Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Historyczny moment w toruńskim ZOO. Po raz pierwszy w Polsce urodziły się taraje
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 24.03.2024 17:03

Historyczny moment w toruńskim ZOO. Po raz pierwszy w Polsce urodziły się taraje

małe taraje
Fot. facebook.com/ Ogród Zoologiczny w Toruniu

Pracownicy Ogród Zoobotaniczny w Toruniu mogą mówić o ogromnym szczęściu. W małej ojczyźnie Kopernika na świat przyszły niesamowite kocięta. To gatunek zagrożony wyginięciem, którego hodowla jest drobiazgowo zaplanowanym procesem logistycznym. W ostatnim roku w ogrodach zoologicznych na całym świecie urodziło się tylko sześcioro kociąt, z czego cztery w Polsce. Przedstawiamy nowych mieszkańców zoo. Poznacie ich po cętkowanym futerku.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu ma powody do dumy. Urodziły się małe taraje

Każde narodziny dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych są ogromnym przeżyciem nie tylko dla opiekunów i koordynatorów programów hodowlanych, ale również dla osób zainteresowanych ochroną zagrożonych wyginięciem zwierząt. Wiele porodów obarczonych jest dużym ryzykiem, a sytuacja jest tym bardziej stresująca, gdy na świecie ma się pojawić rzadki przedstawiciel gatunku, który nigdy wcześniej nie narodził się w danym kraju.

Na szczęście pracownicy Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu przekazali wspaniałe wieści o nowych podopiecznych placówki. Na świat przyszło potomstwo drapieżnego ssaka z podrodziny kotowatych. Wraz z początkiem roku powiększyła się rodzina tarajów, czyli kotków cętkowanych. 

434086661_917192593739342_2163575932800145442_n.jpg
fot. facebook/Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Dlaczego kot nie załatwia się do kuwety? Wcale nie robi tego na złość opiekunowi Ile krowa ma żołądków? Wszyscy powtarzają, że cztery, a jest zupełnie inaczej

Taraj - co to za zwierzę?

Taraj, zwanym kotkiem cętkowanym, jest przedstawicielem kotowatych występującym na terenach południowej Azji, Himalajów i Tajlandii. Dzięki ewolucyjnemu przystosowaniu otrzymał miano profesjonalnego rybaka. A wszystko przez jego zamiłowanie do wody. W przeciwieństwie do naszych domowych mruczków taraje uwielbiają wodne kąpiele. Żyją na podmokłych terenach i bagnach, gdzie uchodzą za świetnych łowców. Polują na ryby i skorupiaki, wypatrując swoich ofiar nad brzegiem rzeki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie boją się nawet zanurkować po zdobycz. Co ciekawe, posiadają błonę pławną między palcami, która ułatwia im pływanie.

W naturalnym środowisku koty te są samotnikami. O zwyczajach rozrodczych taraja niewiele wiadomo. Jedno jest jednak pewne — raz do roku koty łączą się w pary w celu spłodzenia potomstwa. Ciąża trwa ok. 60 dni, po czym na świat przychodzi od 1 do 2 młodych. Dlatego Ogród Zoologiczny w Toruniu może mówić o sensacyjnym zdarzeniu. Tamtejsza samica urodziła aż 4 młode. Niestety najsłabsze z kociąt nie przeżyło. 

434056057_917192937072641_1103505116469004981_n.jpg
fot. facebook/Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Narodziny kociąt to nie lada sukces hodowlany, który poprzedzono starannymi przygotowaniami i kooperatywą z innymi europejskimi ośrodkami hodowlanymi. Rodzicami maluchów jest cenna genetycznie samica taraja z zoo w Czechach oraz samiec Tim, którego do Torunia sprowadzono z ogrodu w Monachium w Niemczech we wrześniu 2020 roku.

Na całym świecie w ogrodach zoologicznych przebywa jedynie 145 osobników Prionailurus viverrinus, z czego w Europie tylko 57. O mały włos, a doszłoby do porażki, gdyż połączenie pary dorosłych osobników nie było wcale proste. 

Baliśmy się, że w razie niepowodzenia taraje się zagryzą, dlatego oswajaliśmy je ze sobą stopniowo, przez półtora miesiąca. Najpierw tylko ze sobą sąsiadowały, potem wpuszczaliśmy samca na wybieg samicy, gdy jej tam nie było i odwrotnie. Na koniec połączyliśmy je na wspólnym wybiegu, ale tylko za dnia, nocami wracały do siebie. W pogotowiu zawsze byli pracownicy ogrodu z wężami, żeby w razie spięcia móc rozdzielać osobniki lejąc je wodą. Na szczęście nie było to konieczne - wyjaśnia Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Zagrożony gatunek. Wiele osobników zginęło przez wierzenia ludzi

Pracownicy mają nadzieję, że maluchy osiągną dojrzałość i w niedalekiej przyszłości przyczynią się do zwiększenia populacji tego zagrożonego gatunku. Te dzikie koty bardzo tego potrzebują.

Liczba występujących na wolności osobników drastycznie się zmniejszyła z powodu wierzeń miejscowej ludności. Mieszańcy wsi obarczyli kota winą za znikanie ich dzieci. Mit głosił, że taraj zakrada się w nocy do wiosek, aby wykraść ludzkie dzieci. Spowodowało to zwiększenie polowań na drapieżniki w ramach zemsty za rzekome porwania, a co za tym idzie zmniejszenie populacji tego dzikiego kota. 

147330060_3522595527795519_4273452702304071303_n-2.jpg
taraj, Fot. facebook.com/ Ogród Zoologiczny w Toruniu

 

Źródło: facebook.com/ Ogród Zoologiczny w Toruniu

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?