Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Jego puchatość z Poznania walczy o puchar! Manul Magellan ma szansę na podium, pomóżmy mu zwyciężyć
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 11.12.2023 13:46

Jego puchatość z Poznania walczy o puchar! Manul Magellan ma szansę na podium, pomóżmy mu zwyciężyć

Manul
Manul, źródło: facebook.com @Zoo Poznań Official Site

Potyczki między Polakami a Niemcami przeniosły się z piłkarskiej murawy na platformę X (dawniej Twitter), gdzie zorganizowano Puchar Świata Manuli. Kandydatem reprezentującym naszych rodaków jest legendarny manul imieniem Magellan, który nie tak dawno uciekł ze swojego wybiegu i postanowił wyruszyć w tour de Poznań. Ogród zoologiczny, w którym mieszka, prosi o pomoc w głosowaniu. Rywalem Magellana jest silny zawodnik — Stubsi z Niemiec.

Manul World Cup 23. Manul z Polski ma szansę wygrać wyjątkowy konkurs

Manul stepowy (Otocolobu smanul) to gatunek małego drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, który naturalnie występuje w Azji. To niewielkich rozmiarów zwierzęta, a masa ich ciała nie przekracza 5 kilogramów, co ukrywają pod gęstą i długą szatą. Cechą charakterystyczną tych dzikich kotów jest okrągła źrenica — to niespotykana cecha wyglądu u innych zwierząt zaliczanych do rodziny kotowatych. 

Na portalu X (dawniej Twitter), na profilu stworzonym z myślą o miłośnikach manuli, zorganizowano wyjątkowy konkurs. Wielbiciele wiecznie nadąsanych kotowatych wybiorą, który z osobników otrzyma “Puchar Świata Manuli”. W plebiscycie rywalizują ze sobą manule z różnych zakątków świata. Jednym z kandydatów jest kot żyjący w Polsce.

25438766_1987308701482779_910884161909703180_o.jpg
Manule są mistrzami kamuflażu, źródło: facebook.com @Zoo Poznań Official Site
Najgorsze typy opiekunów, jakie mogą przytrafić się kotom. Nawet święty by z nimi nie wytrzymał

O miejsce w finale walczą manule z Polski i Niemiec

Obecnie trwają eliminacje do finału o Puchar Świata Manuli. Internauci wybierają pomiędzy dwoma kandydatami. Jeden jest szczególnie bliski sercu gości ogrodu zoologicznego w województwie wielkopolskim. Mowa o manulu Magellanie, futrzastym mieszkańcu ZOO w Poznaniu. To ten sam kocur, który jako półroczne kocię postawił na nogi całą Polskę. 

W październiku 2020 roku media obiegła informacja o ucieczce manula z wybiegu. Zwierzę kilka dni błąkało się po mieście, czyli w warunkach, które znacznie odbiegały od jego habitatu, dlatego władze ogrodu zoologicznego przygotowywały się na najgorsze. Na szczęście manula udało się odnaleźć i na pamiątkę tej przygody młody odkrywca otrzymał imię Magellan. 

Rywalem Magellana jest manul Stubsi. To kot mieszkający w Niemczech. Który z uczestników półfinału przejdzie do kolejnego etapu? To już zależy od użytkowników portalu X. Każdy, kto ma tam konto, może zagłosować na jednego z dwóch kandydatów. Póki co wyniki są bardzo wyrównane. Magellan ma niewielką przewagę, ale jeszcze wszystko może się zmienić. Zwierzaki idą łeb w łeb, dlatego poznańskie zoo zwróciło się do internautów z prośbą o pomoc w głosowaniu. 

GA_8EX2WAAAmpkh.png
Nie sposób nie przyznać, że manul z Niemiec jest mocnym przeciwnikiem, źródło: twitter.com/DailyMantle3
GA_8DnrWYAAs71g.png
Manul mieszkający w poznańskim ZOO jest uwielbiany przez pracowników oraz odwiedzających, źródło: twitter.com/DailyMantle3

Jaka nagroda czeka na zwycięskiego manula?

Konkurs o Puchar Świata Manuli cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Post, w którym można głosować na półfinalistów, wyświetlono już ponad 770 000 razy. Jedno z pytań, które od razu nasuwa się na myśl, dotyczy nagrody w konkursie. Co wygra zwycięski kot? Okazuje się, że… nic!

Organizatorzy konkursu wyjaśnili, że celem nietypowego konkursu jest przede wszystkim dobra zabawa. Ponadto to idealna okazja na szerzenie wiedzy o dzikich kotach oraz promowanie europejskich ogrodów zoologicznych, w których możemy je podziwiać.

Źródło: codziennypoznan.pl, facebook.com @Zoo Poznań Official Site, twitter.com/DailyMantle3