Fotopułapka nagrała lisa. Uwagę zwraca jego zaskakujące ubarwienie. Leśnicy tłumaczą
Leśna fotopułapka nagrała sprytne zwierzę. W oku kamery pojawił się nietypowy lis. Jego futro miało, mogłoby się wydawać, nietypowe barwy. W połowie stworzenie było rude, a w połowie szare. Leśnicy, tłumaczą, dlaczego tak wygląda.
Leśnikom trafił się wyjątkowy okaz
Lis to niezwykły ssak należący do rodziny psowatych. Znany ze swojej inteligencji, sprytu i adaptacyjności, jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie, od lasów , przez tundry, aż po obszary miejskie. Mimo licznych miejsc występowania często bywa nieuchwytny.
Leśnikom z Garwolina udało się złapać na nagraniu wyjątkowego mieszkańca lasu. Lis, który spragniony przyszedł nad sadzawkę, miał nietypowe umaszczenie. Drapieżnik był w połowie rudy, w połowie szary . Znający tajemnice dzikich zwierząt leśni pracownicy wyjaśniają, jak doszło do takiego połączenia.
Niezwykłe zachowanie lisów
Lisy, choć znane są głównie ze swojej inteligencji, przebiegłości i sprytu , skrywają jeszcze jedną fascynującą cechę — zmieniają swoje umaszczenie w zależności od pory roku. To zaskakujące przystosowanie nie tylko podkreśla ich piękno, ale również odgrywa kluczową rolę w przetrwaniu.
Leśniczym udało się uchwycić niezwykle rzadki moment. Na nagraniu możemy zobaczyć lisa, który tylko w połowie zdążył zmienić umaszczenie. Głową był już w wakacyjno-letnich klimatach, podczas gdy jego tyły nadal pokryte były zimowym i gęstym futrem.
Rudy kolor głowy, części grzbietu i brzucha to szata letnia. Płowa część grzbietu, kita oraz śmieszny irokez na karku to pozostałość ciepłego “ubranka” zimowego - napisali pod filmem leśnicy z Garwolina tłumacząc skąd wziął się taki dziwny osobnik.
Lisy zmieniają futro jak ubranie
Wiosną i latem lisy mają futro o ciepłych, mocnych barwach. Dominują odcienie rudego, brązowego i złocistego, które doskonale komponują się z otaczającą przyrodą. Jasne umaszczenie pomaga zwierzętom wtopić się w krajobraz pełen zieleni, kwiatów i jasnego światła słonecznego. Dzięki temu stają się mniej widoczne dla potencjalnych drapieżników oraz swoich ofiar. Stworzenia te w tym okresie są bardziej aktywne, polują i wychowują młode, dlatego sprawne maskowanie się jest dla nich szczególnie ważne.
Na zimę lisy obrastają w gęste futro. Kolory stają się bardziej wypłowiałe i przybierają odcienie szarości, a nawet i bieli . Ta zmiana jest idealnie dostosowana do zimowego krajobrazu pełnego nagich drzew i śnieżnych zasp. Grube futro zimowe chroni zwierzęta przed mrozem i zapewnia doskonałą izolację. Dzięki dopasowanym do otoczenia barwom osobniki są mniej widoczne na tle śniegu, szczególnie w pochmurne dni lub podczas polowania o zmierzchu i świcie.