Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 5 najbardziej lojalnych ras psów. Z tęsknoty za właścicielem mogą nawet zachorować
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 18.05.2024 16:18

5 najbardziej lojalnych ras psów. Z tęsknoty za właścicielem mogą nawet zachorować

lojalne rasy psów
fot. canva.com/ PhotoAttractive

Każdy pies jest wyjątkowy — to fakt, nie opinia. Choć czworonogi różnią się od siebie charakterem, wyglądem i temperamentem, to przy właściwej opiece wszystkie mają wspólny mianownik. Łączy je bezgraniczna miłość do człowieka. Przedstawiamy 5 najbardziej oddanych psich towarzyszy. Jeśli zależy Ci na wiernym i zapatrzonym w Ciebie pupilu, warto zastanowić się nad wyborem jednej ze wskazanych ras. 

Pies wiernym przyjacielem człowieka. Jakie rasy szczególnie mocno przywiązują się do swojego opiekuna?

Lojalność u psów to cecha, która od wieków fascynuje ludzi i stanowi jeden z głównych powodów, dla których są one uznawane za najlepszych przyjaciół człowieka. Ta szczególna więź między czworonogiem a człowiekiem kształtowała się przez tysiące lat. Szacuje się, że proces udomowienia psa rozpoczął się 15-25 000 lat temu, a przez naukowców uważany jest za jedno z najważniejszych ludzkich osiągnięć. Psy zapewniały ochronę i bezpieczeństwo przed drapieżnikami oraz stanowiły wsparcie podczas polowań czy wypasania owiec. Na przestrzeni wieków psy zmieniły się z niezależnych obrońców terytorium w wiernych domowych towarzyszy, do których można się przytulić nie tylko w trakcie zimnych nocy.

W wyniku selektywnej hodowli canis familiaris obecnie istnieje około 340 ras psów, a każda z nich ma swoje mniej lub bardziej unikalne cechy charakteru. Bez wątpienia najbardziej pożądaną przez wielu opiekunów cechą jest lojalność. Wśród psiaków z powodzeniem znajdziemy rasy, które ponad wszystko kochają człowieka, a nawet chwilowa rozłąka z ukochanym członkiem rodziny jest dla nich najgorszą karą. Jeżeli zależy Ci na pupilu chodzącym za tobą krok w krok, powinieneś postawić na jedną z nich. 

Wystraszona kotka ukrywała się w ścianie. W piękny sposób spłaciła kredyt zaufania Trzy psy zaatakowały kobietę. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie

Najbardziej lojalne rasy psów

Ze względu na swoje bezgraniczne oddanie i ugodowy charakter pewne rasy psów mogą być idealnymi kandydatami na czworonożnych przyjaciół dla początkujących właścicieli. Łagodne z charakteru i zapatrzone w człowieka czworonogi z łatwością opanowują nowe komendy oraz wybaczają błędy popełnione podczas treningu. Poniżej przedstawiamy 5 ras, które są ucieleśnieniem wierności.

  • Golden retriever

Golden retriever to rasa, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Psy obdarzone zwiewnym złotym włosiem są spokojne, przyjacielskie i świetnie odnajdują się u boku singli, par, rodzin z dziećmi czy osób starszych. Początkowo były hodowane jak psy myśliwskie i wykorzystywane przy polowaniach na ptactwo. Mają więc w genach zacięcie do wykonywania poleceń. Są wspaniałymi i zawsze chętnymi do zabawy czworonogami. Dzięki swojemu oddaniu często są wybierane jako psi terapeuci, ratownicy oraz asystenci dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi.

lojalne rasy psów
fot. canva.com/ Sarah Rypma
  •  Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to pełen wigoru pies, który szybko nawiązuje relację ze swoim właścicielem. Rasa ta jest znana ze swojej lojalności i opiekuńczego charakteru. Została wyhodowana przez człowieka w celu wypasu owiec i ochrony mienia, lecz z czasem owczarki niemieckie udowodniły, że potrafią znacznie więcej. Ze względu na swoją wytrwałość i podatność na naukę nowych komend często szkolone są na psy policyjne, które poszukują i ratują ludzi. Należy pamiętać, że owczarek to pies wyłącznie dla osób, które sprostają ich wymaganiom i zapewni im odpowiednią stymulację fizyczną oraz psychiczną, by stale się rozwijać. 

lojalne rasy psów
fot. canva.com/ studioroman

Te psy mogą zachorować z tęsknoty za właścicielem

  • Bokser

Bokser to chętny do współpracy zwierzak, który jak najbardziej może być psem rodzinnym. Psy tej rasy są przyjaznymi, nieustraszonymi, a przede wszystkim lojalnymi stworzeniami. Charakteryzuje je wysoki poziom energii dlatego, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie potrzebują odpowiedniej dawki zabawy i spacerów. Są do tego stopnia zapatrzone w człowieka, że z powodu tęsknoty za opiekunem mogą się nawet rozchorować. 

lojalne rasy psów
fot. canva.com/Ziga Plahutar
  • Welsh Corgi

Corgi, czyli rasa psów uwielbiana przez nieżyjącą już Królową Elżbietę II, to fantastyczni i lojalni towarzysze, którzy najchętniej nie schodziliby nam z kolan. Czworonogi o krótkich nogach i krępym tułowiu mają wiele do zaoferowania — kochają spędzać każdą chwilę z człowiekiem i mają naturalny talent do rozweselania swoich opiekunów. To bardzo aktywne i niesamowicie inteligentne zwierzęta, które w mig pojmą niemal każdą sztuczkę

lojalne rasy psów
fot. canva.com/ GIИрина Мещерякова

Psy oddane człowiekowi

  • Shih Tzu

Ostatnią pozycję w rankingu najbardziej lojalnych ras psów piastuje niewielkich rozmiarów piesek o wielkim sercu. Shih tzu znane są ze swojej lojalności i przyjaznej osobowości. Idealnie sprawdzą się jako towarzysze w domu z dziećmi. Są czułe, bystre i energiczne, a swoją ponadprzeciętną inteligencją potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych opiekunów. Szybko potrafią znaleźć sposób, aby rozśmieszyć i rozczulić swojego opiekuna. 

lojalne rasy psów
fot. canva.com/ Palmershots

Jako najbardziej lojalne i oddane rasy psów wskazuje się również labradory, cocker spaniele, bichony, psy gończe, bernardyny oraz niesłusznie uważane za groźne dobermany i rottweilery. Niezależnie jednak od tego, czy posiadamy rasowego psa, czy kundelka, każdy czworonóg odwdzięczy się nam wiernością, jeśli będziemy o niego właściwie dbali. Wystarczy otworzyć serce na zwierzęcego przyjaciela, by zapisana w genach miłość do człowieka rozkwitła i nieustannie trwała aż do grobowej deski.

lojalne rasy psów
fot. canva.com/ chalabalaphotos