Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kleszcze mogą żyć w domu. W tym miejscu najczęściej składają jaja
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 20.04.2024 11:18

Kleszcze mogą żyć w domu. W tym miejscu najczęściej składają jaja

kleszcz
Fot. Canva/nechaev-kon

Czy wiecie, że kleszcze żyją nie tylko na terenach zalesionych i trawiastych? Pajęczaki mogą równie dobrze zadomowić się w naszych mieszkaniach, stanowiąc niemałe zagrożenie dla zdrowia naszego lub naszych pupili. Jak się tam znajdują? W którym miejscu najchętniej składają jaja oraz jak temu zaradzić? Podpowiadamy. 

Klaszcze mogą pojawić się także w naszych domach

Kleszcze uważane są za jedne z większych niebezpieczeństw, jakie występują w naszym klimacie. Najczęściej zamieszkują tereny zielone. Warto jednak pokreślić, że wbrew pozorom pajęczaki nie są zagrożeniem tylko podczas wypraw do lasu czy miejskiego parku. Mogą znajdować się znacznie bliżej nas.

Jak się okazuje, kleszcze mogą żyć również w naszych domach. Przypomnijmy, że stanowią one realne zagrożenie zdrowia nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierzęcych podopiecznych. Pajęczaki te odpowiedzialne są za przenoszenie ogromnej ilości drobnoustrojów, które w konsekwencji mogą wywołać wiele poważnych chorób.

kleszcze
Fot. Canva/RolfAasa
Jak pozbyć się mrówek z domu? Tę metodę stosowały nasze babcie Znaleziono 500 martwych koni. Policja wszczęła śledztwo w sprawie

W tym miejscu kleszcze najchętniej składają jaja

Kleszcze żyją w miejscach porośniętych trawami i drzewami. Jak więc trafiają do naszych domów? Okazuje się, że na nasze własne zaproszenie. Najczęściej ludzie bądź zwierzęta przynoszą na sobie te groźne istoty do mieszkań, które następnie zadamawiają się w najlepsze i składają jaja. 

Ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć ubrania, ciało swojego pupila oraz własne. Zmniejszymy dzięki temu ryzyko, że ci nieproszeni goście trafią pod nasz dach. 

Kleszcze preferują miejsca zacienione oraz wilgotne. Jeśli będziemy mieli podejrzenie, że intruzy są w naszych czterech kątach, powinniśmy sprawdzić właśnie tam. Działać trzeba szybko, gdyż proces składania jaj u tych pajęczaków jest błyskawiczny.

Naturalny sposób na pozbycie się kleszczy w domu

Jajeczka kleszczy mogą przybrać barwę brązową, czarną bądź przezroczystą. Co w sytuacji, gdy zlokalizujemy kryjówkę nieproszonych gości? Złożone jaja należy zebrać i wyrzucić, a miejsce spryskać środkami zapobiegawczymi, które możemy przygotować nawet własnoręcznie w domowym zaciszu.

Naturalne zapachy to świetna metoda na skuteczne odstraszenie kleszczy z naszych mieszkań. Jak się okazuje te małe, ale niebezpieczne zwierzątka nie lubią roślinnych i ziołowych aromatów, np. lawendy czy rozmarynu. Wystarczy nam olejek eteryczny o jednym z takich zapachów i trochę wody bądź oliwy. Produkty mieszamy ze sobą, a roztwór przelewamy do wygodnej butelki ze spryskiwaczem. Teraz wystarczy rozpylić preparat w miejscach występowania i żaden kleszcz nie będzie nam już straszny.

kleszcze
Fot. Canva/Catkin