Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Sąd przyznał alimenty na psa. Kwota może zaskoczyć
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 10.04.2024 11:39

Sąd przyznał alimenty na psa. Kwota może zaskoczyć

alimenty na psa
fot. Canva/Suwannar Kawila, Ivan Babydov

O ile alimenty przyznawane na dziecko nie są niczym nadzwyczajnym i wielu rodziców je płaci, tak świadczenia przeznaczane na rzecz psa mogą nieco zaskoczyć. Okazuje się, że jest to możliwe, a jeden z sądów podczas sprawy rozwodowej zasądził alimenty na pupila. 

Alimenty nie tylko na dzieci?

Alimenty, które wywołują tak wiele emocji, szczególnie wśród osób, które mają obowiązek je płacić, przyznaje sąd. W teorii są to świadczenia na rzecz osób fizycznych, które mają być przeznaczane na ich utrzymanie, ponieważ same takich środków uzyskać nie mogą. Najczęściej płacą je rodzice, opiekunowie lub osoby bliskie, a fundusze przekazywane są na dzieci, byłych małżonków lub osoby, borykające się z chorobami. 

Czy możliwe jest, aby po rozwodzie jedna ze stron płaciła alimenty na psa? Okazuje się, że tak. Choć sytuacja nie miała miejsca w Polsce, a w Hiszpanii, informacja o niej szybko obiegła media z całego świata i wywołała ogrom emocji. 

alimenty na psa
fot. Canva/Blue Bird 
Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Alimenty na psa

Niecodzienny wyrok podczas sprawy rozwodowej zapadł w hiszpańskim sądzie. Jak dowiadujemy się z portalu farodevigo.es, w mieście Vigo pewna para toczyła sądową batalię o opiekę zarówno nad dziećmi, jak i nad psem. Sprawa zakończyła się sukcesem dla kobiety o imieniu Sara, która objęła opiekę nad dziećmi oraz czworonogiem. Ponadto mężczyźnie nałożono obowiązek opłacania alimentów, które na dzieci wynoszą po 75 euro na każde z nich, natomiast na psa 40 euro. 

Wyrok związany jest bezpośrednio ze zmianami w Hiszpanii, do których doszło w 2021 roku. Wówczas uchwalono ustawę o dobrostanie zwierząt, która zakłada, że zwierzęta domowe uznawane są za istoty obdarzone szczególną wrażliwością. Tym samym w momencie rozwodu małżonkowie muszą ustalić, które z nich obejmie opiekę nad zwierzęciem. Jeśli nie są w stanie wspólnie o tym zadecydować, sprawa trafia sądu, który rozstrzyga spór. 

Alimenty na psa w Polsce

Niecodzienny wyrok o alimentach przeznaczonych na psa wywołał szereg emocji w wielu krajach. Warto jednak wspomnieć, że podobna sytuacja nie miałaby miejsca, chociażby w Polsce. Wynika to z przepisów, które jasno mówią o tym, że zwierzę nie jest formalnym członkiem rodziny. 

Choć alimenty na psa nie mogą być uznane w Polsce przez sąd, nie oznacza to, że utrzymaniem pupila musi zająć się tylko jeden z opiekunów. Z serwisu bezprawnik.pl dowiadujemy się, że zwierzę domowe może wpisywać się w “zakres usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów”. Istnieje zatem możliwość ubiegania się o podział kosztów, związanych z utrzymaniem czworonoga.

alimenty na psa
fot. Canva/damedeeso