Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > W polskich lasach pojawił się tygrys? Leśnicy rozwiewają wątpliwości
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.12.2021 01:00

W polskich lasach pojawił się tygrys? Leśnicy rozwiewają wątpliwości

Ryś
Lasy Państwowe

Pracownicy Nadleśnictwa Kwidzyn pochwalili się nie lada odkryciem. W tamtejszych lasach zaobserwowano niezwykle rzadkie stworzenie objęte ścisłą ochroną gatunkową. Jak wskazują zapiski leśników, ostatni taki okaz był widziany w 1977 i 1974 roku.

Sensacyjne odkrycie leśników, mają się czym chwalić

Lasy Państwowe podzieliły się w mediach społecznościowych szczególnym wydarzeniem, który z pewnością ucieszy miłośników dzikich zwierząt. Fotopułapki rozmieszczone na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn uwieczniły rysia. Największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Polsce nie był widziany w tej okolicy od ponad 40 lat!

- Ogromnie nas cieszy kolejny ryś w nowym miejscu. Do tej pory kwidzyńscy leśnicy otrzymywali jedynie niepotwierdzone doniesienia o obecności tych zwierząt. Finalnie udało się jednak rysiowi pstryknąć fotkę. Teraz już nikt nie ma wątpliwości – przekazują leśnicy.

Leśnicy nie mają najmniejszych wątpliwości, co do powrotu rysia do pomorskich lasów. Doniesienia o drapieżnym zwierzęciu potwierdzają również tropy na śniegu.

Tygrys w polskich lasach? Nic bardziej mylnego

Tymczasem leśnicy z rozbawieniem przywołują historię o rzekomym pojawieniu się tygrysów w polskich lasach. Wszystko wskazuje na to, że egzotyczny drapieżnik został pomylony właśnie z rysiem.

- 2-3 lata temu jeden z adminów dostał telefon, że w lesie jest tygrys! Podczas weryfikacji gatunku tygrysa naocznemu obserwatorowi przedstawiono zdjęcie rysia, które natychmiast i w pełni emocji zostało potwierdzone: „TAK, TO BYŁ TEN TYGRYS!!!!" - czytamy na fanpage'u Lasów Państwowych.

Eksperci przypominają, że w Polsce występują dwie populacje rysia: karpacka oraz bałtycka, inaczej nizinna, które znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową. Widnieją także w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Dzięki staraniom przyrodników, leśników i innych osób zaangażowanych w program reintrodukcji rysia, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci możemy zauważyć, że ciężka praca wreszcie przynosi efekty.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Ryś Lasy Polska