Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi?
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 19.05.2024 16:53

Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi?

pijawka końska
Fot. canva.com/ Daniel Mortell

Pijawki, obok pająków czy węży, są zwierzętami, które u zdecydowanej większości osób wywołują raczej strach i wstręt niż fascynację. Można je spotkać w niemal każdym zbiorniku wodnym w naszym kraju. Osiągają niebywałe rozmiary oraz posiadają szczęki wyposażone w drobne chitynowe zęby. Dawniej wierzono, że znienacka atakują bydło i wysysają z niego niemal całą krew. Czy pijawka końska jest faktycznie taka groźna jak ją malują? 

Mroczne opowieści o rzecznych potworach. Oberwało się pijawkom

Pijawki to małe i niepozorne stworzenia, które mogą budzić zarówno strach, jak i fascynacje. Choć ich reputacja często ogranicza się do mrocznych opowieści o krwiopijcach czyhających w mętnych wodach, znalazły również swoje miejsce w medycynie. Współczesne badania odkrywają przed nami wciąż odkrywane właściwości lecznicze, a ich obecność w przyrodzie przyczynia się do czystości środowiska. 

W Polsce występuje 46 rodzajów pijawek. Część z nich żywi się krwią, jednak większość preferuje tę zwierzęcą. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pijawka końska. Jej wielkość może przerazić, a zarazem fascynować miłośników zwierząt, zwłaszcza jeśli będąc dziećmi, nasłuchali się historii o atakujących ludzi wodnych potworach. 

Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem Kot został znieczulony u weterynarza. Ciężko się nie wzruszyć, oglądając nagranie z kąpieli

Pijawka końska - co to za zwierzę?

Haemopis sanguisuga, czyli pijawka końska to największy przedstawiciel tego gatunku w naszym kraju. Jej polska nazwa pochodzi od dawnej legendy opowiadającej o jej licznych atakach na hodowlane zwierzęta. Wierzono, że stworzenie wpełza im do pysków podczas ich pobytu przy wodopoju i żywi się ich krwią, po wcześniejszym przecięciu błon śluzowych. 

krowy
fot. canva.com/ zvonko1959

W rzeczywistości pijawka końska jest drapieżnikiem zupełnie niezagrażającym ssakom. Podstawę jej diety stanowią drobne bezkręgowce, małe rybki lub kijanki. Jest jedną z największych polskich pijawek osiągającą wielkość nawet 10 centymetrów. Występuje w prawie wszystkich wodnych zbiornikach oraz na ich obrzeżach, ponieważ prowadzi ziemno-wodny tryb życia. 

Pijawka atakująca ludzi. Czy naprawdę jest się czego bać?

Jedyną pijawką, która może połasić się na naszą krew, jest pijawka lekarska, jednak spotkanie jej obecnie w naturalnym środowisku jest niemal niemożliwe. Stworzenie to zostało wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i podlega ścisłej ochronie. 

leczenie pijawkami
fot. canva.com/ sdigital

Pijawka posiada trzy szczęki zaopatrzone w ostre ząbki, w liczbie od 69 do 91 na każdej szczęce, za pomocą których przecina skórę, aby dostać się do krwi. Żywi się przede wszystkim krwią ssaków. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana była — i nadal jest — do celów medycznych. Zwierzęta te hodowane w sterylnych warunkach stosowane są w szpitalach przy wspomaganiu gojenia się ran po replantacjach kończyn, uszu czy nosów. W leczeniu niekonwencjonalnym zauważalny jest również ich dobry wpływ na cholesterol, żylaki, alergie, nadciśnienie oraz choroby serca.