Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wiosenny widok na leśnych mokradłach. O tej porze roku to standard
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 15.03.2024 10:39

Wiosenny widok na leśnych mokradłach. O tej porze roku to standard

zwierzęta na mokradłach
Fot. facebook.com/ Nadleśnictwo Rymanów, Lasy Państwowe

Dźwięk, jaki wydaje to zwierzę, zna niemal każdy. Wiosną, gdy łączy się w pary i całe stada siedzą w leśnych mokradłach, brzmią, niczym wojskowy helikopter. Tylko o tej porze roku można usłyszeć ten wyjątkowy odgłos. Ich widok jednak przywołuje myśl, że egipskie plagi naprawdę istniały. 

Wyjątkowy czas dla zwierząt

Trwająca obecnie pora roku to czas budzenia się, miłości, wicia gniazd. Zwierzęta wracają, sprzątają, regenerują się po zimie, ale przede wszystkim rozpoczynają starania o przyszłe potomstwo.

Wiosną, gdy temperatura powietrza stopniowo rośnie, a woda w zbiornikach wodnych ogrzewa się, płazy zaczynają gody. Pierwsze do amorów przystępują żaby moczarowe. Są to wyjątkowe żaby, gdyż podczas godów barwa samców zmienia się na niebieską, a ich rechot przypomina odgłos bulgoczącej wody lub głośnej maszyny wojskowej.

Dzikie zwierzę w centrum Wrocławia. Zgubiło się wśród kamienic Czy kuweta dla psa to dobry pomysł? Tego rozwiązania lepiej nie nadużywać

Nagranie przyprawia o dreszcze

Niesamowite nagranie zarejestrowało i udostępniło na swoim profilu Nadleśnictwo Rymanów (woj. podkarpackie). Gody żab moczarowych mogą zaczarować dźwiękiem oglądających ten spektakl lub przyprawić o zimne dreszcze widzów lękających się egipskich plag. Żab w stawie jest bowiem tyle, że nie sposób ogarnąć ich jednym spojrzeniem.

Internauci, którzy obejrzeli już to niesamowite nagranie, nie mogli powstrzymać się od komentarzy. Żabie gody odbywają się tylko wiosną i nie każdy ma szanse na własne oczy zobaczyć ten niesamowity popis płazich talentów.

  • “Nigdy nie widziałam tylu żab. Super widok!”,
  • "Umarłabym, straszne są!",
  • “Istne szaleństwo”.

W miłosnym uścisku

Każdego roku po zimowej hibernacji osobniki łączą się w pary, w tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku. Samica niesie samca mocno przyczepionego przednimi i tylnymi łapami na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia żabiego skrzeku. 

pexels-felix-rottmann-10360244-2.jpg
Żabie gody, Fot. pexels.com/ Felix Rottmann

Między gęsto umiejscowionymi żabami czasem dochodzi do walk. Zdarza się, że samice, które jeszcze nie znalazły partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też tak, że samica niesie na grzbiecie kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach. Po zakończonych godach, które w wyjątkowych sytuacjach mogą trwać nawet do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd.

Źródło: facebook/ Nadleśnictwo Rymanów