Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies panicznie boi się burzy. Pocieszenie odnajduje tylko w jednym miejscu
Julia Bogucka
Julia Bogucka 17.03.2024 13:03

Pies panicznie boi się burzy. Pocieszenie odnajduje tylko w jednym miejscu

Pies
Fot. geaux75/TikTok

Lęk akustyczny to dość powszechne zjawisko, którego doświadczają zwierzęta domowe. Często jest wynikiem traumy, a objawia się niespokojnym zachowaniem na skutek usłyszanych głośnych dźwięków. Pewna internautka opublikowała film przedstawiający suczkę imieniem Molly, która w trakcie burzy została przywiązana do drzewa i porzucona przez poprzednich właścicieli. Teraz panicznie bać się hałasów, petard i błyskawic. Pomoc i pocieszenie odnalazła w ramionach innego mieszkańca domu.

Zwierzęta często boją się głośnych dźwięków

Niezwykle powszechnym zjawiskiem jest to, że nasze zwierzaki domowe doświadczają fobii akustycznej. Wynika to z wyczulonego u czworonogów zmysłu słuchu. Nagłe, niekontrolowane i głośne dźwięki są interpretowane przez nie jako zagrożenie i wywołują lęk. W efekcie zwierzęta zaczynają szukać schronienia, w którym będą mogły zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Istnieje wiele źródeł lęku akustycznego. To między innymi wybuchy, trąbienie auta lub zjawiska atmosferyczne takie jak burza. Zdarza się, że strach przed głośnymi dźwiękami jest wynikiem przeżytej przez zwierzę traumy. Objawami lęku akustycznego może być drżenie, rozszerzenie źrenic lub niekontrolowane oddawanie moczu. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel doświadczył przykrych wydarzeń i zachowuje się podejrzanie narażony na nagłe i głośne dźwięki, warto rozważyć wdrożenie terapii behawioralnej lub zastanowić się nad wdrożeniem leków po uprzedniej konsultacji z weterynarzem.

Projekt bez nazwy (67).png
fot. canva/smrm1977
Pies pogryzł niespełna 2-letnią dziewczynkę. Dziecko jest w szpitalu Usłyszał cichy pisk z podwórka. Myślał, że ratuje szczenięta. Prawda była inna

Suczka panicznie boi się burzy. Wszystko przez traumę z przeszłości

Tego typu doświadczenia ma za sobą zwierzę pewnej internautki. Suczka o imieniu Molly została niezwykle skrzywdzona przez swoich poprzednich właścicieli. To oni postanowili przywiązać ją do drzewa i zostawić w ogrodzie podczas przeprowadzki. Molly doświadczyła wtedy traumy, która ciąży na niej do dziś. W związku z tym mierzy się z wieloma trudnościami życia codziennego.

@geaux75 The people that sold our house to us left behind their 10yr old dog they had since it was a puppy. I was so stressed we wouldnt get the house and something bad would happeb to her. We are going to maje her life so good. She will never be left all alone tied to a tree. 😭😢@roodytoots ♬ Running Up That Hill (A Deal With God) [2018 Remaster] - Kate Bush

W wyniku doświadczonego cierpienia u Molly rozwinął się lęk akustyczny. Bardzo często w obliczu głośnych dźwięków suczka staje się niespokojna i na pierwszy rzut oka można zobaczyć, w jak dużym jest dyskomforcie. Obecni właściciele, którzy zaopiekowali się Molly po wprowadzeniu się do opuszczonego przez poprzedników domu, starają się zapewnić suczce wszystko, co tylko mogą, aby załagodzić przykre objawy lęku.

Pies znalazł schronienie u przyjaciela

Pewnego dnia, gdy za oknem rozpętała się burza, Molly znów doświadczyła objawów swojego strachu przed głośnymi dźwiękami. Po każdym kolejnym grzmocie widać było, jak pogarsza się jej stan. Właściciele suczki nie byli pewni, co mogą zrobić, aby pomóc czworonożnej przyjaciółce w tych cierpieniach, aż w końcu zareagować postanowił inny pupil zamieszkujący dom.

Kot Joofus podszedł do cierpiącej Molly i polizał ją po czole. Następnie położył się obok suczki i tym sposobem załagodził problem. Kto nie chciałby mieć takiego przyjaciela?

Dziś rano była wielka burza i Molly nie czuła się dobrze. Joofus wszedł do łóżka i zaczął ją pocieszać. To było naprawdę miłe. Przytulili się do siebie i Molly zasnęła - napisała właścicielka zwierząt w opisie filmu, który opublikowała na TikToku.

siski.png
Fot. geaux75/TikTok

 

@geaux75 We had a big storm this morning and Molly was having a hard time. Joofus got on the bed and started comforting her. It was the sweetest thing. They got snuggled up and Molly went to sleep. Animals are amazing. #mollysnewlife #petsarefamily ♬ I Won't Let Go - Rascal Flatts

Źródło: tiktok/mollysnewlife

Tagi: pies kot stres