Swiatzwierzat.pl
alimenty na zwierzaka

unsplash/Chewy

Rozwód a opieka nad zwierzęciem. Czy na pupila płaci się alimenty?

3 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Życie pisze różne scenariusze. Zdarza się, że drogi pary, która wspólnie zdecydowała się na adopcję bądź kupno zwierzaka po pewnym czasie się rozchodzą. Niewątpliwie to niełatwa sytuacji nie tylko dla ludzi, ale także dla pupila. Wiele osób może zastanawiać się, co wtedy dzieje się z czworonożnym przyjacielem rodziny i czy można ubiegać się o alimenty na pupila. W przypadku obowiązku alimentacyjnego wobec psa czy kota przepisy są niejednoznaczne.

Może wydawać się, że alimenty na domowego pupila brzmią absurdalnie, jednak zdarza się, że jeden z partnerów chce się o nie ubiegać. Jak zapatrują się w tym temacie prawnicy?

Rozwód a opieka nad zwierzęciem

Nie da się ukryć, że wiele ludzi traktuje swoich czworonożnych pupili jako niemal pełnoprawnych członków rodziny. Uznanie, że zwierzę nie jest rzeczą, jest bardzo ważnym zapisem prawnym, aczkolwiek pies lub kot nigdy nie będzie obdarzony takimi samymi prawami jak człowiek.

Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 (Dz.U.2019.122) „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ten sam przepis, w ust. 2 doprecyzowuje, że „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”. Oznacza to, że zwierzę należy traktować jako rzecz ruchomą, wchodzącą w skład majątku, która podlega podziałowi.

Zazwyczaj w momencie, gdy para decyduje się na rozstanie, między stronami dochodzi do porozumienia w kwestii sprawowania opieki nad zwierzęciem, które nabyli jeszcze w okresie trwania związku. Bywa, że ustalenie opiekuna wymaga więcej czasu, niż mogłoby się wydawać.

W takich chwilach warto pamiętać, że rozstanie ukochanych opiekunów to także stres dla pupila. Gdy jedna osoba znika z domu, może czuć się zaniepokojony i osamotniony.

prezent

Rodzice zaskoczyli syna z okazji urodzin. Nie mógł marzyć o lepszym prezencie

CZYTAJ DALEJ

Czy na pupila płaci się alimenty?

W świetle prawa nie ma wątpliwości, co do obowiązku alimentacyjnego, który pozostaje uregulowany w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy na zwierzę nie przysługują alimenty. Wszystko dlatego, że nie posiada ono zdolności prawnej. Mimo to, jego utrzymanie wiąże się z kosztami do pokrycia, które spadają na osobę sprawującą nad nim opiekę. Alimenty na pupila są więc poniekąd możliwe.

Zdarza się, iż sąd może przyznać alimenty na utrzymanie zwierzaka domowego, które wchodzą w zakres świadczenia na rzecz konkretnej osoby, zwłaszcza jeśli rozpada się związek formalny, a jeden z partnerów decyduje się przejąć pełną opiekę nad nim. Wtedy wydatki na pupila mogą zostać zestawione w jednym rzędzie z kosztami mieszkania, mediów i tym podobnych. Chociaż nie ma gwarancji, że sąd będzie podzielał nasz tok myślenia, to zdarzają się orzeczenia pozytywne.

Natomiast w związkach nieformalnych dwóch osób, jest opcja nabycia zwierzęcia na zasadach współwłaścicielstwa. W tym wypadku, po rozstaniu można ubiegać się u drugiej osoby o zwrot kosztów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

źródło: bezprawnik.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >