Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Zmiana czasu na letni. Przestawianie zegarków nie służy zdrowiu zwierząt
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 27.02.2024 12:27

Zmiana czasu na letni. Przestawianie zegarków nie służy zdrowiu zwierząt

zmiana czasu
Canva

Wielu właścicieli zwierząt żyje ze swoimi pupilami według określonego rytmu. Harmonogram ten jest dostosowany najczęściej do godzin naszej pracy i obecności w domu. Jednak dwa razy do roku jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia w nim zmian. Jak przestawienie czasu z zimowego na letni wpływa na zdrowie i samopoczucie psów i kotów? Jak złagodzić skutki ingerencji w zegar biologiczny zwierząt domowych?

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Nasze zwierzęta też obrywają przez przestawianie zegarków

Dla naszych pupili nie ma znaczenia, czy jest dzień powszedni, czy weekend, harmonogram od rana wygląda zawsze tak samo: pobudka, spacer, napełnianie miski, a przy każdej z tych czynności możliwie maksymalna ilość pieszczot. Od małego uczymy nasze zwierzęta pewnej rutyny, do której z upływem czasu się przyzwyczajają. Zdarzają się co prawda wyjątkowe sytuacje, kiedy pies lub kot łatwo dostosowuje się do zmiennego trybu życia właściciela. Zwłaszcza wtedy, kiedy opiekun nie ma stałych godzin pracy i bywa w domu o różnych porach. 

Dla tych czworonogów, które mają jednak stały, utarty rytm dnia, zmiana czasu na letni i przesunięcie zegarków o godzinę może powodować dezorientację i niepewność. W 2024 roku zmiana czasu na letni następuje w nocy z 30 na 31 marca (niedziela). Zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. I co dalej? 

Okazuje się, że drobna manipulacja zegarem wpływa niekorzystnie nie tylko na zdrowie dzieci i dorosłych. Po zmianie czasu może dojść do zaburzeń snu i czasowego rozregulowania zegara biologicznego, a co za tym idzie – rytmu życia naszych czworonożnych przyjaciół. Jak zatem przywrócić porządek, jednocześnie unikając objawów mających negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka i jego zwierzęcia?

angelina-litvin-xTJ4ZtPD__8-unsplash-2.jpg
zmiana czasu wpływa na nasze czworonogi, źródło: unsplash/ AngelinaLitvin
Odkryli nowy, monstrualny gatunek węża. Nie mają dobrych wieści Uratował życie ich synka. Nie spodziewał się, że tak mu się odwdzięczą

Zwierzęta źle reagują na zmianę czasu. Jak je na to przygotować?

Zwierzęta, tak jak ludzie, odczuwają emocje i nastroje, dlatego rozdrażnienie i poczucie skołowania u właściciela ma istotny wpływ na nastrój pupila. Wstawanie godzinę wcześniej z łóżka sprawia wielu osobom ogromną trudność, a zasypianie godzinę wcześniej nic w tym przypadku nie daje. Na szczęście nasze czworonogi wiosenną zmianę czasu zazwyczaj akceptują bez protestów. Po prostu wcześniej otrzymają miseczkę pełną pysznej karmy i wyjdą na spacer.

Oczywiście każda reguła ma swoje wyjątki i znajdą się też psy czy koty, które nie będą zadowolone nawet z tak drobnej zmiany. Raptowne przestawianie zegara biologicznego może być szokiem zarówno dla organizmu człowieka, jak i jego pupila, o czym świadczą statystyki.

Eksperci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu poczynili obserwacje prowadzące do wyciągnięcia następujących wniosków: w poniedziałek po zmianie czasu z zimowego na letni odnotowuje się więcej zawałów serca, a w całym tygodniu zwiększenie liczby wypadków komunikacyjnych. Aby pomóc sobie i naszym czworonogom gładko przejść przez ten okres, warto stopniowo i z wyprzedzeniem wprowadzić zmianę w codziennych rytuałach.

Zmiana czasu a samopoczucie zwierząt. Zrób wszystko, aby Twój pies lub kot czuł się komfortowo

Zdaniem ekspertów z Wrocławia organizm człowieka potrzebuje minimum trzy doby, by przyzwyczaić się do zmiany, dlatego już na kilka bądź kilkanaście dni przed zmianą czasu, czyli pod koniec marca można zacząć wstawać o kwadrans wcześniej. Rozłożenie zmiany czasu na raty złagodzi fatalne samopoczucie właściciela, a zarazem przyzwyczai naszego czworonoga do nowego rozkładu dnia. 

Należy pamiętać, aby wszystkie czynności związane z naszym czworonogiem wykonywać odpowiednio wcześniej oraz wprowadzać je krok po kroku. Kwadrans nie dotyczy jedynie pobudki, ale również porannego spaceru, karmienia i każdej innej czynności. 

Rolą odpowiedzialnego opiekuna jest wyczucie, czego potrzebuje czworonóg w tym dniu, by zapewnić mu komfort. Jeśli zwierzę wyraźnie nie lubi zmian, to postarajmy się w tym dniu poświęcić mu więcej czasu niż zazwyczaj i wybaczmy mu wszystkie nietypowe zachowanie oraz wpadki.

de-an-sun-ylwfR-GN_u8-unsplash-2.jpg
zmiana czasu na letni, źródło: unsplash/ DeAnSun

Źródło: opracowanie własne, Nauka w Polsce