Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Przywitanie bocianów. Uchwycono moment przekazania opieki nad jajami
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 02.05.2024 15:13

Przywitanie bocianów. Uchwycono moment przekazania opieki nad jajami

bociany
fot. Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie

Inicjatywa funkcjonariuszy z Żelechowa chwyta za serce. Postanowili bezinteresownie pomóc zwierzętom powracającym na wiosnę do kraju. Zbudowali im gniazdo, a ich perypetie relacjonują na żywo. Nagranie opublikowane przez strażaków ukazuje niezwykły moment przywitania się bocianów oraz przekazania opieki nad jajami. 

Strażacy z OSP w Żelechowie postanowili wesprzeć bociany

Zawód strażaka niewątpliwie niesie za sobą ogromnie ważną misję pomagania zarówno ludziom jak i zwierzętom. Funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie w powiecie garwolińskim mogą pochwalić się niezwykłą wrażliwością i wielkim sercem do otaczającej ich natury.

W marcu 2021 roku przy ich remizie strażackiej ustawili specjalny słup dedykowany bocianom. Dodatkowo wpadli na pomysł zamontowania kamerki w pobliżu gniazda, aby zarówno lokalni mieszkańcy jak i pozostali miłośnicy ptaków, mogli wraz z nimi cieszyć oko i podglądać bocianie perypetie. Relację można śledzić na żywo. 

"Pracy weterynarzy daleko do obrazków z Animal Planet". Szczerze o weterynarii Dziecko nie mogło przestać płakać. Tak zareagował na to kot

W gnieździe pojawiła się rodzina bocianów

Pomimo początkowych niepowodzeń nadzieja strażaków z OSP w Żelechowie na osiedlenie się ptaków w przygotowanym przez nich gniazdku nie gasła. Cierpliwie wyczekiwali w nim symbolu wiosny.  

Po długim okresie wyczekiwania w końcu się udało. Na wierzchołku słupa ulokowała się rodzinka Bocianów Żelechowskich, w której skład wchodzą: Grażyna, Gacek i ich 4 jaja. Wyklucie się maluchów, przewidywane jest w połowie maja. Funkcjonariusze są niezwykle dumni ze swojego projektu. 

bociany
fot. Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie

Niezwykłe przywitanie się bocianów oraz moment przekazania opieki nad jajami

Dzięki kamerce uchwycono magiczne momenty przywitania się pary ptaków oraz przekazania opieki nad przyszłym potomstwem. Na nagraniu widzimy, jak w momencie wysiadywania jaj przez jednego z bocianów, do gniazda nadlatuje drugi. Wtedy to oba na stojąco klekoczą radośnie, odchylając swoje głowy do tyłu, od czasu do czasu poruszając skrzydłami. Wideo możecie zobaczyć poniżej.

Strażacy z OSP w Żelechowie apelują do wszystkich naocznych obserwatorów, który odwiedzają okolicę remizy, aby nie dokarmiali ptaków. Są one kontrolowane przez nich samych. Dostęp do relacji na żywo znajdziecie w serwisie YouTube na profilu OSP Żelechów.