W więzieniu hodowali dzikie zwierzęta. Wśród nich były krokodyle
Potężny gang opanował więzienie w Gwatemali. Przestępcy pozostawieni bez kontroli urządzili sobie w celach istny raj na ziemi. Oprócz call center, pokojów gier i zabaw oraz klimatyzowanej sali telewizyjnej więźniowie hodowali dzikie zwierzęta. Policjanci po odbiciu budynku oprócz wolno chodzących kur i szopów odnaleźli zbiornik z krokodylami.
Gwatemala w czołówce najgroźniejszych krajów
Gwatemala jest krajem o niezwykle bogatej kulturze i historii, ale niestety boryka się także z poważnymi problemami związanymi z przestępczością. Wysoki poziom przemocy, korupcja oraz działalność zorganizowanych grup przestępczych znacząco wpływają na codzienne życie mieszkańców . W 2023 roku w Gwatemali odnotowano 4360 zabójstw.
Jednym z najpoważniejszych problemów jest działalność gangów, takich jak Mara Salvatrucha i Barrio 18. Organizacje te są odpowiedzialne za dużą część przestępstw, w tym morderstwa, wymuszenia i handel narkotykami. Jedna z grup opanowała nawet więzienie “El Infernito”, w którym przestępcy urządzili sobie raj na ziemi . Oprócz korzystania z licznych rozrywek, klimatyzowanych pokojów do gier, więźniowie hodowali w celach dzikie zwierzęta .
Więźniowie hodowali dzikie zwierzęta
Gwatemalska policja w dniu 2 czerwca br. przeprowadziła akcję odbijającą więzienie z rąk przestępców. Funkcjonariusze przenieśli do innych aresztów 225 członków gangu Barrio 18 , którzy całkowicie przejęli kontrolę nad więzieniem. Hodowali tam zwierzęta oraz mieli “call center” do praktykowania wymuszeń i nakazów przestępstw na zewnątrz.
Minister spraw wewnętrznych Gwatemali Francisco Jimenez za pomocą platformy X (dawniej Twitter) poinformował, że w więzieniu nie ma już ani jednego więźnia. Ponad 400 policjantów brało udział w trudnej akcji odbicia budynku z rąk przestępców. Funkcjonariusze na miejscu znaleźli nielegalne przedmioty, telewizory, klimatyzatory, lodówki oraz dzikie zwierzęta. Po korytarzach swobodnie chodziły kurczaki, szopy pracze oraz lisy szare. Dodatkowo więźniowie w jednej z cel zorganizowali ptaszarnie, w której umieścili ptaki drapieżne, a na dziedzińcu staw pełen krokodyli .
Władze mają problem ze znalezionymi zwierzętami
Więzienie zostanie zrestrukturyzowane. Władze chcą uczynić z niego areszt o wysokim poziomie bezpieczeństwa . Czeka ich jednak sporo pracy, ponieważ znalezienie wszystkich sprytnych kryjówek więźniów, w których ukryte zostały broń, narkotyki, telefony komórkowe oraz pieniądze nie będzie łatwym zadaniem. Po zakończonych pracach budynek ponownie przyjmie więźniów, ale pod pewnymi warunkami.
Tym razem więzienie przyjmie przestępców zgodnie z ich statusem osób pozbawionych wolności. To więzienie, NIE wakacje - wypowiedział się minister Francisco Jimenez.
Władze obecnie szukają bezpiecznego miejsca do umieszczenia hodowanych w więzieniu zwierząt . Mają ogromny problem, ponieważ znalezionych osobników jest naprawdę sporo , a część z nich wymaga specjalnych warunków do życia. Próbują również zidentyfikować osoby odpowiedzialne za wprowadzenie ich za więzienne mury . Gang Barrio 18 przez nieudolnie prowadzone rządy poprzednich władz prawie 30 lat panował nad więzieniem. Przestępcy mieli więc dużo czasu, aby zatrzeć ślady wskazujące na to, kto dostarczył im do cel nielegalne przedmioty oraz umilające czas dzikie stworzenia.