Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies nie chce jeść? Nie bagatelizuj symptomów, brak apetytu może być objawem poważnych chorób
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 18.05.2023 08:25

Dlaczego pies nie chce jeść? Nie bagatelizuj symptomów, brak apetytu może być objawem poważnych chorób

Pies nie ma apetytu
pixabay/litthouse

Dlaczego pies nie chce jeść? Utraty apetytu u psa nie należy bagatelizować. Może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym mówiącym, że nie wszystko związane ze zdrowiem naszego pupila jest w porządku. Zobacz, jak poradzić sobie z problemem.

Psy słyną z bycia wielkimi łasuchami, jednak w rzwczywistości różnie bywa. Przyczyn braku łaknienia u zwierzęcia może być wiele, nie wszystkie związane są z chorobą. Oto co powinieneś wiedzieć o apetycie twojego psa.

Dlaczego pies nie ma apetytu?

Szczenięta zazwyczaj potrafią pochłonąć każdą ilość podanego pożywienia, z wiekiem jednak apetyt może nie być już tak wielki. Żołądek psów nie jest duży, warto zadać sobie pytanie, czy nie wymagamy od niego zjedzenia zbyt dużej porcji. Problem pojawia się, gdy do obniżonego apetytu dochodzą inne objawy, takie jak smutek i niechęć do zabawy.

Przyczyny zaburzeń łaknienia u psów mogą dzielić się na trzy grupy. Pierwszą z nich są pierwotne zaburzenia, czyli zmiany w organizmie zwierzęcia, które wpływają na ośrodek łaknienia bezpośrednio i hamują jego działanie. Najczęściej są to problemy neurologiczne, utrata węchu lub stres. 

Węch jest jednym z kluczowych narządów zmysłu zwierzęcia a zapach karmy napędza ośrodek głodu do pracy. Pogorszony węch lub jego utrata występują zazwyczaj u starszych zwierząt i mogą całkowicie zniechęcić pupila do jedzenia. Także zestresowany lub wystraszony pies może nie wykazywać wielkiego zapału, jeśli wystąpiły w jego życiu znaczne zmiany, takie jak pojawienie się w domu nowego zwierzaka. 

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

Zwróć uwagę także na inne przyczyny

Jeśli można wykluczyć przyczyny pierwotne, warto rozważyć wtórne zaburzenia łaknienia. Związane są z innymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmiana diety, zbyt wysoka temperatura lub występujący ból. Wprowadzenie nowej karmy powinno nastąpić stopniowo, by nie doprowadzić do zaburzeń trawienia. Natomiast podczas upałów, pies spożywa wiele wody, która zapełnia jego żołądek i daje uczucie nasycenia. 

Jeśli twój pupil nie ma apetytu w trakcie gorących dni, spróbuj podać mu karmę wieczorem. Zastanów się także, czy powodem nie jest dyskomfort związany z przebytym wcześniej zabiegiem lub zatrucie. Zazwyczaj w takim przypadku zaobserwujesz także inne objawy, jak bycie osowiałym, piszczenie, gorączka lub wymioty. Utrata apetytu towarzyszy często zmianom zapalnym i chorobom zakaźnym.

Trzecią grupą są przyczyny rzekome. Zaburzenia w obrębie jamy ustnej mogą zniechęcać twojego zwierzaka do zajadania karmy. Choć jego apetyt jest normalny, pewien czynnik utrudnia mu jedzenie. Najczęstszymi przyczynami są: kamień nazębny, zapalenie przyzębia, uszkodzenie zębów lub stany zapalne w gardle i przełyku. W takim przypadku możesz zaobserwować, że pies podchodzi do miski, jednak szybko się zniechęca. 

Powodem może być także spożywanie zbyt dużej ilości kalorii przez pupila. Pamiętaj, że nie powinieneś przekarmiać psa. Jeśli nie jesteś pewny, jaką ilość jedzenia powinien spożywać, skonsultuj się ze specjalistą, który pozwoli dobrać odpowiednią dzienną porcję.

pexels-ricky-esquivel-1868860.jpg
pexels/Ricky Esquivel

Kiedy należy zacząć się martwić i jak poradzić sobie z problemem?

Dzikie psy potrafią zamagazynować zapas jedzenia na kilka dni, dlatego nie obawiaj się, jeśli twój pupil nie ma apetytu przez jeden dzień. Znając jego nawyki, warto zaobserwować sytuację. Większym problemem jest niechęć do jedzenia u szczeniąt, które potrzebują pożywienia do rozwoju i znacznie szybciej mogą odwodnić się niż dorosłe psy. Jeśli apetyt twojego szczeniaka się pogorszył, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.

Pies może nie chcieć jeść z wielu powodów, jeśli wraz ze specjalistą wykluczysz chorobę, możesz spróbować zachęcić pupila do jedzenia na kilka sposobów. Problemem może być nieatrakcyjna dla niego karma, zmiana może przywrócić porządek rzeczy, ważne jednak by ją odpowiednio wprowadzić do diety. Możesz skorzystać także z różnych urozmaiceń, np. stosować między posiłkami specjalne przekąski. 

Na poprawę apetytu może wpłynąć także zwiększona aktywność fizyczna. Po wysiłku zazwyczaj łaknienie jest większe, warto dostosować ruch zwierzęcia do jego zapotrzebowania. Być moze jednak twój pies jest zestresowany, w takim przypadku zadbaj o jego komfort. Pomocne może być ustawienie miski w spokojnym, zacienionym miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał w spożywaniu posiłku.


Źródło: husse.pl, zooart.com.pl

Pokazali, co funkcjonariusz wyprawiał z psem na lotnisku. Na wszystko patrzyli przerażeni pasażerowie
pies na lotnisku
Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać, jak ochroniarz obchodzi się z psem pracującym na lotnisku w Detroit. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że żaden opiekun czworonoga nie powinien szarpać zwierzęcia z taką siłą. Skandaliczne zachowanie mężczyzny odbiło się szerokim echem nie tylko wśród internautów, ale także nie umknęło również uwadze lokalnych polityków. Specjalnie wyszkolone psy pełnią bardzo ważną rolę podczas patroli na lotniskach. Niestety ten agent traktował swojego czworonożnego kompana na służbie w zatrważający sposób. Nie ma się co dziwić, że jego poczynanie wzbudziło oburzenie u tak wielu osób.
Czytaj dalej
Do schroniska trafiło kilkanaście porzuconych szczeniąt z różnych miotów. Zaskakujące, jak potraktowała je obca sunia
sunia i szczenięta w schronisku
Do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Atenach trafiło aż siedemnaście porzuconych szczeniąt. Ratownicy tego dnia znaleźli trzy mioty małych piesków, przy których nie było ani jednej mamy. Od razu zdali sobie sprawę, że walka o ich życie zdecydowanie nie będzie należała do najłatwiejszych.Kiedy maluchy znalazły się w schronisku, personel postanowił, że spróbuje niecodziennego rozwiązania. Otóż pracownicy wpadli na pomysł, aby zbliżyć szczenięta do karmiącej suni, która trafiła do nich jakiś czas temu. To jak zachowała się podczas ich pierwszego spotkania, nagrali, a następnie udostępnili w sieci. Aż trudno w to uwierzyć!
Czytaj dalej