Swiatzwierzat.pl
Meduza

Pexels/Blue Ox Studio

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

3 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nietypowego zwierzątka domowego. Obok psów, kotów, królików czy chomików faworytem staje się meduza. To piękne morskie stworzenie cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w takich krajach, jak Hiszpania, Francja, Włochy czy Norwegia.

Meduzy nie tylko pięknie wyglądają, ale też niektóre ich właściwości mogą działać na człowieka relaksująco i odprężająco. Dodatkowo opieka nad tym pupilem nie wymaga dużo czasu i zaangażowania. Niestety, ma to też swoje minusy. To pozornie "nieśmiertelne" zwierzątko nie należy do najtańszych.

Meduza coraz popularniejszym zwierzątkiem domowym

Wszystko zaczęło się od fascynacji, z jaką odwiedzający zoo oraz akwaria zerkali na piękne kolorowe meduzy. Z czasem coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych oraz krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, postanowiło spróbować swoich sił jako hodowcy tych wyjątkowych stworzeń. Obecnie zwierzęta te cieszą się coraz większą popularnością, a mnóstwo osób z wielu zakątków świata decyduje się na zakup meduzy i zajmowaniem się nią jako domowym pupilem.

Meduzy dostarczane są w plastikowych torbach wypełnionych wodą. Zwierzęta, które żyją w akwariach, nie osiągają aż tak dużej wielkości, jak ich rówieśnicy, którzy żyją na otwartych wodach i mają możliwość nieustannego żerowania. Te morskie stworzenia są mięsożerne, więc karmi się je między innymi rybami, planktonem, czy też różnymi skorupiakami. Jak długo żyje przechowywana w akwarium meduza?

- Od urodzenia parzydełkowca do wystawienia go na sprzedaż musi minąć co najmniej miesiąc. Jeżeli klient chce meduzę większą niż 15 cm, musi poczekać co najmniej 3 miesiące. Długość życia meduz na wolności to niecały rok, ale w akwariach mogą żyć nawet do 3 lat — wyjaśniła biolożka morska Ana Gordillo w rozmowie z hiszpańskim tygodnikiem "El Confidencial".

Akcja ratunkowa

Border collie sprowadził pomoc do rannego w wypadku pana. "Prawdziwy Lassie"

CZYTAJ DALEJ

Ile kosztują poszczególne meduzy?

Hodowla meduzy wydaje się być niesamowicie łatwa i przyjemna. Zwierzęta te nie wymagają od właściciela dużo czasu i zaangażowania, a ponadto ich obecność sprawia, że akwarium prezentuje się niesamowicie pięknie. Dodatkowo, wychowanie meduzy nie wymaga od nas specjalnego doświadczenia.

- 95 proc. naszych klientów to amatorzy. Jedyne, co muszą robić, to regularnie wymieniać wodę. I raczej powinni mieć grube portfele, 3-miesięczny koszt utrzymania meduzy wynosi 600 euro. Trzeba mieć też świadomość, że oryginalny pupil żyje maksymalnie rok — powiedział specjalista morskiej fauny i flory Nicolas Cagnon.

Co więcej, niektóre gatunki meduz, jak na przykład Aurelia Arita, potrafią zmieniać kolor, co działa na człowieka relaksująco i pomaga mu zredukować stres, natomiast Turritopsis nutricula, zwana hydromeduzą, powraca do stadium niedojrzałego płciowo, tzw. hydropolipa. Może powtarzać ten proces w nieskończoność, co w praktyce daje jej biologiczną nieśmiertelność.

Ile tak naprawdę kosztuje hodowla meduzy? W zależności od gatunku cena może wahać się od 160 do nawet 400 złotych za to morskie stworzenie. Czy do tego dochodzą jakieś dodatkowe koszty? Jedynie te związane z karmieniem oraz utrzymaniem odpowiedniego ekosystemu akwarium, w którym planujemy umieścić to morskie stworzenie.

Według Any Gordillo warto odczekać dwa miesiące przed zakupem meduzy, aby bakterie utworzyły w akwarium odpowiednie warunki do życia dla tej pięknej istoty. Trzeba również pamiętać o regularnej wymianie wody, karmieniu pupila oraz dbaniu o odpowiedni poziom nasolenia wody.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: misyjne.pl, turystyka.wp.pl

Martyna PałkaAutor

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: martynaa2112@gmail.com

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Więzienie za dobroć? Ratownikom zwierząt grozi surowa kara

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Imię dla chomika. Najciekawsze propozycje dla samców i samiczek

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo rozjeżdżane przez kierowców. Jak im pomóc wiosną i latem?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Darmowa sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w stolicy. Jak skorzystać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?

Czytaj więcej >