Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Wzrost ceny paszportu do psa. Ile kosztuje i jak go wyrobić?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 21.05.2024 10:23

Wzrost ceny paszportu do psa. Ile kosztuje i jak go wyrobić?

paszport dla psa
Fot. Canva/PNW Production

Przed nami okres wakacyjno-urlopowy. Wielu opiekunów czworonogów nie wyobraża sobie w tym czasie rozłąki z pupilem, dlatego zamierza zabrać go ze sobą. Należy jednak pamiętać, że jeśli planujemy odpoczynek poza granicami kraju, zwierzę musi mieć dokument umożliwiający jego identyfikację. W tym roku musimy liczyć się ze wzrostem ceny paszportu do psa. Ile kosztuje i jak go wyrobić? Podpowiadamy.

Czym jest paszport dla psa?

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga i planujesz wyjazd za granicę, masz kilka możliwości zapewnienia w tym czasie opieki nad zwierzęciem. Możesz poprosić o to bliskich, oddać pupila do dedykowanego hotelu lub po prostu zabrać go ze sobą. W ostatnim przypadku należy pamiętać, że warunkiem przekroczenia granicy Polski z pupilem jest posiadanie dokumentu umożliwiającego jego identyfikację. 

Europejski paszport dla psa ma formę niewielkich rozmiarów książeczki w niebieskiej okładce i zawiera szereg istotnych danych na temat pupila, takich jak:

  • imię zwierzaka, jego data urodzenia, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, znaki szczególne;
  • imię i nazwisko opiekuna, jego dane kontaktowe oraz podpis;
  • informacja o lokalizacji czipa lub tatuażu wraz z datą jego wszczepienia, lub naniesienia oraz kodem;
  • imię i nazwisko weterynarza wystawiającego i uzupełniającego dokument, jego dane kontaktowe oraz podpis;
  • informacje na temat szczepień oraz badań przeciwko wściekliźnie wykonywanych psu;
  • informacje na temat innych prewencyjnych środków zdrowotnych dotyczących chorób lub zakażeń;
  • informacje pozostałe o stanie zdrowia pupila.
Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi? Samookaleczanie u kotów. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć

Jak wyrobić paszport dla psa?

Mimo że psi paszport jest dokumentem identyfikującym naszego pupila i wystawiany jest, aby móc przemieszczać się z nim pomiędzy państwami należącymi do unii europejskiej, wcale nie trzeba iść z tą sprawą do urzędu. Wystarczy wizyta u upoważnionego lekarza weterynarii. Rejestr specjalistów, którzy mogą wydawać stosowny dokument, prowadzony jest przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne.

Każdy z wydanych paszportów na terenie naszego kraju można zweryfikować na stronie Krajowej Izby Lekarsko -Weterynaryjnej (KILW) - wystarczy wpisać numer paszportu oraz mikroczipu psa. W ubiegłym roku w Polsce sporządzono 157 200 paszportów. 

paszport dla psa
Fot. Canva/Ivonne Wierink

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa?

W miniony piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczący zmiany wysokości opłaty za wydanie paszportu dla zwierząt domowych podróżujących w celach niehandlowych. Niestety właściciele czworonogów muszą spodziewać się podwyżki cen.

Resort rolnictwa proponuje zmianę stawki ze 100 na 150 złotych za wydanie dokumentu, z czego jako wynagrodzenie dla weterynarza ma trafić 105 złotych (aktualnie było to 70 złotych). Pozostała kwota, w wysokości 45 złotych, ma być przeznaczona na cele KILW, która zresztą zawnioskowała o zmianę progu opłat. Według niej w wyniku inflacji wzrostowi uległy koszty związane z prowadzeniem rejestru oraz druku dokumentów.