Weterynarze apelują: ten owoc jest zakazany dla psów. Pod żadnym pozorem nie dawaj go pupilowi
Minęły już czasy, kiedy psy karmiono resztkami z obiadu właścicieli, a świadomość na temat zdrowej psiej diety jest coraz większa. Zdarza się jednak, że w ramach przekąski dajemy pupilom spróbować ludzkich smakołyków. W niewielkiej ilości większość produktów nie powinna im zaszkodzić, ale na inne powinniśmy uważać. Weterynarze apelują, żeby nigdy nie dawać psu tych popularnych owoców. Mogą doprowadzić do niewydolności nerek, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.
Z uwagi na to, że opiekunowie chcą szczęścia czworonożnych przyjaciół, czasem ciężko jest odmówić łaszącemu się psu przekąski. Zdarza się też, że w chwili nieuwagi nasz pupil zdąży pochłonąć solidną porcję ludzkiego jedzenia i gorączkowo próbujemy znaleźć w internecie, czy pora jechać z nim do weterynarza. Lista pokarmów zakazanych dla psów nie kończy się na czekoladzie. Wymieniając produkty szkodliwe dla czworonogów, rzadko wspomina się o tych owocach.
Ten uwielbiany owoc jest niezwykle szkodliwy dla psa
Weterynarze z Grady Veterinary Hospital wystosowali apel do właścicieli psów . Nakazali im nie karmić zwierząt winogronami . Ten uwielbiany wśród ludzi przysmak ma zły wpływ na zdrowie zwierząt. Sprawa jest na tyle poważna, że sugerują nawet , żeby nie jeść go w towarzystwie naszego pupila . Ryzykujemy, że owoc spadnie na podłogę i stanie się łatwą przekąską dla zwierzęcia.
Chociaż do niedawna badacze nie mieli pojęcia, jaka substancja odpowiada za szkodliwość winogron , światło na tę kwestię rzuca opublikowana niedawno praca naukowa. Dr Colette Wegenast wraz ze współpracownikami przeprowadzili badania, w których oznaczyli stężenie kwasu winowego i dwuwinianu potasu w winogronach. Oba związki chemiczne są znane z tego, że psy są na nie bardzo wrażliwe .
Spożycie winogron może doprowadzić do niewydolności nerek i śmierci
– Zapaliła nam się żarówka, kiedy uświadomiliśmy sobie, że kwas winowy i dwuwinian potasu występują w wyjątkowo wysokich stężeniach w winogronach i że psy są gatunkiem na nie wrażliwym. W starszych badaniach zgłaszano przypadki ostrej niewydolności nerek – mówi dr Wegenast.
Mimo postępów w leczeniu tej przypadłości niewydolność nerek jest śmiertelna w ok. 60% przypadków u psów i kotów . Nie należy więc igrać z losem. W szczęśliwszym przypadku skończy się na wymiotach i biegunce , chociaż powodujących je zapaleń żołądka i jelit, również nie powinno się lekceważyć. W ciągu pierwszych kilku godzin po spożyciu winogron pojawiają się osłabienie i brak apetytu , sugerujące, że z psem dzieje się coś niedobrego. Nie należy tego lekceważyć.
Szkodliwe są także rodzynki. Uważaj na produkty z bakaliami
Wysokie stężenia kwasu winowego i dwuwinianu potasu jest obecne także w suszonych winogronach. Dlatego należy bezwzględnie unikać produktów, które zawierają również rodzynki. Najlepiej nie podawać psom ludzkich słodyczy, ze względu na zawartość w ich składzie szkodliwej czekolady i ksylitolu , słodzika prowadzącego do ciężkiej hipoglikemii u pupila.
Podanie nawet 3 gramów rodzynek może skończyć się dla psa tragedią. Szkodliwa dawka zależy od masy i rasy. Nie zaleca się podawania nawet mniejszych ilości, bo reakcja wrażliwego zwierzęcia może wystąpić wcześniej.
Źródło: mirror.co.uk, psy.pl, pedigree.com