Zdjęcie sawanny, trawa, drzewa, krzaki.
Źródło: sun9-42.userapi

90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość

28 Października 2020

Lamparty to ogromne, drapieżne koty, które są mistrzami kamuflażu. Do wtopienia się w otoczenie wykorzystują swoje słynne cętki. Na terenach afrykańskiej sawanny są niezwykle trudne do wypatrzenia, a czy Tobie uda się go zauważyć?

Zagadki rozwijają naszą percepcje. Dzięki trudno zauważalnym iluzjom rozwija się ośrodek mózgu odpowiedzialny za wzrok i spostrzegawczość. Natura stworzyła niektóre zwierzęta w taki sposób, że nawet najbardziej spostrzegawcze osoby mogą mieć trudność z ich dostrzeżeniem.

Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczkaTwój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczkaCzytaj dalej

Lampart to król kamuflażu

Lampart plamisty to gatunek ssaka należący do podrodziny panter. Jest to czwarty pod względem wielkości kot na świecie (po tygrysie, lwie i jaguarze). Środowisko naturalne lampartów to tereny Afryki i Azji. Lamparty mogą osiągać wielkość nawet do 190 centymetrów (bez ogona), samce są większe i cięższe od samic.

Koty te posiadają okrągłe uszy osadzone na głowie o krótkim pysku i szerokie łapy uzbrojone w ostre pazury. Lamparty słyną przede wszystkim ze swojej niesamowitej sierści. Jest ona błyszcząca, a na grzbiecie i bokach usiana charakterystycznymi plamkami (cętkami) o wielkości grochu lub orzecha. To właśnie ten atrybut sprawia, że zwierzęta te są mistrzami kamuflażu, który przydaje im się do polowania na swoją ofiarę.

W naturze istnieją oczywiście również rodzaje lampartów, które nie charakteryzują się cętkami. Mowa tutaj o osobnikach melanistycznych, a więc o tak zwanych czarnych panterach. Swoją barwę, koty te zawdzięczają większej ilości pigmentu o nazwie melanina. Koty te nie są pozbawione cętek (da się je zobaczyć przy odpowiednim świetle) jednak na pierwszy rzut oka są one niewidoczne.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Śmierć przyszła nagle, nic nie można było zrobić. Koszmarna wiadomość, Szczena z "Chłopaków do wzięcia" był zdruzgotany
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Kobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebieKobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebieCzytaj dalej

Zagadki rozwijają ludzką percepcję

Chociaż większość osób nie jest zagrożona, że natknie się w warunkach naturalnych na lamparta ukrytego gdzieś w najbliższym otoczeniu, to warto poświecić chwilę na próbę znalezienia go na poniższym zdjęciu. Zagadki polegające na spostrzegawczości rozwijają znacząco nasz mózg, szczególnie ośrodek odpowiedzialny za wzrok i percepcję.

Percepcja wzrokowa to zdolność do rozpoznawania, różnicowania i interpretowania bodźców wzrokowych. Opiera się ona na efektach zdobytych podczas uczenia się oraz podczas naszych interakcji ze środowiskiem. Na percepcje składa się przede wszystkim koordynacja wzrokowo-ruchowa, która harmonizuje ruchy gałek ocznych z ruchami całego ciała.

Zdolności związane z percepcją wzrokową człowiek nabywa między 3. a 8. rokiem życia. Problemy związane z zaburzeniami rozwoju tego aspektu mogą powodować pojawianie się problemów związanych z przyswajaniem nauki oraz w życiu codziennym. Warto więc co jakiś czas sprawdzać możliwości swojego wzroku, np. za pomocą takich zdjęć jak to poniżej. Jesteście w stanie znaleźć ukrytego na fotografii lamparta?

Golden retriever codziennie wyrzuca piłkę za płot. Powód sprawia, że trudno się nie roześmiaćGolden retriever codziennie wyrzuca piłkę za płot. Powód sprawia, że trudno się nie roześmiaćCzytaj dalej

Zdjęcie przedstawiające zakamuflowanego lamparta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
  4. Kobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebie
  5. Golden retriever codziennie wyrzuca piłkę za płot. Powód sprawia, że trudno się nie roześmiać
  6. Przepis na najszybsze ciasto bez pieczenia. Robi się niemal samo, wygląda i smakuje obłędnie

Następny artykuł