Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Przewożenie kota w samochodzie: jak robić to bezpiecznie?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Przewożenie kota w samochodzie: jak robić to bezpiecznie?

Przewożenie kota w samochodzie: jak robić to bezpiecznie?
Pixabay.com

Przewożenie kota w samochodzie: czy zwierzak to lubi?

Wśród właścicieli kotów zdaje się przeważać opinia, że ich pupile zasadniczo nie lubią podróżowania samochodem. Usłyszeć można historie, jak to rodzina w aucie kończyła wycieczkę w rowie, bo spanikowany kot wskoczył na twarz kierowcy. Inni jednak wskazują na swoje koty i twierdzą, że regularnie jeżdżą z nimi na wystawy i wszystko jest w porządku? Od czego zależy zachowanie kota w samochodzie? Czy przewożenie kota w samochodzie to wygodny sposób transportu?

Przewożenie kota w samochodzie: pupil wyrwany z terytorium

W naturze koty nie jeżdżą samochodami, ponieważ nie sięgają łapkami do pedałów i nie odróżniają kolorów świateł drogowych. Wnętrze auta jest więc dla kota środowiskiem obcym. Jednak są sytuacje, kiedy trzeba przewieźć kota samochodem, choćby do weterynarza, na wystawę albo w czasie przeprowadzki.

Koty z zasady nie lubią zmieniać miejsca pobytu. Wynika to z ich wrodzonej natury – to zwierzęta terytorialne. Na swoim terytorium kot jest panem i władcą, tutaj sypia, poluje, wychowuje kocięta. Wprawdzie koty domowe nie muszą polować, ale terytorialność mają we krwi – znaczą teren feromonami, drapaniem lub obsikiwaniem. Każda zmiana miejsca pobytu silnie stresuje kota, ponieważ jest on przenoszony siłą ze swego terytorium i to najczęściej w miejsce niezbyt w jego opinii przyjemne – np. do gabinetu weterynarza. Nic dziwnego, że wiele kotów na sam widok transportera ucieka pod kanapę lub na szczyt regału.

Przewożenie kota w samochodzie: choroba morska

Czasem jednak nawet dobrze ułożony kot może mieć problemy z jazdą samochodem z powodu choroby lokomocyjnej. Kiedy oczy kota widzą, że ciało się przesuwa, ale kończyny nie poruszają się w zwykły sposób, mózg zaczyna tracić orientację i kot czuje się źle. Koty unikają nieprzyjemnych doświadczeń, więc jeśli cierpią na chorobę morską, na widok otwartych drzwi auta mogą protestować.

Przewożenie kota w samochodzie: kwestia przyzwyczajenia

Kota można jednak przyzwyczaić niemal do wszystkiego, o ile zadba się o to w okresie socjalizacji, czyli w czasie pierwszych trzech miesięcy życia zwierzęcia. W tym czasie można przyzwyczaić kotka do obcinania pazurów, mycia zębów, nawet chodzenia na smyczy. Można więc także nauczyć kocię, że transporter nie jest niczym złym, a wnętrze auta może być miłym – i tylko przejściowym – miejscem pobytu. Przyzwyczajenie kota do jazdy autem jest szczególnie ważne w przypadku zwierząt rasowych i często w pełni się udaje.

Czy więc koty lubią podróżować samochodem? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od konkretnego kota, jego doświadczeń i zdrowia.

Tagi: Polska