Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Wpadka w zoo. Pracownicy po 7 latach poznali prawdę o hipopotamie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 25.04.2024 13:14

Wpadka w zoo. Pracownicy po 7 latach poznali prawdę o hipopotamie

hipopotam z zoo
Fot. facebook.com/Tennoji ZOO

W japońskim zoo w Osace doszło do ogromnej pomyłki. Przez ponad siedem lat opiekunowie myśleli, że ich podopiecznym jest samiec imieniem Gen-chan. Zaniepokojeni nietypowym zachowaniem stworzenia pracownicy postanowili sprawić jego płeć. Wyniki badań DNA zszokowały personel. Zarząd podjął zaskakującą decyzję w sprawie zwierząt.

Płeć zwierząt w zoo ma ogromne znaczenie

W zoo płeć zwierząt jest ważna ze względów zarówno naukowych, jak i zarządczych. Dzięki informacji o płci personel ogrodu może odpowiednio zarządzać populacją zwierząt, kontrolować rozród, zapobiegać niepożądanej reprodukcji oraz zapewniać odpowiednią opiekę weterynaryjną i behawioralną. Ta informacja jest także istotna dla programów ochrony gatunków zagrożonych, ponieważ pomaga w planowaniu hodowli oraz w wyborze strategii odbudowy populacji.

Japoński ogród zoologiczny w Osace cieszy się wielkim uznaniem. Każdego roku odwiedza go wielu turystów oraz mieszkańców. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się hipopotamy, a zwłaszcza samiec Gen-chen, który ma nawet swój pomnik. Niestety po ponad siedmiu latach przebywania w zoo okazało się, że doszło do ogromnej i szokującej wszystkich pomyłki.

Jak w bezpieczny sposób odstraszyć szerszenie? Oto sprawdzone triki “My je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały”. O zwierzętach ocalonych z laboratoriów mówi się za mało

Zoo nie miało żadnych wątpliwości. Przeprowadzono badania DNA

Gen-chan przybył do japońskiego zoo w 2017 roku z parku safari w Meksyku. Zwierzę przejęto na podstawie dokumentów, które jasno i klarownie opisywały cechy hipopotama takie jak wzrost, waga, płeć, data i miejsce urodzenia, szczepienia, ewentualne choroby. Pracownicy ogrodu nie mieli powodu, aby podejrzewać, że wkradł się tam poważny błąd.

Zachowanie samca budziło jednak niepokój opiekunów. Gen-chan nie znaczył terenu, tak jak to robią hipopotamy. Nie rozrzucał na boki odchodów za pomocą krótkiego ogonka, aby pozostawić na jak największej powierzchni swój zapach. Nie był również zainteresowany samicami mieszkającym z nim na wybiegu. Na początku myślano, że jeszcze nie dorósł, lecz gdy osiągnął odpowiedni wiek, a jego zwyczaje nie uległy naturalnym zmianom, zadecydowano o przeprowadzeniu badania DNA. 

Doszło do pomyłki. Hipopotam okazał się samicą

Wyniki badań zaskoczyły cały personel. Gen-chen okazał się być samiczką! Przez ponad 7 lat opiekunowie byli przekonani, że troszczyli się o samca, dzięki któremu uda się powiększyć rodzinę hipopotamów w japońskim zoo. Nawet fakt, że jego narządy rozrodcze nie były dobrze widoczne, nie wzbudził w nich niepokoju. 

Wicedyrektor zoo Kiyoshi Yasufuku przeprosił miłośników zwierząt za pomyłkę. Zarząd podjął również ważną decyzję dotyczącą postępowania w przypadku przyjmowania nowych lokatorów. 

Takie błędy się nie powtórzą. Będziemy sprawdzali płeć każdego zwierzęcia - wypowiedział się dla gazety Mainichi Kiyoshi Yasufuku.

Zoo Tennoji w Osace jest trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym w Japonii i jednym z najstarszych w Azji. Zostało założone w 1915 roku i nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością pomimo pomyłek.