Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Ryś

img (17)
11.10.2022 16:02 Ruda kotka pomogła wychować wiele kociąt. Najnowszy wychowanek jest całkiem inny niż reszta

Ruda kotka o imieniu Honey pomogła wychować wiele kociąt. Jej opiekuńczy charakter sprawił, że porzucone malce mogły czuć się kochane, co przyczyniło się do ich poprawnego rozwoju. Nie da się ukryć, że najnowszy wychowanek kociej mamy zastępczej jest całkiem inny niż reszta.Zdarza się, że jedyną szansą na przeżycie młodego zwierzęcia, jest powierzenie go pod opiekę matki zastępczej. Bywa nawet, że samica przygarnie pod swoje skrzydła malca należącego do innego gatunku. Wszystko zależy od predyspozycji, które eksperci nazywają instynktem opiekuńczym. W przypadku zwierząt zawsze należy liczyć się z ryzykiem odrzucenia potomstwa przez matkę.

Rysica Kiki
04.10.2022 13:25 Wyjątkowo przykre znalezisko pod Piłą. Nie żyje młoda rysica, w tym roku przystąpiła do rozrodu

Rysica o imieniu Kiki, którą wypuszczono na wolność w ramach programu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski", została śmiertelnie potrącona przez samochód. "Musimy wszyscy jeździć jeszcze uważniej, także ze względu na rysie" - przypomina dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.Ryś to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Europie, zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. Mimo, iż ryś jako gatunek nie jest zagrożony w skali świata, to jego populacja w naszym kraju doświadcza lokalnych, ale bardzo istotnych zagrożeń. Jednym z nich jest wzrastająca liczba przypadków kolizji drogowych z udziałem zwierząt dzikich.

Rysie
17.09.2022 11:25 Rysiątko zastrzelone z premedytacją i z bliskiej odległości. Kto strzela do matki z dzieckiem?

W ubiegłym tygodniu członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego dokonali smutnego odkrycia. Jeden z trzech urodzonych na wolności młodych rysiów został zastrzelony. Sprawę bada policja.Ryś to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Europie, zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. Ten kot prowadzi wyjątkowo dyskretne życie i tylko nielicznie szczęśliwcy mieli okazję podziwiać go na wolności. Ryś jako gatunek nie jest zagrożony w skali świata, natomiast jego populacja w Polsce doświadcza lokalnych, ale bardzo istotnych zagrożeń. Zwierzęta te występują jedynie na obszarze ok. 12 % polskich lasów. Dzisiaj można mówić o około 200 sztukach. Niestety, na Pomorzu Zachodnim grasuje kłusownik, który przyłożył rękę do ich definitywnego unicestwienia.

Rysie
09.01.2022 01:00 Leśnik pokazał, jak przez 6 miesięcy urosły rysiątka. Już nie są takie małe

Andrzej Bejger, leśnik z Nadleśnictwa Złocieniec i pasjonat fotografii dzikiej przyrody opublikował zdjęcie przedstawiające rodzinę rysiów z lasów Pojezierza Drawskiego. Potomstwo rysicy nazywanej Azjatka zauważalnie podrosło od lata, lecz w dalszym ciągu rozczula i wywołuje zachwyt. Złocieniecki leśnik może pochwalić się nie tylko umiejętnością robienia dobrych zdjęć, ale także niesamowitym fartem. Pan Andrzej Bejger po raz kolejny wpadł na rysicę Azjatkę oraz trójkę jej potomstwa. Z natury nieufne zwierzęta pozwoliły mu się sfotografować, co jest prawdziwą rzadkością.

Ryś
21.12.2021 01:00 W polskich lasach pojawił się tygrys? Leśnicy rozwiewają wątpliwości

Pracownicy Nadleśnictwa Kwidzyn pochwalili się nie lada odkryciem. W tamtejszych lasach zaobserwowano niezwykle rzadkie stworzenie objęte ścisłą ochroną gatunkową. Jak wskazują zapiski leśników, ostatni taki okaz był widziany w 1977 i 1974 roku.

Ambona
09.12.2021 01:00 Myśliwy stracił miejsce na ambonie, wygryzł go ryś. „Na dziki poluje z ambony"

Pewien myśliwy mocno się zdziwił, kiedy przybył do lasu na łowy. Chociaż zdawałoby się, że w pobliżu nie ma żywej duszy, w myśliwskiej ambonie zaczaił się ryś. Drapieżnik bacznie obserwował okolicę, puszczając nawoływania człowieka mimo uszu. Ambona myśliwska to obiekt w kształcie wieżyczki, służący do polowań na czatach na zwierzynę wychodzącą z lasu. W teorii ma stanowić bezpieczną przystań dla łowcy, chroniącą przed dzikimi stworzeniami. A w rzeczywistości? Okazuje się, że korzystają z niej także mieszkańcy łona natury.

  • 1
  • 2