Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Bóbr znad Morskiego Oka dopieka leśnikom, zbudował tamę i zalał szlak. TPN ogłosił, co z nim zrobią
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 01.09.2023 13:09

Bóbr znad Morskiego Oka dopieka leśnikom, zbudował tamę i zalał szlak. TPN ogłosił, co z nim zrobią

Bóbr znad Morskiego Oka
Bóbr znad Morskiego Oka, źródło: pexels.com @Andrew Patrick, Sara Swoboda

W ciepłych miesiącach, podczas górskich wędrówek na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, można natknąć się na wiele osobliwych gatunków zwierząt. Jedne z nich są urodzonymi modelami, inne sieją postrach wśród turystów. Są też takie, które nigdy nie powinny były znaleźć się w Parku Narodowym. Okazuje się, że słynny bóbr znad Morskiego Oka dał się we znaki leśnikom. Przedstawiciel największych gryzoni w Europie narobił mnóstwo zamieszania na szlaku. Władze parku podjęły decyzję, co trzeba z nim zrobić.

Największe gryzonie w Europie grasują po Tatrzańskim Parku Narodowym

W naturalnym środowisku Europy można natknąć się na gryzonie, które mogą osiągnąć nawet 30 kilogramów masy ciała. Zwierzęta ta występują w wielu miejscach w Polsce, jednak zdecydowanie najczęściej spotykane są na terenach nizinnych. Mowa o bobrach europejskich (Castor fiber).

Okazuje się, że niektórzy przedstawiciele tego gatunku decydują się na bytowanie w miejscach, które nie są zbyt często wybierane przez bobry. Jeden z gryzoni szczególnie upodobał sobie teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od kilku lat regularnie daje o sobie znać. Trzyma się okolic Morskiego Oka i zdarza mu się porządnie narozrabiać. Czasami przez jego wybryki, turyści są zmuszeni do zmiany trasy wycieczki. 

pexels-mohammed-ajwad-13536287.jpg
Źródło: pexels.com @Mohammed Ajwad
"Polska. Do kościoła, a potem do rowu". Zobaczyli porzucony karton, maleństwa były skazane na pewną śmierć

Bóbr zbudował tamę w górach. Zalazł szlak turystyczny

O bobrze mieszkającym nad Morskim Okiem było już głośno. To nietypowy widok w tamtym miejscu. Jednak specjaliści z Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że występowanie tego gatunku na górskich terenach co prawda nie jest powszechne, ale z całą pewnością jest zupełnie normalne. Pojawianie się bobrów w miejscach, w których wcześniej nie były spotykane przez ludzi może mieć związek z powiększaniem się populacji. To bardzo terytorialne zwierzęta, w związku z czym im więcej jest osobników, tym większą przestrzeń są zmuszone zajmować. 

Bobry nie bez powodu są uznawane za utalentowanych budowniczych. Tamy stawiane przez te zwierzęta mogą mieć duży wpływ na okolice. Na własnej skórze przekonała się o tym część turystów odwiedzających Tatrzański Park Narodowy. Osobnik mieszkający nad Morskim Okiem wzniósł budowlę, która spowodowała zalanie jednej z tras turystycznych. 

pexels-andrew-patrick-6920878.jpg
Źródło: pexels.com @Andrew Patrick

Wiadomo już, co stanie się z bobrem znad Morskiego Oka

Tama, która spowodowała zalanie jednego z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Tatrzańskim Parku Narodowym, została zdemontowana przez specjalistów. Jednak eksperci podkreślają, że nie zamierzają ujarzmiać sprawcy zamieszania.

Nie zamierzamy zwalczać bobra. To  naturalny i cenny element ekosystemu, a na terenie TPN chronimy przede wszystkim naturalne procesy. Z naszej perspektywy nie powoduje on istotnych szkód i nie jest gatunkiem konfliktowym - mówi cytowany przez “Na Temat” Stanisław Broński, specjalista ds. ochrony przyrody w Zespole Badań i Monitoringu, Dział Badań Naukowych i Planowania Ochrony Przyrody, Tatrzański Park Narodowy.

Obecność bobrów pozytywnie wpływa na ekosystem, w którym żyją. Rozlewiska tworzące się przez budowle wznoszone przez ten gatunek stają się doskonałym miejscem do życia dla wielu gatunków ryb i płazów. Ponadto, podmokłe tereny przyciągają rzadkie gatunki ptaków, takich jak bociany czarne. Dlatego nie ma powodów, dla których bobry miałyby zostać przepędzone z terenów cennych pod kątem przyrodniczym. Wręcz przeciwnie, ich obecność jest mile widziana i powinna cieszyć każdego wielbiciela natury. 

Źródło: natemat.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?