to także świetny sposób na budowanie i pogłębianie relacji między kotem a jego opiekunem. Mruczki, choć są niezależne, lubią nas również dlatego, że je karmimy. Wykorzystajmy to do wzmacniania naszej więzi, oferując zdrowe przekąski, które będą jednocześnie smaczne i pożywne.

przysmaki dla kota
fot. canva/ FatCamera

Przysmaki dla kota to świetny pomysł, pod warunkiem że są one niskokaloryczne i uzupełniają dobrze zbilansowaną dietę. Nie powinny zastępować pełnowartościowych posiłków, a jedynie służyć jako motywacja podczas treningu, nagroda za dobre zachowanie lub pomoc w stresujących chwilach. Dzięki rozsądnemu podejściu do podawania smaczków możemy uniknąć problemów z nadwagą kocich łakomczuchów, dbając jednocześnie o ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?