Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Odkryli nowy, monstrualny gatunek węża. Nie mają dobrych wieści
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 26.02.2024 14:50

Odkryli nowy, monstrualny gatunek węża. Nie mają dobrych wieści

wąż
Odkryto nowy gatunek węża. Fot. Canva

Choć wiele osób nie sądziło, że to możliwe, naukowcom w Amazonii właśnie udało się dokonać przełomowego odkrycia. Okazało się, że w lasach Amazonii znajduje się nieznany dotąd gatunek anakondy, która mierzy aż 8 metrów, ważący przy tym ponad 200 kilogramów. Zdaniem ekspertów wielkość jej głowy można porównać do ludzkiej. To nie koniec zadziwiających faktów na temat tego monstrualnego stworzenia!

Odkryto nowy gatunek węża

Anakonda zielona to największy żyjący na ziemi wąż. Samice, które osiągają większe rozmiary niż samce, mierzą średnio 4-4,5 metra długości, a ważą ok. 60-70 kilogramów. Do tej pory uważano, że istnieje tylko jeden gatunek tego węża, który zamieszkuje rejony Boliwii, Peru czy Brazylii. Tymczasem naukowcy wprawili cały świat w zdumienie swoim najnowszym odkryciem. Okazało się, że nowy, jeszcze większy gatunek anakondy można spotkać m.in. w Wenezueli, Surinamie czy Gujanie Francuskiej. To prawdziwy olbrzym!

Gruba jak opona samochodowa, długa na osiem metrów i ważąca ponad 200 kg - z głową tak dużą jak moja – opisuje jeden z członków zespołu badawczego, profesor Freek Vonk. 

Adoptuje dwa psy, mija 5 lat i wracają do schroniska. Nie miała wyjścia Adoptuje dwa psy, mija 5 lat i wracają do schroniska. Nie miała wyjścia

Naukowcom udało się sfilmować gigantycznego węża

Odkryty przez badaczy wąż to anakonda zielona północna. W łacinie jej nazwa to Eunectes akayima, gdzie drugie słowo oznacza dosłownie “wielki wąż”. Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do dobrze znanej przyrodnikom anakondy zielonej, jednak znacznie różni się od niej pod kątem genetycznym:

Różnica genetyczna między nimi wynosi 5,5% i jest ogromna. Dla porównania, ludzie i szympansy różnią się genetycznie tylko o około 2% – tłumaczy profesor Vonk. 

Naukowcom udało się sfilmować gigantyczną anakondę. Profesor Freek Vonk, pochodzący z Holandii członek zespołu badawczego, odważył się stanąć z tym gadem oko w oko pod wodą. Co ciekawe, anakonda pomimo swoich olbrzymich rozmiarów potrafi pływać z szybkością 20 km/h i trwać w zanurzeniu nawet 20 minut.

Odkryto nowy gatunek węża, jednak naukowcy nie mają najlepszych wieści

Ponieważ nowoodkryta anakonda zielona północna zamieszkuje tereny Amazonii, naukowcy biją na alarm. Degradacja naturalnego środowiska życia tych zwierząt to problem, który nie od dziś stanowi ogromne wyzwanie. Okazuje się, że największy na świecie wąż, którego właśnie odkryto, może już niedługo stać się gatunkiem zagrożonym, ze względu na zmiany klimatu oraz wycinkę amazońskich lasów.

Przetrwanie tych gigantycznych węży jest nierozerwalnie związane z ochroną ich naturalnego środowiska – podkreśla profesor Freek Vonk.

Projekt bez nazwy (10).png
Odkryto nowy gatunek węża. Fot. Canva