Swiatzwierzat.pl

youtube/Rebecca Petty

Znalazła w ogródku ptasie gniazdo z niebieskimi jajkami. Udało się nagrać moment narodzin piskląt

26 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Rebecca Petty z Arkansas przypadkiem znalazła nieopodal swojego domu ptasie gniazdo z niebieskimi jajkami. Nie ma się co dziwić, że kobieta długo nie mogła wyjść z podziwu na ich widok - tym bardziej, że po chwili zaczęła wykluwać się z jednego z nich mała istotka. Moment narodzin pisklęcia został uwieczniony na filmie.

Moment, w którym pisklaki wykluwają się ze swoich jajek jest bardzo trudny do zaobserwowania, zwłaszcza w przypadku gatunków żyjących na wolności. Na szczęście wiosną 2012 roku pewnej mieszkance Stanów Zjednoczonych udało się udokumentować chwilę pęknięcia skorupki jednego z jaj złożonych w jej ogrodzie. Jesteśmy przekonani, że cud natury na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Znalazła gniazdo z niebieskimi jajkami w swoim ogrodzie

W sieci ukazało się nagranie, którym Rebecca Petty, dziś Była Członkini Izby Reprezentantów Arkansas, podzieliła się z internautami. Aktywistka dokonała w swoim ogrodzie zaskakującego znaleziska, a mianowicie, przechadzając się wśród zieleni, natknęła się na gniazdo drozda wędrownego. Ptaki te występują w całej Ameryce Północnej, południowo-wschodniej Kanadzie, od Florydy po Meksyk i wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.

drozd wędrowny
pixabay/danutaniemiec

W samym znalezisku nie byłoby nic tak niespotykanego, gdyby nie fakt, że złożone jajka przybrały niebieski kolor. Odtąd Petty każdego ranka dokumentowała postępy, gdy matka opuszczała gniazdo w poszukiwaniu jedzenia. Kobieta, która znalazła gniazdo i znajdujące się w nim jajka była prawdziwą szczęściarą, bowiem pewnego popołudnia stała się świadkiem narodzin pierwszego ptasiego potomka. Na krótkim filmiku widać, jak jedno z jajek zaczyna pękać i wykluwa się z niego maleńka nieopierzona istotka. Pisklę drozda wędrownego poczuło najwyraźniej, że to odpowiedni moment, aby zobaczyć otaczający go świat.

drozd wędrowny
youtube/Rebecca Petty

- Matka była na mnie bardzo zła za to, że przez 8 minut kręciłam, ale wszystkie pisklęta przeżyły i odleciały 4 tygodnie później - poinformowała autorka krótkiego filmu, które wyświetlono ponad 75 milionów razy.

Dlaczego jajka przybrały niebieski kolor?

Już większość małych dzieci wie, jak wygląda jajko. Najczęściej jednak za pewnik bierzemy, że przybierają one białą, beżową lub szarą barwę. Nagranie dokumentujące moment wyklucia drozdów jest doskonałą okazją, by zauważyć, że dzika przyroda maluje najpiękniejsze pisanki.

Matka natura potrafi zaskoczyć i w tym aspekcie. Otóż niektóre gatunki ptaków składają jaja w odcieniach koloru niebieskiego. Między innymi do ich grona zaliczają się wspomniane już drozdy, a także pleszki, kosy i rudziki. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Obecny w skorupce pigment, który nosi nazwę biliwerdyna, chroni znajdujące się w środku pisklęta przed promieniowaniem słonecznym. Co ciekawe, w ludzkim organizmie ten sam pigment odpowiada za powstawanie siniaków, natomiast w przypadku psów biliwerdyna, przesączając się do wód płodowych w momencie porodu, może zabarwić futro nowo narodzonych szczeniąt o jasnym umaszczeniu na zielony kolor.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: newser.com

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Martwa lisica zawieszona na znaku drogowym. To nie pierwszy raz, "Człowiek potrafi być bestią"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tak gronostaj wdzięczył się przed kamerą. Już założył wdzianko na wiosnę, "Chciał sławy i ją ma"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Kleszcze pojawiły się wcześniej, atakują ludzi i zwierzęta. Po powrocie z lasu, wykorzystaj ten patent
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Wyciekło nagranie z chińskiego zoo. Skrajnie wychudzony lew ledwo może chodzić
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Ryś przeciął drogę i dumnie wkroczył w las. Leśnicy nie kryją zdumienia: "Coś takiego zdarza się raz na..."
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jaka będzie wiosna w Polsce? Odpowiedzi szukajmy u bocianów, "To będzie dziwny sezon"
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]