Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie sawanny, trawa, drzewa, krzaki.

sun9-42.userapi

90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość

28 Października 2020

Autor tekstu:

Stasiek Janowski

Udostępnij:

Lamparty to ogromne, drapieżne koty, które są mistrzami kamuflażu. Do wtopienia się w otoczenie wykorzystują swoje słynne cętki. Na terenach afrykańskiej sawanny są niezwykle trudne do wypatrzenia, a czy Tobie uda się go zauważyć?

Zagadki rozwijają naszą percepcje. Dzięki trudno zauważalnym iluzjom rozwija się ośrodek mózgu odpowiedzialny za wzrok i spostrzegawczość. Natura stworzyła niektóre zwierzęta w taki sposób, że nawet najbardziej spostrzegawcze osoby mogą mieć trudność z ich dostrzeżeniem.

Lampart to król kamuflażu

Lampart plamisty to gatunek ssaka należący do podrodziny panter. Jest to czwarty pod względem wielkości kot na świecie (po tygrysie, lwie i jaguarze). Środowisko naturalne lampartów to tereny Afryki i Azji. Lamparty mogą osiągać wielkość nawet do 190 centymetrów (bez ogona), samce są większe i cięższe od samic.

Koty te posiadają okrągłe uszy osadzone na głowie o krótkim pysku i szerokie łapy uzbrojone w ostre pazury. Lamparty słyną przede wszystkim ze swojej niesamowitej sierści. Jest ona błyszcząca, a na grzbiecie i bokach usiana charakterystycznymi plamkami (cętkami) o wielkości grochu lub orzecha. To właśnie ten atrybut sprawia, że zwierzęta te są mistrzami kamuflażu, który przydaje im się do polowania na swoją ofiarę.

W naturze istnieją oczywiście również rodzaje lampartów, które nie charakteryzują się cętkami. Mowa tutaj o osobnikach melanistycznych, a więc o tak zwanych czarnych panterach. Swoją barwę, koty te zawdzięczają większej ilości pigmentu o nazwie melanina. Koty te nie są pozbawione cętek (da się je zobaczyć przy odpowiednim świetle) jednak na pierwszy rzut oka są one niewidoczne.

Zagadki rozwijają ludzką percepcję

Chociaż większość osób nie jest zagrożona, że natknie się w warunkach naturalnych na lamparta ukrytego gdzieś w najbliższym otoczeniu, to warto poświecić chwilę na próbę znalezienia go na poniższym zdjęciu. Zagadki polegające na spostrzegawczości rozwijają znacząco nasz mózg, szczególnie ośrodek odpowiedzialny za wzrok i percepcję.

Percepcja wzrokowa to zdolność do rozpoznawania, różnicowania i interpretowania bodźców wzrokowych. Opiera się ona na efektach zdobytych podczas uczenia się oraz podczas naszych interakcji ze środowiskiem. Na percepcje składa się przede wszystkim koordynacja wzrokowo-ruchowa, która harmonizuje ruchy gałek ocznych z ruchami całego ciała.

Zdolności związane z percepcją wzrokową człowiek nabywa między 3. a 8. rokiem życia. Problemy związane z zaburzeniami rozwoju tego aspektu mogą powodować pojawianie się problemów związanych z przyswajaniem nauki oraz w życiu codziennym. Warto więc co jakiś czas sprawdzać możliwości swojego wzroku, np. za pomocą takich zdjęć jak to poniżej. Jesteście w stanie znaleźć ukrytego na fotografii lamparta?  

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >