Swiatzwierzat.pl
komary

Fot. RolfAasa, canva.com

Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Nie ma chyba osoby, która lubiłaby komary. Te małe, uciążliwe owady są jedną z największych plag okresu letniego. O osobach najbardziej podatnych na ich ugryzienia mówi się, że "mają słodką krew". Co wpływa na ich atrakcyjność i czemu zawdzięczają powodzenie u krwiopijców?

Komary to niezwykle natrętne insekty, które skutecznie potrafią uprzykrzyć letni wypoczynek, zwłaszcza kiedy wybierzemy plażowanie nad jeziorem lub spacer po lesie. Dlaczego komary jednych kłują często, a innych nie ruszają?

Dlaczego komary jednych gryzą bardziej niż innych?

Według naukowców z University of Florida 20 procent społeczeństwa jest szczególnie preferowana przez komary. Mówi się też o 1 na 10 osób. Zgodnie z aktualną wiedzą naukowców jest sześć powodów, dla których komary wybierają konkretne osoby na swoje ofiary. Oto one:

Przede wszystkim na naszą atrakcyjność w oczach komarów znaczny wpływ mają geny. Według naukowców aż 85 proc. czynników świadczących o preferencji przez komary ma podłoże genetyczne.

  • Grupa krwi

Ulubioną grupą krwi komarów jest grupa 0. Jak twierdzą naukowcy, to właśnie ludzie z tą grupą krwi wybierani są przez te owady najczęściej. Następne "w kolejce" są osoby z grupą krwi B, a na końcu z grupą A.

  • Płeć

Komary mają także preferencje względem płci. Przyciąga je żeński hormon płciowy z grupy estrogenów - estradiol, zatem nie ma wątpliwości, że zdecydowanie częściej "lecą" na kobiety.

kot i zaręczyny

Sieć obiegły zdjęcia oświadczyn jak z bajki. Połączyła ich miłość do kotów

CZYTAJ DALEJ
  • Temperatura ciała

Osoby, które mają podwyższona temperaturę ciała to prawdziwy rarytas dla komarów. Dlatego ich ofiarami częściej padają osoby uprawiające sport czy kobiety w ciąży, których temperatura ciała jest zwykle odrobinę wyższa od przeciętnej.

  • Pot

Komary przyciąga zapach naszego potu, a szczególnie zawarte w nim substancje: kwas mlekowy, kwas moczanowy, amoniak. Wniosek? Osoby z nadmierną potliwością czy też fani aktywności fizycznych na świeżym powietrzu są na celowniku tych insektów.

  • Oddech

Komarzyce wyczuwają ofiarę po wydychanym przez nią dwutlenku węgla, który potrafią rozpoznać nawet z odległości 50 metrów. Z tego względu na ich ukąszenia bardziej narażone są osoby, które wydychają go więcej, czyli: kobiety w ciąży, osoby otyłe i wysokie oraz osoby z przyspieszonym metabolizmem.

  • Ubiór

Jak twierdzą naukowcy, na preferencje komarów ma wpływ także ubiór człowieka. Owady te reagują na ruch oraz ciemne i intensywne kolory, takie jak czerń, granat i czerwień. 

Dlaczego komary gryzą?

Samce komarów tak naprawdę nie gryzą. Żywią się nektarem z kwiatów, a za swędzące bąble odpowiedzialne są samice komara. Potrzebują one zwierzęcej krwi, aby złożone przez nie jaja mogły się rozwijać.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >