Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?
Martyna Pałka
Martyna Pałka 03.08.2022 10:54

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Meduza
Pexels/Blue Ox Studio

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nietypowego zwierzątka domowego. Obok psów, kotów, królików czy chomików faworytem staje się meduza. To piękne morskie stworzenie cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w takich krajach, jak Hiszpania, Francja, Włochy czy Norwegia.

Meduzy nie tylko pięknie wyglądają, ale też niektóre ich właściwości mogą działać na człowieka relaksująco i odprężająco. Dodatkowo opieka nad tym pupilem nie wymaga dużo czasu i zaangażowania. Niestety, ma to też swoje minusy. To pozornie "nieśmiertelne" zwierzątko nie należy do najtańszych.

Meduza coraz popularniejszym zwierzątkiem domowym

Wszystko zaczęło się od fascynacji, z jaką odwiedzający zoo oraz akwaria zerkali na piękne kolorowe meduzy. Z czasem coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych oraz krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, postanowiło spróbować swoich sił jako hodowcy tych wyjątkowych stworzeń. Obecnie zwierzęta te cieszą się coraz większą popularnością, a mnóstwo osób z wielu zakątków świata decyduje się na zakup meduzy i zajmowaniem się nią jako domowym pupilem.

Meduzy dostarczane są w plastikowych torbach wypełnionych wodą. Zwierzęta, które żyją w akwariach, nie osiągają aż tak dużej wielkości, jak ich rówieśnicy, którzy żyją na otwartych wodach i mają możliwość nieustannego żerowania. Te morskie stworzenia są mięsożerne, więc karmi się je między innymi rybami, planktonem, czy też różnymi skorupiakami. Jak długo żyje przechowywana w akwarium meduza?

- Od urodzenia parzydełkowca do wystawienia go na sprzedaż musi minąć co najmniej miesiąc. Jeżeli klient chce meduzę większą niż 15 cm, musi poczekać co najmniej 3 miesiące. Długość życia meduz na wolności to niecały rok, ale w akwariach mogą żyć nawet do 3 lat — wyjaśniła biolożka morska Ana Gordillo w rozmowie z hiszpańskim tygodnikiem "El Confidencial".

Ile kosztują poszczególne meduzy?

Hodowla meduzy wydaje się być niesamowicie łatwa i przyjemna. Zwierzęta te nie wymagają od właściciela dużo czasu i zaangażowania, a ponadto ich obecność sprawia, że akwarium prezentuje się niesamowicie pięknie. Dodatkowo, wychowanie meduzy nie wymaga od nas specjalnego doświadczenia.

- 95 proc. naszych klientów to amatorzy. Jedyne, co muszą robić, to regularnie wymieniać wodę. I raczej powinni mieć grube portfele, 3-miesięczny koszt utrzymania meduzy wynosi 600 euro. Trzeba mieć też świadomość, że oryginalny pupil żyje maksymalnie rok — powiedział specjalista morskiej fauny i flory Nicolas Cagnon.

Co więcej, niektóre gatunki meduz, jak na przykład Aurelia Arita, potrafią zmieniać kolor, co działa na człowieka relaksująco i pomaga mu zredukować stres, natomiast Turritopsis nutricula, zwana hydromeduzą, powraca do stadium niedojrzałego płciowo, tzw. hydropolipa. Może powtarzać ten proces w nieskończoność, co w praktyce daje jej biologiczną nieśmiertelność.

Ile tak naprawdę kosztuje hodowla meduzy? W zależności od gatunku cena może wahać się od 160 do nawet 400 złotych za to morskie stworzenie. Czy do tego dochodzą jakieś dodatkowe koszty? Jedynie te związane z karmieniem oraz utrzymaniem odpowiedniego ekosystemu akwarium, w którym planujemy umieścić to morskie stworzenie.

Według Any Gordillo warto odczekać dwa miesiące przed zakupem meduzy, aby bakterie utworzyły w akwarium odpowiednie warunki do życia dla tej pięknej istoty. Trzeba również pamiętać o regularnej wymianie wody, karmieniu pupila oraz dbaniu o odpowiedni poziom nasolenia wody.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: misyjne.pl, turystyka.wp.pl