Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak przekonać psa do spaceru w deszczu? To nie takie trudne
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 14.05.2024 17:12

Jak przekonać psa do spaceru w deszczu? To nie takie trudne

pies
Fot. Canva/pixelshot

Czy zauważyłeś, żeby twój pies miał problem z wyjściem z domu na spacer, gdy na dworze panuje deszczowa aura? Załatwianie potrzeb przy takich warunkach pogodowych to przecież nic przyjemnego. Na czym polega problem i jak przekonać czworonoga do przechadzek w czasie opadów? To nie takie trudne — podpowiadamy, co zrobić.

Dlaczego pies nie chce wyjść na spacer podczas deszczu?

Podczas opadów właściciele czworonogów niejednokrotnie przerzucają się miedzy sobą obowiązkiem wyjścia na spacer z pupilem. W końcu większość z nas nie cieszy się z perspektywy opuszczenia wygodnej kanapy i wyjścia na zewnątrz, gdy w okna bębni deszcz i wilgoć wisi w powietrzu. Dla psa załatwianie potrzeb fizjologicznych w strugach deszczu również może być to uciążliwe. Problem w głównej mierze dotyczy przedstawicieli mniejszych ras psów, choć nie jest to regułą. 

Powodów, dla których czworonóg wykazuje zdecydowaną niechęć do wychodzenia na siku i kupę w trakcie opadów, może być wiele. Oto dwie najczęstsze przyczyny:

  • bojaźliwy charakter — pies w przeszłości mógł np. doświadczyć trudnych dla niego przeżyć i przestraszyć się w trakcie burzy. Aktualnie deszcze kojarzą mu się negatywnie, dlatego wzbrania się przed wyjściem z domu i załatwieniem swoich potrzeb na zewnątrz;
  • poczucie dyskomfortu — mokra trawa, chłód, błoto i brak stabilności sprawiają, że czworonóg może odczuwać brak odpowiedniego komfortu, który jest dla niego niezbędny do wypróżnienia się.
psy
Fot. Canva/Yaroslav Shuraev
Majówka weszła za mocno? Widok wielbłąda przy drodze zaskoczył kierowców Zabawka z Action dla kota idealna na ciepłe dni. Nie tylko bawi, ale i chłodzi

Jak przekonać lękliwego psa do spaceru w deszczu?

Rolą właściciela jest zapewnienie pupilowi bezpiecznej przestrzeni podczas deszczowych spacerów, oczywiście w miarę własnych możliwości. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem psa o bojaźliwym charakterze, powinieneś wykazać się dużą dawką cierpliwości, bo czeka cię trochę wysiłku. Ale nie martw się, to nie takie trudne, a jedynie wymaga systematyczności i odrobiny zaangażowania. 

Ważne jest, aby pies nie był narażony na głośne i niespodziewane dźwięki oraz błyski, które mogłyby nasilić poczucie strachu. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie wyciągać psa na zewnątrz na siłę. Takim działaniem narazisz go niepotrzebnie na duży stres. Zamiast denerwować się na swojego podopiecznego, należy zorganizować dla niego stosowne miejsce do wypróżniania się w domu, a z czasem stopniowo przemieścić tymczasową toaletę na balkon. Dzięki temu rozwiązaniu oswoisz pupila z warunkami panującymi na zewnątrz.

W przypadku psa lękowego nieocenioną pomocą może okazać się wizyta u behawiorysty, który dzięki sprawdzonym technikom pomoże czworonogowi zapanować nad strachem i uchroni go przed koniecznością przyjmowania leków uspokajających w przyszłości.

pies
Fot. Canva/Edgar Bullon

Jak przekonać psa z poczuciem dyskomfortu do spaceru w deszczu?

W przeciwieństwie do psa lękowego praca z czworonogiem odczuwającym silny dyskomfort podczas spacerów w deszczu jest znacząco prostsza. Wystarczy wprowadzić kilka ważnych zasad oraz zadbać o stosowne akcesoria, aby oswoić zwierzaka ze spacerami oraz załatwianiem się podczas opadów. 

Po pierwsze, zapewnij psu odpowiednie ubranie. W przeciwdeszczowym stroju pupil nie będzie odczuwał chłodu wynikającego z silnego wiatru i deszczu. Dodatkowo ubranko ograniczy bezpośredni kontakt z mokrą roślinnością. Po drugie, zadbaj o dogodne miejsce na spacerowanie oraz załatwienie psich potrzeb. Unikaj terenów z wysokimi trawami, kałużami czy błotem. 

W obu wymienionych wyżej przypadkach sprawdzoną metodą na wzmocnienie pewności zwierzaka są pochwały i każdorazowe nagradzanie smaczkami za poczynione postępy.

pies
Fot. Canva/pixelshot