Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > 90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość
Stasiek Janowski
Stasiek Janowski 28.10.2020 01:00

90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość

Zdjęcie sawanny, trawa, drzewa, krzaki.
sun9-42.userapi

Zagadki rozwijają naszą percepcje. Dzięki trudno zauważalnym iluzjom rozwija się ośrodek mózgu odpowiedzialny za wzrok i spostrzegawczość. Natura stworzyła niektóre zwierzęta w taki sposób, że nawet najbardziej spostrzegawcze osoby mogą mieć trudność z ich dostrzeżeniem.

Lampart to król kamuflażu

Lampart plamisty to gatunek ssaka należący do podrodziny panter. Jest to czwarty pod względem wielkości kot na świecie (po tygrysie, lwie i jaguarze). Środowisko naturalne lampartów to tereny Afryki i Azji. Lamparty mogą osiągać wielkość nawet do 190 centymetrów (bez ogona), samce są większe i cięższe od samic.

Koty te posiadają okrągłe uszy osadzone na głowie o krótkim pysku i szerokie łapy uzbrojone w ostre pazury. Lamparty słyną przede wszystkim ze swojej niesamowitej sierści. Jest ona błyszcząca, a na grzbiecie i bokach usiana charakterystycznymi plamkami (cętkami) o wielkości grochu lub orzecha. To właśnie ten atrybut sprawia, że zwierzęta te są mistrzami kamuflażu, który przydaje im się do polowania na swoją ofiarę.

W naturze istnieją oczywiście również rodzaje lampartów, które nie charakteryzują się cętkami. Mowa tutaj o osobnikach melanistycznych, a więc o tak zwanych czarnych panterach. Swoją barwę, koty te zawdzięczają większej ilości pigmentu o nazwie melanina. Koty te nie są pozbawione cętek (da się je zobaczyć przy odpowiednim świetle) jednak na pierwszy rzut oka są one niewidoczne.

Zobacz zdjęcie:

Lampart
undefined

Zagadki rozwijają ludzką percepcję

Chociaż większość osób nie jest zagrożona, że natknie się w warunkach naturalnych na lamparta ukrytego gdzieś w najbliższym otoczeniu, to warto poświecić chwilę na próbę znalezienia go na poniższym zdjęciu. Zagadki polegające na spostrzegawczości rozwijają znacząco nasz mózg, szczególnie ośrodek odpowiedzialny za wzrok i percepcję.

Percepcja wzrokowa to zdolność do rozpoznawania, różnicowania i interpretowania bodźców wzrokowych. Opiera się ona na efektach zdobytych podczas uczenia się oraz podczas naszych interakcji ze środowiskiem. Na percepcje składa się przede wszystkim koordynacja wzrokowo-ruchowa, która harmonizuje ruchy gałek ocznych z ruchami całego ciała.

Zdolności związane z percepcją wzrokową człowiek nabywa między 3. a 8. rokiem życia. Problemy związane z zaburzeniami rozwoju tego aspektu mogą powodować pojawianie się problemów związanych z przyswajaniem nauki oraz w życiu codziennym. Warto więc co jakiś czas sprawdzać możliwości swojego wzroku, np. za pomocą takich zdjęć jak to poniżej. Jesteście w stanie znaleźć ukrytego na fotografii lamparta?  

Tagi: Lampart Kot