Czkawka u kota. Kiedy warto udać się do weterynarza?
Czkawka u kotów, choć może wydawać się zjawiskiem nieco humorystycznym, może wzbudzać niepokój u właścicieli, szczególnie gdy staje się powtarzającą i nawracającą przypadłością. Podobnie jak u ludzi dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, od zbyt łapczywego jedzenia, po poważne problemy zdrowotne. Kiedy zatem należy udać się z naszym mruczkiem do weterynarza?
Kocia dolegliwość
Wielu właścicieli mruczków mogło zauważyć u swoich pupili nietypowe, acz zabawne zachowanie. Czkawka , bo o niej mowa jest krótkim, odruchowym skurczem mięśni przepony , który powoduje nagły, ostry dźwięk. Podobnie jak u ludzi trwa na ogół kilka minut. Niestety u kotów nie da się zastosować znanych nam na pozbycie się jej metod. Musimy więc czekać i liczyć, że minie sama.
Widząc u swojego kota czkawkę, możemy poczuć się zdezorientowani lub zaniepokojeni, dlatego ważne jest zrozumienie, co może być przyczyną takiego zjawiska i jak reagować jeżeli dolegliwość ta nieustannie powraca. Podpowiadamy, kiedy warto udać się z mruczkiem do weterynarza.
Czkawka u kota
Czkawka u kota trwająca kilka minut nie powinna niepokoić opiekunów. Zazwyczaj pojawia się ona u naszych mruczków w wyniku zbyt szybkiego i łapczywego jedzenia. Zwierzę, które połyka pokarm wraz z powietrzem , musi się go jakoś pozbyć. Pojawiający się chwilę po jedzeniu skurcz mięśni przepony mu to ułatwia, dlatego dolegliwość ta tak często pojawia się u kociąt , które bardzo szybko ssą mleko matki.
Czkawkę możemy również usłyszeć u naszych mruczków podczas nagłej zmiany temperatury, stresu lub strachu. Kot, który siedział w słońcu na balkonie i nagle wszedł do klimatyzowanego pomieszczenia, może w ten sposób zareagować na gwałtowną zmianę warunków. W każdym z tych przypadków skurcz przepony powinien ustąpić po kilku minutach. Co jednak zrobić, kiedy czkawka u naszego pupila nie przechodzi i trwa kilka godzin, a nawet kilka dni?
Przewlekła czkawka u kota
Dolegliwość nazywana czkawką przewlekłą to ważny komunikat dla właścicieli mruczków. Może oznaczać u kota poważne problemy zdrowotne. Osobniki, które zmagają się z taką przypadłością, przestają normalnie funkcjonować i są bardzo zestresowane. Czkawka uniemożliwia im jedzenie oraz przyprawia o drażniący je ból mięśni. W takim przypadku nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza .
Choć przyczyny tego schorzenia mogą być różne, najczęściej zwiastują problemy z układem nerwowym lub choroby jamy brzusznej. Czkawka, która nie chce przejść, może być wynikiem zapalenia opon mózgowych często wywoływanym przez kleszcze lub zatrucia pokarmowego lekami bądź toksynami. Wszystkie te sytuacje mogą mieć dla mruczka fatalne konsekwencje , a czkawka może być tylko jednym z objawów. Im szybciej trafi on do weterynarza, tym ma większe szanse na wyzdrowienie.