Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Śmierć pupila. Czy dusza psa jest obecna w domu? Wyznania właścicieli
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 04.06.2024 15:23

Śmierć pupila. Czy dusza psa jest obecna w domu? Wyznania właścicieli

pies
fot. Canva/fbmiskael

Moment odejścia pupila jest dla właścicieli niezwykle bolesnym momentem, przepełnionym żalem i smutkiem. Diametralna i nagła zmiana życia sprawia, że przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości wymaga czasu. Niektórzy twierdzą, że po śmierci dusza zwierzęcia wciąż pozostaje w domu, a wielu właścicieli mówi o realnych doświadczeniach związanych ze znakami od zmarłego pupila. Czy psy po śmierci odwiedzają swój dom?

Śmierć psa. Trudny moment dla każdego właściciela

Śmierć jest rzeczą nieuchronną i zapewne większość osób decydujących się na adopcję lub kupno pupila bierze pod uwagę fakt, że zwierzę odejdzie za jego życia. To niezwykle trudny, ale zarazem zupełnie naturalny i nieuchronny moment, na który trudno jest się przygotować.

Nic więc dziwnego, że po wspólnie spędzonych latach z ukochanym zwierzęciem trudno przyzwyczaić się do życia bez niego. Żałoba w zależności od człowieka może trwać kilka dni, tygodni, miesięcy lub lat, a w niektórych przypadkach pogodzenie się ze śmiercią bywa wręcz niemożliwe. Warto wówczas udać się do specjalisty po pomoc

Wielu właścicieli psów wierzy, że ich zwierzęta mają duszę. Niektórzy myślą, że dusza odradza się w innym zwierzęciu, a istnieją i tacy, którzy są pewni obecności swojego psa po śmierci. 

pies
fot. Lemmer_Creative
Masowe protesty w Turcji. Widmo śmierci zawisło nad 10 milionami psów Oddała psa pod opiekę dziadka. Nigdy nie posądziłaby seniora o takie zachowanie

Dusza psa w domu

Na wstępie warto zaznaczyć, że każdy człowiek jest inny i radzi sobie z trudnymi chwilami w różny sposób. Wierzenia zaś dotyczą głębokich przekonań, a czasem i doświadczeń oraz przemyśleń, które trudno wyjaśnić. Dotyczy to m.in. wierzenia, że dusza psa po śmierci nie opuszcza swojego właściciela, a nawet może wciąż przebywać w domu. W sieci mnożą się kolejne wyznania osób, które twierdzą, że realnie czują obecność swojego nieżyjącego już pupila. 

Niektórzy właściciele twierdzą również, że odczuwanie obecności psa po jego śmierci przynosi ukojenie i sprawia, że łatwiej jest przetrwać żałobę. Wiara, że dusza ukochanego psa jest nieśmiertelna, pozwala pogodzić się z trudnym doświadczeniem jego odejścia. 

pies
fot. Canva/fury123

Jak sprawdzić, czy w domu obecna jest dusza zmarłego psa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak żeby ją poznać, warto zajrzeć w głąb siebie. Pomóc w rozwikłaniu tego zagadnienia może medytacja lub próba skontaktowania się z duchem zwierzęcia. Niektórzy właściciele zwracają jednak uwagę na samo uczucie obecności pupila. Jest to trudne w wyjaśnieniu, a tym bardziej w udowodnieniu. Ci zaś, którzy wierzą w astrologię, magię czy wróżbiarstwo, udają się do ekspertów tych dziedzin, by zgłębić i zrozumieć swoje doznania.

Doświadczenia właścicieli psów

W sieci mnożą się wyznania osób, które twierdzą, a czasem są wręcz przekonane, że mimo śmierci dusza ich psa wciąż jest w ich domu. Co ciekawe, niektóre doświadczenia są do siebie bardzo podobne, przez co nabierają wiarygodności. Na forach możemy przeczytać o wciąż utrzymującym się zapachu zwierzęcia, odczuciu jego obecności, a nawet słyszeniu dźwięków wydawanych przez pupila

Po stracie mojego psa czuję jakby jego energia wciąż była w domu. Często łapię się na tym, że spoglądam na jego ulubione miejsca, a tam zdaje mi się, że widzę jego sylwetkę. To poczucie obecności daje mi pocieszenie - mówi pani Katarzyna, cytowana przez portal dlakonsumenta.pl

Jestem przekonany, że energia moich zmarłych psów wciąż jest w moim domu. Czasami czuję ich obecność, zwłaszcza w cichych, spokojnych momentach. To jakby pozostawili część siebie ze mną na zawsze - twierdzi z kolei pan Tomasz.

Należy podkreślić, że doświadczenia te są subiektywne i każda z osób może miewać inne odczucia. Kluczowym aspektem jest również wiara, która przez wielu interpretowana jest w indywidualny sposób. 

pies
fot. Canva/Vesnaandjic