Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czym jest podszerstek u kota i jakie są jego właściwości?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 16.02.2021 01:00

Czym jest podszerstek u kota i jakie są jego właściwości?

Czym jest podszerstek u kota i jakie są jego właściwości?
pixabay.com

Podszerstek u kota - z ilu warstw składa się sierść?

Przeciętny właściciel kota z reguły nie zastanawia się jakiego rodzaju włosów składa się sierść kota. Sierść to po prostu sierść, która ma to do siebie, że niektórych okresach roku linieje, kot traci wtedy więcej włosów i trzeba go czesać częściej niż zwykle. Tymczasem martwy włos, który gubi kot to właśnie w dużej mierze podszerstek, który jest spodnią warstwą sierści zwierzęcia.

Sierść kota, czyli jego okrywa włosowa składa się z dwóch warstw, wierzchniej okrywy włosowej i podszerstka. Wierzchnia okrywa zbudowana jest z dwóch rodzajów włosów pokrywowych: kierunkowych i ościstych. Ta zewnętrzna warstwa ochronna sierści jest dłuższa i grubsza. Chroni kota przed wilgocią, promieniami słonecznymi i zmianami temperatury. Jest rodzajem termoregulatora, który chroni zarówno przed wyziębieniem i przegrzaniem, i jednocześnie stanowi warstwę osłonową dla spodniej części sierści kota, czyli podszerstka.

Podszerstek u kota - jakie są jego właściwości?

Na podszerstek u kota składają się krótkie, cienkie, ale jednocześnie gęste włosy, które są miękkie w dotyku i tworzą na skórze kota puszystą warstwę. Służą one jako rodzaj rusztowania dla wierzchniej warstwy okrywy włosowej, a ich najważniejszą właściwością jest nieprzemakalność. Podszerstek to nic innego jak skuteczny termoizolator, który chroni kota przed skokami temperatury, a w szczególności przed zimnem. Jego gęstość może zmieniać się w zależności od pory roku, podszerstek jest wtedy mniej lub bardziej obfity. 

W momencie, kiedy podszerstek jest bardziej obfity, mogą tworzyć się na nim kępy, które plączą się z włosami okrywowymi - mówimy wtedy, że sierść kota filcuje się. Efektem filcowania są kołtuny, które niełatwo jest usunąć. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, powinniśmy regularnie wyczesywać sierść kota lub używać do pielęgnacji takich narzędzi jak furminator. W jaki dokładnie sposób powinniśmy pielęgnować podszerstek u kota?

Podszerstek u kota - czego używać do jego pielęgnacji?

Podszerstek posiadają koty krótkowłose, półdługowłose oraz długowłose i, w zależności od rodzaju ich sierści, będziemy musieli ją rzadziej lub częściej pielęgnować. Częstotliwość pielęgnacji zależy również od intensywności linienia u naszego kota. Pielęgnacja jest konieczna nie tylko dlatego, że na podłodze lub dywanie zbierają się duże ilości sierści, ale także aby uniknąć połykania przez kota włosów, kiedy ten sam pielęgnuje swoją sierść. Z połykanych przez kota martwych włosów tworzą się w jego żołądku kule, co powszechnie określamy mianem zakłaczenia. Tylko regularnie pielęgnując sierść kota, możemy uniknąć tego problemu.

W ostatnich latach popularnym urządzeniem do usuwania martwego podszerstka stał się furminator. Narzędzie to składa się z wyprofilowanej rączki - najczęściej pokrytej gumą, aby dobrze leżało w dłoni. Na jego końcu znajdują się metalowe ząbki, odpowiednio wyprofilowane w zależności od rodzaju sierści zwierzęcia. Ząbki posiadają jeszcze specjalną nakładkę, która chroni je przed stępieniem. 

Pielęgnacja polega na krótkich i energicznych, przesuwnych ruchach wzdłuż sierści, od podstawy szyi po ogon. Sprzęt powinniśmy trzymać prostopadle do skóry kota i nie dociskać zbyt mocno, ponieważ może ją to uszkodzić. Nie powinniśmy też przesuwać furminatorem kilka razy po tym samym miejscu.

Furminator skutecznie usuwa martwy podszerstek, jednak nie powinniśmy go używać częściej niż raz na tydzień lub dwa tygodnie, ponieważ w ten sposób moglibyśmy usunąć kotu cały podszerstek.

Oczywiście do pielęgnacji i usuwania martwego podszerstka możemy używać również szczotek i grzebieni, czyli bardziej tradycyjnych przyrządów do pielęgnacji sierści kota. W przypadku kotów krótkowłosych można używać zgrzebła, szczotki gumowej, a czasami wystarczy zwykła rękawica do czesania. Do pielęgnacji kotów krótkowłosych można używać specjalnych grzebieni. U kotów, które mają delikatny podszerstek, najlepiej używać rękawicy do czesania, ponieważ furminator lub typowa szczotka pudlówka mogą podrażnić skórę i nie są w stanie odpowiednio pielęgnować rzadkiego podszerstka.

Podszerstek u kota - czy posiadają go wszystkie koty?

Ras kotów jest tak wiele, że sierść jest sierści nierówna. Kot mogą być krótkowłose, półdługowłose oraz długowłose i teoretycznie wszystkie powinny posiadać warstwę termoizolacyjną w postaci podszerstka. Jednak w zależności od miejsca pochodzenia i występowania danej rasy, koty mogą mieć bardzo obfity podszerstek, bardzo delikatny lub nie posiadać go w ogóle.

Skoro podszerstek przede wszystkim chroni koty przed zimnem, to u ras, które pochodzą z bardzo ciepłych regionów, warstwa ta jest zazwyczaj bardzo delikatna lub może w ogóle jej nie być. Do takich ras należą na przykład: kot syjamski, kota balijski, kot tonkiński, turecka angora, kot jawajski, kot hawański, turecka angora, kot burmski, kot birmański. 

Poza tym istnieją rasy kotów bezwłosych, takich jak doński sfinks lub sfinks kanadyjski, które w ogóle nie posiadają podszerstka. Drugą stronę medalu stanowią koty, na których sierść składa się jedynie podszerstek. Należą do nich koty z grupy rex, takie jak Devon Rex lub Cornish Rex.  Człon rex pochodzi w niej od królików z odmiany rex, które posiadały charakterystyczne, kręcone futerko. U kotów z grupy rex występuje ono jedynie w formie podszerstka, bez włosa okrywowego, a na ich futrze tworzą się charakterystyczne fale, a nawet loczki. Sierść rexów, która składa się z samego podszerstka, wymaga delikatnej pielęgnacji - czasami wystarcza do niej delikatna szmatka lub ircha.

Pielęgnacja sierści, a w szczególności podszerstka jest bardzo ważna, ponieważ tylko w ten sposób utrzymamy jego futerko w dobrej kondycji i zapobiegniemy problemowi filcowania. Warto uczynić z pielęgnacji kota rodzaj rytuału odbywającego się w spokojnych, przyjaznych warunkach i regularnie go powtarzać. 

undefinedundefinedundefinedundefined

Tagi: Polska